מה היינו רוצים לראות ב – iOS 13

ע״י

הגרסה הבאה של iOS מתקרבת ותחשף ב-3 ליוני במסגרת אירוע המפתחים השנתי של אפל. נכון להיום אין מידע מבוסס לגבי השינויים שתביא עמה הגרסה החדשה, אבל מה שבטוח הוא שיש כמה דברים שאנחנו מאוד היינו רוצים לראות בה.

עיצוב חדש

למעשה השינוי העיצובי המשמעותי האחרון הגיע עם iOS 7 בשנת 2013, ומאז למרבה הצער iOS נראית ומרגישה בגדול אותו דבר. נכון, יש המון תכונות ופונקציות שנוספו במהלך השנים, אבל בסה״כ כשאתה קם בבוקר מהמיטה ופותח את החלון אתה עדיין רואה את אותו נוף מוכר מול העיניים. אמנם iOS היא עדיין מערכת אסתטית, מלוטשת ונעימה לעין, אבל די, השתעממנו. הגיע הזמן למשהו חדש. הסיכוי שזה באמת יקרה לא גבוה במיוחד, אבל אנחנו היינו רוצים לראות שינוי קיצוני ועמוק מקצה לקצה בכל השפה העיצובית של מערכת ההפעלה הזו כדי שתרגיש כמו משהו חדש ורענן לגמרי. כמו אז לפני 6 שנים.

שיחות נכנסות ברקע

אין משתמש אייפון עלי אדמות שלא טעם את זה על בשרו – אתם משחקים במשחק האונליין האהוב עליכם, אתם טובים מתמיד, מגיעים לשלב המעצבן הזה שכבר חודשיים אתם תקועים עליו ולא מצליחים להתקדם, אבל היום יום המזל שלכם והכל הולך חלק, הלב על 200 – עוד שניה זה קורה ו……… באם!!! ״משה לא לענות״ מחייג אליך. נזרקתם החוצה מהמשחק!! אתם מסננים את משה בעצבים ומנסים בהיסטריה לחזור למשחק, משה כמובן לא פראייר וממשיך שוב ושוב לחייג ולזרוק אתכם החוצה עד שאתם מבינים שהכל כבר אבוד. יום למחרת אתם ברכב, נוסעים באזור סבוך ולא מוכר ותלויים ב Waze כמו באוויר לנשימה – אתם מביטים למסך כדי להבין איפה לפנות ו… בום!! ״משה לא לענות״ מחייג אליך!! אתם כבר לא רואים את הוויז, מפספסים את הפניה ומתחילים להתעסק בטלפון תוך כדי נהיגה כדי להדוף את משה שלא מפסיק לקדוח ולהחזיר את הוויז כדי להבין איפה אתם, ומתפללים שעל הדרך לא יקלוט אתכם שוטר ויפנק אתכם בקנס של 1000 ש״ח + 8 נקודות. יושבים בכיף לראות איזה סרט, מגיעים לחלק המותח.. ועוד פעם משה. כבר הבנתם. אבל הרשע בסיפורים האלו הוא דווקא לא משה, אלא האופן המטומטם של ניהול השיחות הנכנסות ב iOS שלא מסוגלת לקבל שיחה נכנסת בלי לבעוט אתכם החוצה מכל מה שאתם עושים. נשאלת השאלה המתבקשת – מה הבעיה שבזמן שימוש באפליקציה כלשהי, שיחה נכנסת תתקבל ברקע, ללא צלצול, כשלמעלה תופיע חלונית התראה קטנה שתאפשר לנו לקבל או לדחות את השיחה, או סתם להחליק את החלונית חזרה לרקע ושמשה ימשיך לחפור עד שימאס לו. כן – בדיוק כמו באנדרואיד! בלתי נתפס שאפל עם כל הטכנולוגיה שלה, הירידה לפרטים והדגש על חווית המשתמש לא נותנת כבר 11 שנה מענה לסיוט הזה. אפל – טיפולכם הדחוף!

החלפת צלצולים בקלות

באמת צריך לפרט? חלאס, תנו כבר להוריד צלצולים לטלפון בצורה פשוטה וקלה בלי תנאי מקדים של קורס בהנדסת תוכנה למתקדמים! זה אפילו לא עניין של זכויות יוצרים, כי הרי זה לא שאי אפשר להוריד כל שיר לטלפון כצלצול, זה פשוט תהליך סבוך ומעצבן שבן אדם נורמטיבי שהוא לא אולטרה-חנון לא יכול להבין בכוחות עצמו. נשבע לכם שאני מכיר אישית לפחות שני אנשים שעברו לאנדרואיד רק בגלל זה.

סידור אפליקציות על מסך הבית

כמה נחמד אם היה אם הייתה אפשרות לבחור דרך לסדר את האפליקציות על מסך הבית – לפי תאריך, לפי שם, חלוקה אוטומטית לתיקיות עפ״י קטגוריה. בנוסף היינו רוצים גם אפשרות להסתיר אפליקציות מסויימות.

מסך מפוצל

היום כשהמסכים כל-כך גדולים, היה נחמד אם הייתה אופציה למסך מפוצל – יכול להיות שימושי להאזנה ליוטיוב ברקע, התכתבות במקביל לפעולה נוספת, או סתם לפעמים כשרוצים לראות שתי אפליקציות במקביל.

ערכות צבעים

היה נחמד אם אפשר יהיה לשנות את ערכת הצבעים של המערכת מלבן לצבעים אחרים. לדוגמה להפוך את צבעי התפריטים לשחור, כחול, ורוד, או כל צבע אחר שעושה לכם את זה.