מורה נבוכים – כל מה שרציתם לדעת על הסוללה של האייפון

ע״י

נושא הסוללה מעסיק לא מעט בעלי אייפונים. במדריך שלפניכם ננסה להקיף את כל האינפורמציה החשובה בכל מה שקשור לסוללת האייפון שלכם במטרה שתשארו עם מקסימום ידע ומינימום שאלות. המדריך מחולק לשני חלקים – בחלק הראשון נענה על שאלות וסוגיות נפוצות, ובחלק השני נלמד אתכם שיטות פרקטיות לשמירה על חיי הסוללה.

נתחיל?

חלק ראשון: שאלות ותשובות

אחת ולתמיד – מתי וכל כמה זמן מומלץ לטעון את הסוללה כדי לשמר את אורך החיים שלה בצורה המיטבית?

שאלה שמטרידה המון אנשים, וסביר להניח ששמעתם עד היום אלף תשובות שונות וסותרות שרובן מבוססות על מיתוסים או על דברים שכבר עברו מהעולם. בפועל כשזה מגיע לאייפון התשובה פשוטה משנדמה לכם – אין לזה שום משמעות. אתם יכולים לטעון את האייפון מתי וכמה שבא לכם, בכל רמת אחוז סוללה. פעם ביום, אלף פעם ביום, פשוט לא משנה. וכן, אפשר גם לתת לסוללה להתרוקן לגמרי.

יש לי חבר שמבין בדברים האלו, והוא אמר לי שהסוללה שלי באייפון מוגבלת למספר טעינות מסויים. מה הסיפור הזה בדיוק ואיך זה מסתדר עם התשובה לשאלה הקודמת?

אז ככה, הסוללה באייפון לא מוגבלת למספר טעינות אלא למחזורי טעינה. כ-500 במספר. הרבה אנשים חושבים בטעות שמחזור טעינה הוא הטווח שבין סוללה ריקה לסוללה מלאה, ומכאן ההנחה הנפוצה (והשגויה) שאם לא ניתן לסוללה להתרוקן למעשה ״נעבוד״ עליה לחשוב שהיא עדיין בתוך אותו מחזור טעינה וככה נעקוף את המגבלה ונאריך לה את החיים. בפועל, מחזור טעינה נספר בכל פעם שהסוללה צרכה את כל הקיבולת שלה – גם אם בין לבין הייתה טעינה. או בצורה פשוטה: יצאתי ביום ראשון מהבית עם 100% וחזרתי בערב עם 30%, הטענתי את הטלפון כל הלילה וביום שני בבוקר יצאתי עוד פעם עם 100%. ברגע שצרכתי 30% (ההם מהיתרה של אתמול) והגעתי ל-70% סיימתי מחזור. דמיינו מיכלים שניצבים בטור כאשר בכל פעם שמיכל מתרוקן הוא עובר לסוף הטור, עד שמגיע תורו להתמלא עוד פעם. מכאן שלמספר הטעינות אין משמעות, אלא לאופי השימוש – ככל שהשימוש שלכם במכשיר יהיה אינטנסיבי יותר ויצרוך סוללה באופן מוגבר, ככה תאיצו את הבלאי שלה. מה קורה אחרי 500 מחזורים? הסוללה פשוט תדעך בהדרגה עד למצב שבו תהיו חייבים להחליף אותה. אין זמן מדעי לתהליך והוא סובייקטיבי בהתאם לאופי השימוש.

רגע, אז אם מה שאתם אומרים נכון, ההגיון אומר שאם אשאיר את הטלפון כל היום במטען הסוללה בעצם לא תתרוקן ולא תעבור מחזורי טעינה! לא??

זהו שלא. גם כשהטלפון מחובר למטען צריכת החשמל עדיין מגיעה מהסוללה. זה שהיא מקבלת במקביל כל הזמן מילוי ואתם לא רואים את האחוזים יורדים לא אומר שהמכשיר לא צורך מהסוללה בדיוק את אותה כמות אנרגיה שהוא צורך כשהמטען לא מחובר.

איך אני יכול לראות באייפון את מצב הסוללה שלי?

הגדרות -> סוללה

בבריאות הסוללה רשום לי 95% , מה זה אומר?

הסוללה כאמור נשחקת עם הזמן. מה שאומר הנתון הזה הוא שכיום קיבולת הסוללה היא 95% מהקיבולת המקורית שלה. ניקח לדוגמה אייפון X – קיבולת הסוללה של המכשיר היא 2716 מיליאמפר, שחיקה של 5% אומרת שהיום הקיבולת עומדת על 2580 מיליאמפר. זוכרים את המיכלים מהתשובה לשאלה השניה? דמיינו ש 5% מהם פשוט יצאו משימוש. המשמעות היא זמן סוללה קצר יותר ומעגלי טעינה מהירים יותר. יחד עם זאת חשוב לזכור שלא סתם המילה ״בטא״ מופיעה בסוגריים ליד הנתון הזה, והמספר שמופיע לכם שם לא מדוייק במאה אחוז.

רשום לי שלסוללה שלי יש יכולת לספק ביצועי שיא באופן רגיל, אבל הבריאות שלה לא 100%, איך זה הגיוני ומתי להתחיל לדאוג?

זה שחיי הסוללה התקצרו עדיין לא אומר שהמכשיר לא יכול לעבוד בצורה רגילה וברמת ביצועים מקסימלית. סוללת הליתיום של האייפון יודעת לתפקד באופן תקין עד לרמת שחיקה של 80% – מתחת לזה אתם כבר בחסדי המזל. הסוללה לא תהיה יציבה, ולא תדע לספק את המתח הנדרש באופן סדור ותקין לרכיבי המכשיר, מה שעלול לגרום לנזק.

מה הסיפור הזה עם ההאטה של המכשירים הישנים? הם באמת עשו את זה רק כדי לאלץ אותי לשדרג?

לא. זו הדרך המתלהמת והילדותית להסתכל על זה. כפי שהסברנו בתשובה הקודמת, סוללה שחוקה לא מסוגלת לספק מתח באופן רציף ותקין לרכיבי המכשיר, ושיבוש באספקת מתח עלול לגרום נזק. מה שעשתה אפל הוא פשוט להתאים בין יכולת הסוללה לבין דרישת המתח של המכשיר – ז״א שאם כדי לנצל את מלוא יכולתו של המעבד צריך רמת אנרגיה מסויימת, והסוללה במצבה הנוכחי כבר לא מסוגלת לייצר רמת אנרגיה כזו באופן יציב, המעבד פשוט יגביל את הביצועים שלו ע״מ להסתפק בפחות אנרגיה. כפועל יוצא המכשיר יעבוד יותר לאט. אז למה במכשירים ישנים? כי מכשיר ישן = סוללה ישנה. לא חייבים להחליף את המכשיר, אפשר פשוט להחליף את הסוללה והמכשיר יחזור לתפקוד רגיל. בעקבות הלחץ הציבורי, אפל הוסיפה את האפשרות לבטל את הגבלת הביצועים במצב של סוללה שחוקה. פעולה זו כמובן אינה מומלצת והיא באחריותו של המשתמש.

מה זה מצב סוללה חלשה?

מצב חסכוני בחשמל שניתן להפעיל כאשר רוצים לחסוך בזמן סוללה. במצב הזה עוצמת המעבד מוגבלת לכמעט 50% ויש הפחתה למינימום של פעילויות רקע. אפשר להפעיל את המצב הזה באופן יזום דרך הגדרות הסוללה מתי שרוצים, והוא גם נכנס לפעולה באופן אוטומטי כאשר הסוללה מאוד חלשה. כשהמצב פעיל האייקון של הסוללה משנה צבע לכתום.

אני משתמש כל הזמן באותו מטען – לפעמים מטעין לי מהר ולפעמים לא, למה זה?

קצב הטעינה של האייפון אינו אחיד. המכשיר בנוי לטעון עד 80% בקצב מהיר, ואת ה-20% האחרונים לטעון בקצב איטי יותר. עפ״י אפל מדובר בתהליך שנועד לשמור על הסוללה.

חייבים להשתמש רק במטען מקורי?

לא. אבל מומלץ להשתמש אך ורק באביזרי טעינה תקניים של חברות מוכרות ולא באביזרים זולים ממקור מפוקפק שעלולים להיות מסוכנים לכם ולמכשיר.

חיברתי לאייפון מטען לא מקורי וקפצה לי אזהרה שהאביזר אינו נתמך. מה זה אומר ומאיפה הוא יודע בכלל?

אביזרי טעינה תקניים שיוצרו לפי תקן של אפל יודעים בצורה מופשטת  ״לתקשר״ עם המכשיר ולנהל מולו את אספקת המתח ע״מ שהטעינה תתבצע באופן בטיחותי ותקין. הרכיב הזה יושב בכבל, וע״כ כשהמכשיר לא מצליח לזהות את הכבל הוא נותן התראה.

זה נכון שטעינה אלחוטית הורסת את הסוללה?

ברמה העקרונית טעינה אלחוטית לא אמורה לגרום נזק, ובתנאי שמתבצעת באמצעות משטח טעינה תקני. היות וטעינה אלחוטית מחממת מאוד את המכשיר, יש הסבורים שהיא עלולה לפגוע בסוללה. יחד עם זאת במשטחי טעינה תקניים קיימים מנגנוני הגנה וויסות ע״מ למנוע נזק והתחממות יתר ולכן חשוב לא להתקמצן ולהשקיע במטען איכותי.

זה בסדר להשאיר את המכשיר בטעינה כל הלילה?

כן. המכשיר יעצור את אספקת המתח ברגע שהסוללה תתמלא.

החלפתי טלפון ואת האייפון הישן אני מתכוון לשמור כבוי במגירה לגיבוי. מה מבחינת הסוללה?

סוללות ליתיום מומלץ לאחסן לטווח ארוך במכשיר כבוי ברמת טעינה של 50%. אחת לתקופה יש להפעיל את המכשיר ולוודא השלמת טעינה ל-50%.

באזורים שבהם אני נמצא הקליטה מאוד חלשה, זה משפיע לי על הסוללה?

בוודאי. באזורים עם קליטה חלשה המכשיר ״מתאמץ״ ע״מ למצוא קליטה, והנ״ל מתבטא בצריכת סוללה מוגברת.

אני משתמש בכיסוי מגן מאסיבי, זה משפיע על הסוללה?

ברמה העקרונית זה עלול להשפיע על הסוללה. יש כיסויים שמפריעים לאנטנה ומאלצים את המכשיר לעבוד קשה יותר ע״מ להשיג קליטה וע״י כך לצרוך יותר סוללה. כמו כן יש גם כיסויים שמבודדים את המכשיר ולא נותנים לו ״לנשום״, מה שגורם לכך שהמכשיר נמצא רוב הזמן ברמת טמפרטורה גבוהה מהמומלץ.

עדכנתי גרסה והסוללה פשוט עפה לי, למה זה??

יש הרבה הסברים אפשריים. יכול להיות שזה פשוט באג, יכול להיות שיש עדיין תהליכי עדכון וסנכרון שממשיכים לרוץ ברקע וצורכים סוללה באופן מוגבר, יכול להיות שיש איזו אפליקציה שנתקעה ברקע וטוחנת סוללה ויכול מאוד גם להיות שזה סתם אפקט פסיכולוגי. בכל מקרה מומלץ לסגור את כל האפליקציות הפעילות ברקע, להפעיל מחדש את המכשיר ולהמתין יום יומיים. ועשו לעצמכם טובה – אל תבדקו באופן כפייתי כל חצי דקה את מצב הסוללה.

איפה אני יכול לקבל אינפורמציה רשמית לגבי הנתונים הטכנים של הסוללה?

מידע טכני רשמי ניתן לקבל ישירות מהאתר של אפל.

 

חלק שני: טיפים להארכת חיי הסוללה

טיפ ראשון: כבו עדכוני יישומים ברקע

הכנסו להגדרות -> כללי -> עדכון יישומים ברקע , העבירו למצב כבוי.

הסבר: אפליקציות מסויימות מפעילות את עצמן ברקע ללא ידיעתכם ע״מ לעדכן נתונים. לא מדובר בעדכוני תוכנה, אלא בנתונים שמוצגים באפליקציה עצמה כגון חדשות, מז״א וכו'. בתפריט הזה יש לכם אפשרות לבטל את היכולת הזו באופן גורף, או לאשר אותה רק לאפליקציות פרטניות. בפועל אין כמעט אפליקציות שבאמת באמת צריכות את זה ע״מ לעבוד באופן תקין, ובמקרה הכי גרוע פשוט תמתינו עוד שתי שניות לעדכון נתונים אחרי שהפעלתם את האפליקציה. ביטול התכונה הזו יכול לחסוך לא מעט חיי סוללה, ולא, זה לא ישפיע לכם על קבלת הודעות וואטסאפ וגם לא על הפנגו.

 

טיפ שני: כבו טעינת Push

הכנסו להגדרות -> חשבונות וסיסמאות -> טען נתונים חדשים, העבירו את Push למצב כבוי והגדירו משיכת דוא״ל מתוזמנת.

הסבר: טעינת Push אומרת שהאייפון בודק בכל רגע נתון אם קיבלתם מייל חדש. ממש כמו ילד נודניק ששואל כל שניה ״הגיע משהו? הגיע משהו?״, וברגע שאכן מגיע מייל הוא מודיע לכם מיידית. הבעיה שהפעילות הזו צורכת לא מעט סוללה ברקע, ואלא אם כן אתם אנשי עסקים חשובים שמחכים לאיזה מייל דחוף כדי לסגור עסקת ענק, לא יקרה שום נזק אם הבדיקה הזו תעשה בתדירות יותר נמוכה. ככל שתגדירו מרווח זמן יותר גבוה תחסכו יותר סוללה.

 

טיפ שלישי: עברו לבהירות אוטומטית

הכנסו להגדרות -> כללי -> נגישות -> התאמות צג -> הפעילו את כיוון בהירות אוטומטי

הסבר: בהירות גבוהה היא אחת מצרכניות הסוללה הכבדות ביותר. במצב הזה המכשיר יתאים את עוצמת הבהירות לעוצמה האופטימלית בהתאם לתנאי התאורה החיצונית. זה גם ישמור לכם על העיניים וגם יעשה פלאים לסוללה.

 

טיפ רביעי: בטלו מעקב אחרי תנועה וכושר

הכנסו להגדרות -> פרטיות -> תנועה וכושר, בטלו מעקב

הסבר: האייפון מנטר ברקע באופן קבוע את התנועה שלכם וסופר לכם צעדים, טיפוס במדרגות וכו'. אלא אם אתם במעקב צמוד אחרי הפעילות הגופנית שלכם ובאמת חשוב לכם שהוא יעשה את זה, בטלו את התכונה הזו וחסכו זמן סוללה יקר.

 

טיפ חמישי: בדקו את אופן השימוש בשירותי מיקום

הכנסו להגדרות -> פרטיות -> שירותי מיקום.

הסבר: ה-GPS הוא צרכן סוללה כבד מאוד. בדקו איזו אפליקציה באמת צריכה לדעת איפה אתם נמצאים ובטלו את ההרשאה לאפליקציות שאין סיבה שיידעו. גם לאפליקציות שכן צריכות להשתמש במיקום, תנו הרשאה להפעיל את ה GPS רק בעת השימוש ביישום ולא באופן קבוע ברקע.

באותו תפריט, תגללו למטה והכנסו לשירותי מערכת – שם תבטלו הכל חוץ מאת ״מצא את האייפון שלי״.

ולא לדאוג – זה לא אומר שהמכשיר לא ימצא רשת סלולרית, זה לא יפריע לכם למצוא wifi, ולא ימנע מכם לבצע שיחות דרך רשת אלחוטית.

טיפ שישי: הפחיתו תזוזות

הכנסו להגדרות -> כללי -> נגישות -> הפעילו את הפחת תזוזות

הסבר: בממשק המשתמש של האייפון שלכם משולבות אנימציות יפות וחלקלקות. הבעיה איתן היא שכמו כל פעולה גרפית, הן צורכות כוח עיבוד וסוללה. למכשירים חדשים זה לא כ״כ מדגדג, אבל אם אתם עדיין עם אייפון 5s ומטה זה יעשה לכם פלאים גם לסוללה וגם למהירות התגובה של המכשיר.

טיפ שביעי: בטלו את ההדלקה האוטומטית של המסך

הכנסו להגדרות -> כללי -> תצוגה ובהירות -> בטלו את הרם ליציאה ממצב שינה.

הסבר: כשהמצב הזה מופעל התצוגה נדלקת בכל פעם שאתם מרימים את המכשיר. לפעמים זה נוח, אבל הרבה פעמים המשמעות היא הפעלה מיותרת של התצוגה ובזבוז סוללה.

טיפ שמיני: הגבילו קבלת עדכונים

הכנסו להגדרות -> עדכונים

הסבר: עברו על כל האפליקציות ברשימה ובטלו את ההרשאה לקבלת עדכונים מאפליקציות שלא חייבות את זה. פחות חפירות, פחות עומס על מסך ההתראות, פחות פעילות רקע, פחות הפעלות של התצוגה = יותר זמן סוללה.

טיפ תשיעי: בעלי אייפון X ומעלה? שימו רקע שחור

הסבר: לאייפון X ומעלה יש תצוגה בטכנולוגיה שנקראת OLED. בסוג התצוגה הזה כל פיקסל הוא נורה קטנה ועצמאית וכאשר האובייקט על המסך שחור התצוגה למעשה נשארת כבויה באותם חלקים. אם תשימו טפט שחור במסך הבית ובמסך הנעילה, בעצם תשאירו חלק גדול מהמסך כבוי ותחסכו סוללה.

טיפ עשירי: אתחלו את המכשיר אחת לשבוע

הסבר: אתחול של המכשיר מסדר הרבה תקלות מצטברות ויכול לפתור שגיאות של אפליקציות או תהליכי רקע שלא פועלים כמו שצריך, גוזלים משאבי מערכת ומבזבזים סוללה.