iPhone X – סיכום שנה

ע״י

אז רגע לפני השקת דור האייפונים החדש, החלטתי לסכם את חווית ה – iPhone X האישית שלי מהשנה החולפת.

נתחיל?

השם

כשאפל בחרה להשתמש בספרה הרומית X כדי למתג את מהדורת העשור של האייפון, היא די הביאה על עצמה את זה שכולם יקראו לו אייפון איקס. בייחוד כשחמש דקות קודם הושק האייפון 8, ולאיפה לעזאזל נעלם בדרך האייפון 9?! טוב, אז בתכלס זה אייפון 10. אף אחד לא באמת קורא לו ככה, ואם תכנסו לחנות ותשאלו אם יש מגן מסך לאייפון 10 סביר להניח שיבהו בכם בעיני עגל עד שתגידו ״נו, אייפון איקס״ – ״אהה אייפון איקס, ברור אז תגיד אייפון איקס״. בהתחלה עוד הייתי מנסה לתקן, עד שהבנתי שזה טרחני בערך כמו לנסות לאכוף את השימוש בלוח השנה העברי או את המילה יישומון. לפעמים צריך לדעת מתי המלחמה אבודה. בקיצור, נכנעתי – יאללה, אייפון איקס.

ה- Notch

״אני פשוט לא מאמין שהח%# הזה אמיתי!!״ – זו בגדול הייתה התגובה שלי כאשר המכשיר נחשף לראשונה באופן רשמי בשנה שעברה. האמת, לאור מבול ההדלפות לא הייתה סיבה אמיתית להיות מופתע, אבל התכחשתי עד הרגע האחרון. הייתי בטוח שברגע האמת יהיה לזה הסבר הגיוני, שהקרניים האלו לא באמת יהיו חלק מהתצוגה, שיהיה להן איזה תפקיד מגניב, שיהיה כאן איזה פתרון יצירתי. טוב, אז אין. פשוט מגרעת מטופשת שמסתירה חלק מהמסך. שנאתי את זה אז ואני שונא את זה היום. למען האמת זה לא כזה מפריע, ואפילו מתרגלים לזה מאוד מהר, אבל ביננו – ביום שזה יעלם כולם ינשמו לרווחה. גם אלו שמשום מה בעד זה. אגב היום הזה לא נראה כרגע באופק. כפטריות אחרי הגשם צצו שיבוטים של המגרעת הזו תחת כל אנדרואיד רענן (כשמדברים על ה״עדר שהולך אחרי אפל בעיוורון״ לעיתים אני תוהה למי בעצם הכוונה). מ-LG דרך וואווי, שיאומי, וואנפלוס, ומוטורולה, פרט לסמסונג אף יצרנית לא טמנה את ידה במגרעת. העובדה שהעסק הפך לטרנד אולי קצת מקלה פסיכולוגית על כל העניין, אבל עדיין לא מכשירה את השרץ.

ה- Fake News

אולי זה המחיר המנופח שיצר אנטגוניזם, אבל לא זכור לי אי פעם מכשיר שכ״כ הרבה הררי זבל, השמצות, הגזמות, ספינים וחירטוטים נכתבו עליו. מכל פינה עטו עלינו כותרות צעקניות שציטטו מומחים ואנליסטים עלומי שם שהסבירו לנו שמדובר בפלופ אדיר, שהמכשיר כשל, מפעלים בסכנת סגירה, ספקיות רכיבים פושטות רגל, המלאי מעלה אבק על המדפים, כולם קופצים מהספינה הטובעת. הטרולים ברשתות החברתיות חגגו את ״ניצחונם״ על ״המטומטמים ששילמו כ”כ הרבה כסף״ וליהגו בידענות על ״סופה הקרב של אפל״. אבל אז כרגיל הגיעה המציאות ונאלצה להרוס את החגיגה – המכשיר התברר כהצלחה גדולה, ואילו אפל נמצאת היום בשווי שיא היסטורי של כל הזמנים.

העיצוב והעמידות

על האמת יש להודות – המכשיר נראה מיליון דולר. גב הזכוכית הנקי שמתמזג עם מסגרת פלדת אל חלד לתוך מסך נטול שוליים עשה לי את זה מהיום הראשון. אמנם המכשיר עשוי מחומרים מועדים לפורענות מבחינת עמידות, אך הקפדתי לאורך כל התקופה להשתמש במגן מסך איכותי ולשמור אותו בתוך כיסוי מגן, כך שלשמחתי הוא נראה גם היום בדיוק כמו ברגע שהוא יצא מהקופסה. העיצוב נשאר רלוונטי ועדכני גם לאחר שנה, ולהערכתי הולך ללוות אותנו גם בשנים הקרובות.

הביצועים

לשמחתי אני יכול להגיד שהמכשיר לא עובד כמו שעבד מהיום הראשון. אני אומר לשמחתי כי המכשיר הושק עם גרסת אימים ראשונית של iOS 11 שהייתה ברמה של בטא בתחילת שלבי פיתוח. האמת, משהו בתדמית המושלמת של אפל נסדק אצלי באותה תקופה. הרי חווית משתמש חלקה ויציבה היא הסיבה שאנחנו מוכנים לשלם כ״כ הרבה על אייפון מלכתחילה, והעובדה שאפל הרשתה לעצמה לשחרר מערכת הפעלה כ״כ לא בשלה רק כדי לעמוד בתאריך יעד מאכזבת מאוד. סוף סוף לא מדובר כאן באיזו אפליקציית מפות שולית שבמקרה הכי גרוע אפשר פשוט לא להשתמש בה. ״אם כל התקלות האלו לא נפתרות בקרוב אני אאלץ למכור את המכשיר ולמצוא לי אלטרנטיבה״ איימתי. וכן, ההתחלה הייתה חורקת. מאוד. בחודש הראשון אמנם פחות חוויתי בעיות, אבל בשלב מסויים הבאגים הפכו לבלתי נסבלים. הבעיה המרכזית, אצלי לפחות, הייתה ששיחות היו מתקבלות בדיליי של 15-20 שניות שבהן הייתי שומע צלצול אבל לא באמת רואה שיחה נכנסת ולא יכול לענות. סיוט. אם הסיפור היה נמשך יום יומיים שאחריהם היה יוצא תיקון, לא הייתי מעלה את זה בכלל. אבל הסיפור הזה נמשך קרוב לשלושה חודשים שבמהלכם נאלצתי לאתחל את המכשיר מספר פעמים ביום. בסופו של דבר התקלות תוקנו, העסק התייצב, ואז באמת התחלתי להנות מחוויה שימוש חלקה ומהירה. היום המכשיר פשוט חיה רעה ולא מראה כל סימן של האטה. זה כמובן עוד לפני iOS 12 שאמורה לקחת את תחום הביצועים צעד נוסף קדימה.

המסך

התצוגה ללא ספק מדהימה. אבל האמת, קטן לי. היות ויחס התצוגה הוא 18.5 על 9, המסך ארוך וצר, והמשמעות היא פחות שטח תצוגה לסרטים ומשחקים. אף עפ״י שגודל המסך 5.8 אינץ׳ , בפועל החוויה קרובה יותר לזו של מסך בגודל 4.7. אם בשבע פלוס הקודם שלי הייתי משחק המון, כאן כמעט והפסקתי. מהרגע הראשון רציתי גרסת פלוס של המכשיר הזה, ולשמחתי נראה כי המשאלה הזו עומדת להתגשם בהשקה הקרובה.

המצלמה

ללא ספק מדובר במצלמה מדהימה. אינספור רגעים יפים הנצחתי איתה בשנה החולפת, בתמונות וסרטוני וידאו שקצרו מחמאות ושבחלקם הגדול נראים כאילו צולמו במצלמה מקצועית. ויש לי בסיס להשוואה. אהבתי.

הסוללה

שמעתי על אנשים שמתלוננים, אבל אני אישית מעולם לא נתקלתי בבעיית סוללה, והיא תמיד מספיקה לי ליום שלם.

הגימיקים

באנימוג׳י השתמשתי אולי שלוש פעמים – במדינת הוואטסאפ שלנו אין עם מי להתכתב ב iMessage גם ככה. טעינה אלחוטית מצד שני דווקא משמשת אותי לא מעט, אם כי כשהסוללה חלשה לרוב אין לי עצבים לחכות לטעינה אלחוטית ואני פשוט משתמש במטען של האייפד.

 

לסיכום

האייפון X הוא ללא ספק אחד המכשירים הטובים שהיו לי. למרות ההתחלה החורקת, מרגע שתקלות התוכנה תוקנו המכשיר הוא כיף אחד גדול. במובן מסויים המכשיר הזה קצת הקדים את זמנו ולטעמי עדיין רלוונטי ומומלץ גם שנה לאחר צאתו. אלו שכבר משתמשים בו, ואלו שמתכוונים לרכוש אותו לאור ירידת המחיר הצפויה, לא ממש הולכים להרגיש מאחור גם לאחר השקת הדור החדש.