אז מה באמת ההבדל בין iPhone Xs לבין iPhone X?

ע״י

מאז שהוכרזו האייפונים החדשים נשאלת פעמים רבות השאלה – אבל מה ההבדל בעצם לעומת ה-X? אוקיי אז יש אחד עם מסך יותר גדול, סבבה, אבל חוץ מזה מה תכלס שונה?!

טוב, אז מראש לא היו אמורות להיות מהפכות גדולות מדי השנה. כיאה לשנת S שבה המיקוד הוא בעיקר בשיפורי חומרה פנימיים, ״מתחת למכסה המנוע״ מה שנקרא, לא הייתה באמת סיבה לצפות לאיזה שינוי קיצוני. אבל השנה משהו בכל זאת שונה – עם כל זאת שדגמי S שיצאו עד היום נראו חיצונית זהים לדגם אותו החליפו, הם תמיד כללו בכל זאת איזה פיצ׳ר ייחודי וחדש שבידל אותם מהדור הקודם (סורק טביעת אצבע, 3D Touch) והציגו שיפור חד בביצועים. השנה איך נאמר.. צריך לעבוד קצת יותר קשה כדי להבין מה באמת שונה. אין שום פיצ׳ר באמת חדש, וגם השיפורים הם כאלו שצריך לדעת איך בכלל לשים לב אליהם. וספק אם המשתמש הממוצע באמת יוכל.

אז מה באמת ההבדלים בין Xs ל- X?

עיצוב ומשקל

העיצוב זהה לחלוטין. ההבדל היחיד הוא בדגם ה Max שנראה זהה רק גדול יותר (בערך בגודל של 8 פלוס), ובצבע הזהב החדש.

מבחינת משקל:

  • ה – X שוקל 174 גרם
  • ה – Xs שוקל 177 גרם
  • ה- Xs Max שוקל 208 גרם (6 גרם יותר מ-8 פלוס אם תהיתם).

מעבד

הדגם החדש מגיע עם מעבד A12 לעומת A11 של הדגם הקודם. בפועל למשתמש הממוצע השיפור ספק אם יורגש. יודעים מה, אפילו לא ספק. לא יורגש. גם על הנייר מדובר בשיפור עוצמת עיבוד של 15% בלבד. בהתחשב בזה שה A11 כשלעצמו כ״כ חזק, הרבה יותר ממה שאנחנו מסוגלים בכלל לנצל היום, אין לשיפור של עוד 15% ממש משמעות. גם לטווח יותר רחוק, ה 15% האלו הם לא מה שיעשו את הכרוב חמוץ ולא מה שיגרום ל Xs להמשיך לעבוד אחרי שה-X כבר יתקשה לתפקד. נכון, יש גם כל מני יכולות AR משופרות, אבל אנחנו בכל מקרה עדיין רחוקים משם ואף אחד לא באמת משתמש בזה.

זיכרון

אפל לא נוהגת לפרסם נתון רשמי בנוגע לזיכרון, אבל מדיווחים לא רשמיים נטען שלדגמים החדשים יש 4 גיגה ראם לעומת 3 גיגה ראם ב-X. הנתון לא רשמי, אבל כך או כך למכשיר iOS זה די והותר.

תצוגה

גם ל-X וגם ל-Xs יש בדיוק את אותה תצוגת OLED מרהיבה עם צפיפות של 458 פיקסלים לאינץ׳. קשה לי באמת לחשוב על מה כבר אפשר לשפר בה כי היא באמת נושקת לשלמות. קפיצות המדרגה המשמעותיות הבאות בתחום יכולות להיות לקצב רענון תצוגה של 120Hz כמו באייפד פרו (ולא, ה-120 הרץ שיש ב Xs זה לא אותו דבר, כאן מדובר רק בקצב הרענון של הטאצ׳ שזה אומר תגובה יותר מהירה וחלקה למגע) ואולי בעתיד היותר רחוק ל- 4K. אבל עד אז באמת שאין יותר מדי מה לגעת. כמובן שהבשורה המשמעותית היחידה כאן היא באמת התצוגה המוגדלת של ה Max – אבל גם ממנה יקח זמן להתחיל באמת להנות שכן כל עוד מפתחים לא מתאימים את האפליקציות שלהם לגודל הזה הוא לא שווה כלום. בהתחשב בניסיון העבר ובזה שיש עוד די הרבה אפליקציות שעדיין אפילו לא הותאמו בכלל ל-X, הסיפור הזה עלול לקחת המון זמן.

מצלמה

על פניו המפרט הטכני זהה – מצלמת סלפי של 7 מגה פיקסל עם מפתח צמצם של 2.2 ומצלמה אחורית כפולה של 12 מגה פיקסל עם מפתח צמצם של 1.8 במצלמה הראשית ו-2.4 במשנית ומייצב תמונה אופטי. לצד הנתונים היבשים אפל טוענת שמדובר באופטיקה חדשה ומשופרת שנותנת תוצאה איכותית יותר. עד כמה זה באמת יהיה מורגש? לא בטוח שיותר מדי, אבל נחכה ונראה.

השיפורים שבכל זאת קיימים:

  • ל-X יש HDR ול-Xs יש Smart HDR , שזה נשמע יותר מגניב ואמור לטענת אפל לשפר את איכות התמונה.
  • מצלמת הסלפי החדשה מסוגלת לצלם וידאו ב-Full HD ב 60 פריימים לשניה לעומת 30 בדור הקודם. נשמע זניח אבל ההבדל באיכות הוידאו משמעותי.
  • למצלמת הסלפי החדשה יש מייצב תמונה (לא אופטי חשוב לציין), לדור הקודם אין.
  • מנגנון פלאש משופר.
  • ב Xs ניתן לכוון ידנית את רמת טשטוש הרקע בתמונות פורטרט.
  • טווח דינאמי משופר בצילום וידאו.
  • ניתן להקליט בסטריאו.

לסיכום יש שיפורים, אבל כנראה שלא דרמטים במיוחד.

ניגון אודיו ווידאו

יכולות זהות בשני הדגמים.

 

סוללה

יש שיפור בזמני הסוללה בדגמים החדשים – שיפור מינורי ב Xs וקצת יותר משמעותי ב Max.

ההבדלים הרשמיים מפורטים בטבלה הבאה:

 

 

עמידות למים ואבק

בדגם החדש יש עמידות משופרת למים בתקן IP68 לעומת IP67 בדור הקודם. על הנייר זה אומר שה-X מסוגל לשהות חצי שעה בעומק של מטר וה-Xs מסוגל לשהות חצי שעה בעומק של שני מטרים. כנראה שלא תעשו לא את זה ולא את זה, אבל לא מזיק שהמכשיר יותר עמיד.

 

סים כפול

ה-Xs תומך בעבודה עם שני קווים במקביל. אבל זה לא בדיוק מה שאתם חושבים – סים אחד זה הננו סים הרגיל שיש לכם היום, אבל השני הוא eSIM שזה סים חכם שאפשר להשתמש בו עם כל החברות בלי שצריך להחליף אותו בכל פעם שמחליפים ספק. לנו זה עדיין לא אומר יותר מדי כי זה לא נתמך בארץ. לשוק הסיני לעומת זאת עשו מהדורה שתומכת בשני ננו סים רגילים.

 

נפח אחסון

למי שצריך ומוכן לשלם את הסכום האסטרונומי – נפח האחסון בדגמים החדשים מגיע עד 512 גיגה, לצד אופציות של 256 ו-64 כמו בדור הקודם.

 

FaceID

לטענת אפל מנגנון זיהוי הפנים עבר שיפורים תוכנתיים ב Xs והוא עכשיו מהיר יותר. לא ברור עד כמה תוספת המהירות הזו באמת תורגש היות וגם היום זיהוי הפנים עובד מהר מאוד.

 

 

לסיכום,

אז כמו שכבר הבנתם מהפכה גדולה אין כאן ומדובר פחות או יותר באותה גברת עם אותה אדרת. ה-Xs חד משמעית לא מיועד עבור בעלי אייפון X והסיבה היחידה שניתן להצדיק שדרוג מאייפון X היא לטובת ה Xs Max שכן ההבדל בגודל המסך משמעותי ביותר. אלא אם כן יש לכם ממש אובססיה לצבע זהב. לכל מי שאין לו X – חד משמעית שדרוג ראוי ומשמעותי ועולם אחר ממה שיש לכם היום.