מה עוד נשאר לחדש?

ע״י

עם התקדמות הטכנולוגיה משנה לשנה נראה ששוק הסמאטרפונים כבר הגיע לרוויה ונכנס לקבעון. החידושים הולכים ומתמעטים, השינויים מדור לדור הופכים מזעריים ונראה שהיצרניות בעיקר מלטשות את הקיים ונותנות לנו כל שנה ״עוד מאותו הדבר״. אמנם השוק קיבל מתיחת פנים מרעננת עם כניסת המסכים נטולי השוליים, אבל גם זה כבר מוצא. היום התצוגות כבר כ”כ חדות ואיכותיות, המעבדים כ”כ חזקים ומהירים, המצלמות נהדרות, אז מה עוד אפשר או צריך לבקש בכלל?

על פניו נראה שהמוח האנושי כבר מיצא את כל מה שאפשר לעשות עם המלבן הקטן הזה שנקרא סמארטפון ושנידונו מעתה ואילך לקבל כל שנה רק ליטושים מינוריים, מעבדים קצת יותר מהירים וקשקושים על מציאות רבודה. האמנם? האם יש עדיין בכלל למה לצפות?

 

בואו נבחן מספר מגמות שעתידות להשפיע על שוק הסמארטפונים בשנים הקרובות:

 

4K

4K הולך ומתגבש בשנים האחרונות כסטדנרט. תמיכה ב 4K היא כבר דרישה בסיסית היום למי שקונה טלוויזיה, והמגמה הולכת ומתרחבת גם למסכי המחשב. כל שירותי הסטרימיניג והתוכן למינהם כבר אמצו את ה 4K , יוטיוב תומך בתכנים ב 4K , הסמארטפונים שלנו מצלמים 4K – אז למה שגם לא יציגו 4K? זה ייקח קצת זמן, כנראה שאפילו כמה שנים טובות אבל בסוף לא יהיה מנוס. ככל שמרכז הכובד של צריכת מדיה עובר לסמארטפון בסופו של דבר יהיה חייב להיות יישור קו. רגעעעעע אבל כבר יש לסוני היום סמארטפון שתומך ב 4K וזה לא מעניין אף אחד! נכון, אבל צריך לזכור שני דברים – ראשית באופן כללי סמארטפונים של סוני לא מעניינים אף אחד, ובכל הנוגע לתחום הזה אין לסוני היום שום משקל למשוך את השוק לכיוון מסויים. שנית מדובר ב 4K מסורס – התצוגה פועלת כתצוגת Full HD , ורק פורמטים מסויימים ורק באפליקציית הוידאו הייעודית של סוני מוצגים ב 4K. לסיכום, מסכי 4K הם בהחלט משהו שאנחנו יכולים לצפות שיקרה בעתיד, גם אם לא בעתיד המאוד הקרוב.

 

טעינה אלחוטית אמיתית

מה שאנחנו קוראים לו היום טעינה אלחוטית זה לא באמת טעינה אלחוטית. עדיין מדובר במשטח טעינה שמחובר לחשמל שאנחנו צריכים להניח עליו פיזית את המכשיר. יותר מדוייק לקרוא לזה Portless מאשר Wireless. עכשיו תארו לכם שלא הייתם צריכים לעשות כלום, שהטלפון פשוט היה נטען מגלים בלתי נראים באוויר. אתם יושבים בבית, בבית קפה, ברכבת, והטלפון שלכם פשוט מקבל טעינה לבד. נשמע כמו מדע בדיוני, אבל מדובר בטכנולוגיה שנמצאת בפיתוח ותפגוש אותנו מתישהו בעתיד. למעשה יש דיווחים שאפל עצמה בוחנת פיתוח טכנולוגיית טעינה באמצעות WiFi. מתי זה יבשיל? לא ברור עדיין, אבל בסופו של דבר זה יקרה.

 

סוללה לשבוע

נושא הסוללה לרוב תופס את המקום הראשון בסקרי ״מה הכי היית רוצה שישפרו בעתיד״ . עד עכשיו הכימיה והטכנולוגיה לא החברות הכי טובות ויצרני הסוללות עדיין לא הצליחו להדביק את הדרישות ההולכות והגוברות שלנו מהסמארטפונים. אבל במקום שבו יש צורך ואנשים שמוכנים לשלם – המוח האנושי כבר יימצא פתרון. יש דיווחים על מספר גופים שעוסקים במחקר ופיתוח של סוללות העתיד, כמו לדוגמה צוות מדענים מאוניברסיטה בפלורידה שפיתח סוללה שנטענת בשניות ומחזיקה לשבוע. כרגע אין טכנולוגיה שהגיעה לכדי בשלות מסחרית, ולא ברור מתי זה יקרה, אבל במוקדם או במאוחר יהיו לנו סוללות שיחזיקו ימים שלמים ולא ידעכו אחרי שנה וחצי.

 

מסכי זכוכית ספיר

כן אני יודע שכבר יש, אבל ממש מעט וממש בשוליים. אני גם יודע שהיה דיבור על זה שאפל ניסתה לעשות איזה מהלך שהתחרבש. אבל תארו לכם איזה כיף יהיה לוותר על מגן מסך בלי לפחד שהוא יישרט. תכלס אתם יודעים שכל הגורילות זה חרטא. ספיר למי שלא מכיר זה המינרל השני בדרגת הקושי שלו בטבע אחרי יהלום. זכוכיות ספיר משמשות היום בעיקר את תעשיית השעונים. גם לשעון של אפל יש מהדורה שמגיעה עם מסך מזכוכית ספיר. כרגע אין דיבור על משהו כזה, אבל לא מן הנמנע שבעתיד כן יצליחו להנגיש את זה לייצור המוני. אם אני עדיין אהיה חי כשזה יקרה, אני הראשון בתור לקנות.

 

טכנולוגיות רפואיות

בהחלט לא מן הנמנע שבעתיד טכנולוגיות רפואיות ימצאו את דרכן אל הסמארטפון. אחרי הכל, סדרה 4 של האפל ווטש כבר יודעת לעשות אק״ג. אז אולי זה לא מה שיטריף את הצעירים, אבל בהחלט יכול להיות שבעוד כמה שנים הסמארטפונים ישמשו אותנו לבדיקות רפואיות כמו ראיה, לחץ דם ואק״ג.

 

מוות ל-Notch

יודעים מה משותף למגרעות במסכים ולשנות השבעים? יום אחד אנשים יסתכלו על זה ויגידו ״וואו, מה חשבו אז״. ועם חובבי שנות השבעים הסליחה. אני לא יודע איך ומתי, אבל אני רק יודע דבר אחד – המגרעת הזו במסך לא תשאר. בסוף יהיה פתרון, וזה לא יהיה הפתרון הרעוע של Vivo או Oppo להחביא את המצלמה הקדמית בתוך מנגנון ממונע שיושב בגוף המכשיר ונשלף החוצה בשימוש. יש דיווחים על כך שאפל עוד לא אמרה את המילה האחרונה ועובדת על פתרון של פטנט להחבאת החיישנים מאחורי התצוגה. בסוף ימצאו לזה פתרון, ואז כולנו נהנה ממסכים שבאמת מתפרסים על כל חזית המכשיר ונביט אחורה בחלחלה.

 

מסכים מתקפלים

כבר כמה שנים שיש דיבור על מסכים שאפשר לקפל כמו נייר. ואם להאמין לדיווחים סמסונג עומדת לחשוף סמארטפון עם מסך מתקפל ממש בקרוב. לא ברור בדיוק איך זה יראה ואיך זה יעבוד, וסביר להניח שלפחות בהתחלה זה יהיה נטו גימיק, אבל לטווח יותר רחוק יכול בהחלט להיות שיש כאן פוטנציאל למשהו יותר משמעותי. בייחוד לאור מגמת הגדלת המסכים שבאה על חשבון הקומפקטיות ונוחות הנשיאה.

 

אז מה אתם אומרים, יש בכל זאת למה לצפות? לדעתנו כן.