טים קוק יוצא מהארון

ע״י

המנכ"ל של אפל מעולם לא אישר או הכחיש את העדפות המיניות שלו. אולם כעת לראשונה הוא מתייחס לשאלה באופן ישיר והוא בהחלט גאה במי שהוא.

 

 

tCook

השאלה סביב המיניות של טים קוק, המנכ"ל של אפל עלתה כאשר הוא תפס את מושכות ניהול החברה באופן רשמי, מידיו של סטיב ג'ובס, בחודש אוגוסט 2011. רבים תהו האם המנכ"ל הרווק של החברה הוא וורקהוליק מושבע, מה שהשאיר את הסטטוס שלו כרווק. או שמא הדבר קשור להעדפותיו המיניות. הסברה הייתה יותר לכיוון השני, אולם קוק מעולם לא התייחס לדבר באופן ישיר והוא גם למעשה לא נשאל זאת בצורה זו. מה שכן בשנים האחרונות קוק התבטא בצורה תקיפה לגבי נושא שיווין הזכויות במקומות העבודה, שלא יהיו מושפעים מההעדפה המינית של העובד. כמו כן לאחרונה קוק השתתף במצעד הגאווה שהתקיים בסן פרנסיסקו, בו נכחו עובדים באפל שהם חברים בקהילה הגאה. היום, אחרי שהוא נמצא בתפקידו כמנכ"ל כמעט 3 שנים, טים קוק מתייחס באופן ישיר להעדפותיו המיניות בזו הלשון:

 

לאורך הקריירה המקצועית שלו, ניסיתי לשמור על מידה בסיסית של פרטיות. אני מגיע משורשים צנועים, ואני לא מחפש למשוך לעצמי תשומת לב. כבר היום אפל היא אחת החברות שנמצאות תחת המעקב ההדוק ביותר בעולם, והייתי רוצה לשמור את הפוקוס על המוצרים שלנו והדברים המדהימים שהלקוחות מצליחים לעשות איתם. בו בזמן, אני מאמין בלב מלא במילותיו של ד"ר מרטין לותר קינג, שאמר: "השאלה העקבית ביותר והבהולה ביותר בחיים, היא מה אתה עושה למען אחרים?". אני מאתגר את עמי עם השאלה הזו מדי פעם, והגעתי למסקנה שהרצון שלי לשמר את הפרטיות שלי, עצרה אותי מלעשות דבר חשוב הרבה יותר. וזה מה שהביא אותי לכאן היום.

במשך שנים, הייתי פתוח עם אנשים לגבי הנטיות המיניות שלי. לא מעט מהקולגות שלי באפל יודעים שאני גיי, ולא נראה שזה משפיע על האופן בו הם מתייחסים אלי. יש לציין שזכיתי לעבוד בחברה שאוהבת יצירתיות וחדשנות ושיודעת שהיא יכולה רק לשגשג כאשר מאמצים את השונויות של האנשים. לא כולם ברי מזל כמוני. בעוד שמעולם לא הכחשתי את ההעדפות המיניות שלי, גם לא ציינתי זאת באופן פומבי, עד עתה. אז כדי שלא יהיו אי הבנות: אני גאה להיות גיי. ואני חושב שמעצם היותי כזה, היא אחת המתנות הגדולות שאלוהים נתן לי.

מעצם היותי גיי, ניתנה לי ההבנה העמוקה יותר לגבי ההרגשה איך זה להיות מיעוט וחלון לתוך האתגרים שאנשים בקבוצות מיעוטים אחרים חווים מדי יום. זה עזר לי להיות הרבה יותר אמפטי, מה שתרם לחיים עשירים יותר. זה היה קשה ולעיתים גם לא נעים, אולם זה הקנה לי את הביטחון להיות מי שאני, ללכת בדרכי שלי ולהתעלות מעל צרות אופקים ומצוקות. זה גם עזר לי לפתח עור של פיל, דבר שהוא שימושי, במיוחד כשאתה המנכ"ל של אפל.


העולם השתנה מאוד מאז שהייתי ילד. אמריקה צועדת לכיוון שיוויון זכויות בנישואים, והדמויות הציבוריות שיצאו מהארון בעוז עזרו לשנות את התפיסות ולהפוך את התרבות שלנו ליותר סובלנית. עדיין, יש לא מעט חוקים בספרים של רוב המדינות (בארה"ב) שמאפשרים למעסיקים לפטר עובדים בהתבסס על הנטייה המינית שלהם. יש הרבה מקומות בעלי דירות יכולים לפנות את הדיירים שלהם, בגלל היותם חברים בקהילה הגאה, או מקומות בהם נאסר על אנשים גאים מלבקר את ההורים החולים שלהם ולחלוק עימם את המורשת שלהם. מדי יום ביומו אנשים רבים, בעיקר ילדים, חיים בפחד מפני התעללות הנובעת בגלל העדפה המינית שלהם.

אני לא מחשיב את עצמי להיות אקטיביסט- פעיל, אבל אני מבין עד כמה אני הרווחתי מההקרבה של אחרים. כך שאם לשמוע שמנכ"ל אפל הוא גיי יכול לעזור למשהו המתמודד עם היכולת שלו להשלים עם עצמו, או להביא נחת למי שמרגיש בודד, או לתת השראה לאנשים לעמוד על זכויותיהם לשיוויון, אז זה שווה את הקרבת הפרטיות האישית שלי.
אני אודה שזאת לא הייתה בחירה קלה עבורי. פרטיות הייתה ועודנה דבר חשוב מאוד עבורי, ואני הייתי רוצה לשמור על קורטוב קטן שלה. הפכתי את אפל להיות עבודת חיי, ואני אמשיך להקדיש את כל הזמן שלי בלהיות המנכ"ל הטוב ביותר שאני יכול להיות עבור החברה. זה מה שמגיע לעובדים שלנו וללקוחות שלנו, המפתחים שלנו, קהילת המשקיעים שלנו והשותפים שלנו. חלק מההבנה וההתקדמות החברתית שלנו היא לדעת שאדם לא מוגדר על ידי ההעדפה המינית שלו, הגזע שלו, או המין שלו. אני מהנדס, דוד, חובב טבע, בן הדרום, אוהד ספורט ומשוגע על ספורט ובריאות, לצד דברים אחרים. אני מקווה שאנשים יכבדו את השאיפה שלי לשמור את הפוקוס על הדברים שמתאימים לי ושמקנים לי אושר.

החברה, אותה זכיתי להנהיג תמכה מזה שנים רבות בזכויות אדם ושוויון לכולם. אפל לקחה צעד ברור בתמיכה לגבי שיוויון זכויות במקומות עבודה, מול הקונגרס, בדיוק כפי שהחברה נקטה עמדה בנושא שיוויון זכויות נישואים במדינת הבית שלנו – קליפורניה. ואנחנו גם לא התביישנו להגיב כשמדינת אריזונה חוקקה חוק מפלה המכוון נגד הקהילה הגאה. אנחנו נמשיך להלחם עבור הערכים שלנו, ואני מאמין שכל מנכ"ל של חברה מדהימה זו, בלי קשר לגזע, מין או ההעדפה המינית שלו, יעשה את אותו הדבר.ואני אמשיך באופן אישי לסנגר את שוויון עבור כל האנשים בכל אמצעי שיעמוד לרשותי.

כשאני מגיע למשרד שלי מדי בוקר, אני רואה את התמונות של ד"ר מרטין לותר קינג ושל רוברט.פ. קנדי. אני לא מתיימר לחשוב שהצהרה זו שמה אותי בליגה שלהם. כל מה שזה מאפשר לי הוא להביט על התמונות הללו ולדעת שאני נותן את חלקי, קטן ככל שיהיה, כדי לעזור לאחרים. אנחנו סוללים את הדרך המוארת לכיוון צדק ביחד, לבנה אחר לבנה. זאת הלבנה שלי.

 

מקור: בלומברג
עריכה, תרגום ותוספות: natisho