אפל ו- GT נפרדות

ע״י

אחרי ההודעה על פשיטת הרגל המפתיעה של GT, אפל ויצרנית הספיר מגיעות להסכם ונפרדות. האם הדבר ישפיע על תוכניות הספיר של אפל?

 

 

Touch ID

זמן קצר אחרי שהתגלה כי מכשירי האייפון 6 לא יגיעו עם חיפוי ספיר, הדברים החלו להסתבך במערכת היחסים בין אפל לבין שותפתה לייצור הספיר – GT Advanced, זאת אחרי שקודם לכן מערכת היחסים בין החברות נראתה מבטיחה וורודה, כשרבים ציפו לכך שההשקעה הגדולה של אפל במפעל הספיר של GT במסה אריזונה, לצד שלל פטנטים הקשורים לייצור יעיל וחסכוני של ספיר והטמעתו בחיפוי של מכשירי מובייל, הביא לציפייה רבה להרחבת השימוש בקריסטל הספיר, מעבר לשימוש בלחצן הבית/Touch ID ועדשת המצלמה, לכדי חיפוי מלא של המסך, באופן כזה שיהפוך אותו לעמיד הרבה יותר. אולם בסופו של דבר מכשירי האייפון 6 לא הגיעו עם חיפוי ספיר והדבר העלה ספקות לגבי שיתוף הפעולה והמהלכים שמאחורי הקלעים בין 2 החברות. הפתעה גדולה עוד יותר הגיעה כאשר זמן קצר לאחר מכן, GT הגישה בקשה להגנה מפני נושים, כחלק מתהליך מקדים של פשיטת רגל. תהליך זה העלה את שיתוף הפעולה בין אפל לבין GT לחדשות, כאשר פרטים נוספים החלו להתגלות ועימם סירחון קל.

בבקשה שלה ציינה GT כי תנאי החוזה שלה מול אפל היו דרקוניים וקשים, כאשר החברה התחייבה לאפל באופן מלא הן מבחינת הקניין הרוחני והן מבחינת הפעילות בתחום הטכנולוגיה, בעוד אפל מצידה השקיעה כספים במפעל שנבנה במסה ותופעל על ידי GT, אך לא התחייבה לרכוש את התוצרת של המפעל, במידה והיא לא תעמוד בסטנדרטים שלה, דבר שאכן לא קרה, כאשר הוול סטריט ג'ורנל מגלה שבעיות בייצור הספיר החלו עוד במהלך חודש פברואר האחרון, כאשר החברה לא הצליחה לעמוד ביעדים הטכנולוגים שאפל הציבה, מה שגרם לעיכוב בתשלום השלישי שאפל הייתה צריכה להעביר ל- GT. בעיות אלו גרמו לבכירים ב- GT להבין שהם לא מצליחים לעמוד ביעדים שלהם, מה שיביא לכך שאפל לא תעביר להם את התשלומים בזמן וכתוצאה מזה, לא תשתמש בתוצרת הספיר שלהם בהיקף המשוער בעתיד הקרוב. זאת בנוסף לכך שהסיכון היה כמעט במלואו על כתפיה של GT, הביא את המנכ"ל של החברה ואת סמנכ"ל הטכנולוגיה שלה, למכור מניות בהיקף ניכר, מתוך ידיעה שערך המניה שצמח, לאור שיתוף הפעולה בין אפל ל- GT, צפוי ליפול ברגע שהבעיות יתגלו.

המעניין הוא שלאורך כל הזמן הזה, GT רמזה ואף טענה באופן גלוי, אחרי הצגת מכשירי האייפון 6. כי הספיר היה קרוב מאוד להיות בשימוש במכשירי הסמארטפון של אפל. וכי הדבר כשל, לא בגלל התפוקה של המפעל, אלא בגלל חוסר יכולתם של אנשי המקצוע בסין להציג גימור מעוגל לקריסטל, באופן כזה שיתאים לעיצוב של מכשירי האייפון 6. בכל אופן כך או כך נראה כי מערכת היחסים והשותפות בין אפל לבין GT מגיעה לסיומה, הלא מוחלט. 2 החברות אכן הגיעו לידי הסכם לפיו GT תשלם לאפל סכום של כ- 440 מיליון דולר על השקעתה במפעל הספיר באריזונה, במשך תקופה של 4 שנים. בכך GT תזכה בשליטה מלאה בתכולת המפעל והתפוקה שלו וכן בקניין הרוחני שלה. מה שכן אפל ציינה בהודעה הרשמית שלה שהיא תמשיך להעריך את ההתקדמות של GT בטכנולוגיית הייצור של הספיר, כאשר החברה חוקרת איך לייצר בולדרים גדולים יותר של ספיר.

מה שכן נראה כי בעוד אפל לא שומרת טינה ל- GT, הדבר לא כך מהצד השני. כאשר יצרנית הספיר רמזה כי בכוונתה לצאת לחלוטין מתחום ייצור הספיר בכך שהיא תמכור את תנורי הייצור כדי לשלם את חובה לאפל. בנוסף GT רמזה שאלמלא הקושי הכרוך בכך, היא הייתה תובעת את אפל על תנאי החוזה ביניהן, אולם התמודדות עם חברת הטכנולוגיה הגדולה ביותר בעולם לה יותר מ- 100 מיליארד דולר בחשבון הבנק, היו הופכים את המשימה לקשה למדי ונראה ש- GT החליטה שהיא מעדיפה להגיע להסכם עם אפל, במקום לנסות להלחם בה.

התמונה שמצטיירת מכל הפרשה היא חלוקה: מצד אחד ההתנהלות של GT ובכיריה רחוקים מלהציג את החברה כטלית שכולה תכלת. בין אם לאור העובדה שהחברה לא עמדה ביעדים שלה, אולם הציגה תמונה אחרת לגמרי. או בכך שגם כשהיא ידעה זאת היא המשיכה להתנהל ולהתבטא כאילו שהעסקים שלה צפויים לפרוח, בעוד בכיריה מוכרים את המניות שלהם בחברה. מצד שני אפל גם לא נקיה לחלוטין. כמובן שענקית הטכנולוגיה לא רמזה דבר או ציינה דבר לגבי ספיר, למעט העובדה שהחברה משקיעה בתחום, דבר שנעשה באופן בולט לגמרי. אך החוזה שלה מול GT היה רחוק מלהיות הוגן לגמרי. סביר להניח שהאמת נמצאת אי שם באמצע, אולם כעת כאשר נראה שהרומן בין אפל לבין GT מגיע לפרק הסיום שלו, יהיה מעניין לגלות כיצד הדבר ישפיע על כוונתה של אפל להשתמש בספיר במוצרים העתידיים שלה, בין אם מדובר במכשירי האייפון שכבר היום משתמשים כאמור בספיר בצורה מצומצמת או ב- Apple Watch שצפוי להגיע בתחילת 2015, כש- 2 מתוך 3 הדגמים צפויים להגיע עם חיפוי ספיר.

 

מקור: וול סטריט ג'ורנל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho