זמן אביב | פיצ'רים חדשים של השעון החכם מתגלים לצד זמן ההשקה

ע״י

ג'וני אייב מגלה מידע חדש על הפונקציונליות של השעון החכם של אפל, שצפוי להגיע למדפים במהלך חודשי האביב של 2015.

 

 

 

screenshot-2014-11-02-18-38-08

הצגת השעון החכם של אפל, יצרה הרבה מאוד כותרות, כאשר מדובר במוצר הקטגוריה הראשון שהחברה מציגה יותר מ- 4 שנים אחרי הצגת האייפד. מאז הצגת השעון, בכירי אפל ובעיקר ג'וני אייב עסוקים בקידום המוצר דרך יחסי ציבור ואירועי אופנה, כשאין צל של ספק שבניגוד לגישה של יצרניות הטכנולוגיה המתחרות ובראשן סמסונג, מוטורולה, LG או Pebble שמייצרות שעונים חכמים, הגישה של אפל היא הוליסטית כאשר החברה רואה במוצר לא רק כאביזר טכנולוגי, אלא גם כאביזר אופנה ובהתאם לכך החברה החליטה להציג ליין של 3 דגמים ושלל של רצועות וצבעים שיאפשרו למשתמש לבחור את השעון שמאפיין אותו בצורה הטובה ביותר. בימים האחרונים מתגלים פרטים נוספים על היכולות של השעון, שחלקם הוצגו באירוע ספטמבר, אם כי נראה שעדיין יש עוד כברת דרך לפני שהמוצר יושק באופן רשמי.

באירוע שנערך לאחרונה לכבודו של אייב במוזיאון מומה לאומנויות שבסן פרנסיסקו, בו קיבל אייב את פרס Bay Area Treasure לשנת 2014, דיבר אייב על נושאי עיצוב ואופנה אולם הוא גם דיבר על תהליך פיתוח השעון, אותו כינה אייב בתור הפרויקט הקשה ביותר שהוא עבד עליו, אפילו קשה יותר מפיתוח ועיצוב האייפון. הסיבה לקושי זה, כפי שאייב מציין אותה היא שהשעון הוא לא רק פריט טכנולוגי, אלא כאמור גם פריט אופנה שנענד על מפרק היד מה שגורם באופן מיידי לציפייה של אפשרות בחירה, דבר שהוא בהחלט קשה עבור מעצב ועל אחת כמה וכמה עבור אייב שבמשך השנים עיצב את המוצרים האייקונים ביותר של אפל: האיימק, האייפוד, האייפון והאייפד, אם כי כולם זכו לעיצוב אחיד שהשתנה מדי תקופה והאפשרות היחידה הייתה בחירת הצבע של המוצר. עבור האייפון והאייפד: שחור או לבן ולאחרונה: אפור, כסוף או זהוב או שלל הצבעים של מכשירי האייפוד נאנו/מיני והאייפון 5c.

לעומת זאת השעון החכם של אפל מגיע ב- 2 גדלים, 3 תצורות: ספורט, קלאסי וה- Edition היוקרתית, כשבעוד שהעיצוב של השעון לא נבדל ב- 3 התצורות, החומרים מהם מיוצרים הדגמים שונים, כשעל זאת אפל מציגה מבחר גדול של רצועות, אותן עיצב מארק ניוסון שהצטרף לאפל זמן קצר לפני הצגת השעון, במשרה חלקית כשהוא מיועד לעבוד על פרויקטים מסוימים לצד אייב, חברו הטוב.

מעבר לפן העיצוב והמראה, השעון של אפל צפוי להיות גם עתיר ביצועים ויכולות, חלקן רק לצד מכשיר אייפון וחלקן גם בלעדיו. כך למשל התגלה שהשעון החכם יאפשר לבצע תשלומים, דרך שירות התשלומים החדש של אפל, בצימוד עם מכשירי אייפון 6 כך שלא יהיה צורך לשלוף את המכשיר מהכיס עבור התשלום. אולם נראה כי יכולת זו תעבוד גם עם דגמים ישנים יותר של מכשירי אייפון: האייפון 5, האייפון 5c והאייפון 5s, שלא מגיעים עם רכיב NFC ועימם האישור יתבצע על ידי השעון החכם, כשאת אישור טביעת האצבע יחליף זיהוי המגע עם העור של השעון. במילים אחרות השעון מזהה שהוא נענד ושיש מגע עם העור, כאות לאישור שאכן מדובר בבעליו. הסרת השעון וענידתו תצריך הכנסת סיסמא, מה שישלים את האבטחה בנושא.

אבל השעון יוכל לעשות הרבה מעבר לכך. אייב גילה שהשעון יכיל פונקציונליות של שעון מעורר שקט, הודות למנוע הטפטי של השעון. פונקציונליות זו תאפשר להשתמש בשעון החכם של אפל בתור שעון מעורר, אולם ככזה שלא יעיר את כל מי שמסביב, אלא רק את מי שעונד אותו, כאשר המנוע הטפטי יתריע על השעה באמצעות תנודות. באירוע הצגת השעון ציין קווין לינץ', מי שעומד בראש הפרויקט באפל, שהפיצ'ר צפוי לשמש עבור תקשורת אינטימית יותר שתתריע עבור המשתמש על הודעה או תוכן מסוים, מבלי להפריע לסובבים. בדף השעון באתר הבית של אפל, טכנולוגיה זו מוצגת בתור דרך הומנית יותר ואין ספק שיהיה מעניין לראות את השימושים עבורה, בעודם מתגלים יותר ויותר. יש לציין שלא מדובר בפיצ'ר חדשני. שעונים חכמים ורצועות ספורט כגון ה- Pebble, ה- UP24 והרצועה של Fitbit מכילים פיצ'ר זה. מה שכן בכל הנוגע ליכולות של המנוע הטפטי של השעון החכם של אפל כשעון מעורר שקט, מדובר בפיצ'ר מעניין ושימושי, אם כי לא בטוח שהוא יהיה רלוונטי. זאת הודות לשמועות שהשעון החכם יצריך טעינה מדי יום – ככל הנראה במהלך הלילה.

האתר 9to5mac מדווח שלפי מידע שהוא קיבל, נראה כי השעון החכם צפוי להגיע במהלך אביב 2015, זאת אחרי שאפל לא ציינה תאריך להשקתו ורק התייחסה לכך שהוא יושק בתחילת השנה הבאה. מידע זה מגיע אחרי שסגנית הנשיא לחנויות האפלסטור (קמעונאות ואונליין) Angela Ahrendts שיחררה הודעת וידאו קצרה לעובדי האפלסטור בה היא ציינה את התקופה העמוסה שצפויה הכוללת את עונת החגים, השנה הסינית החדשה ואז באביב הקרוב את השקת השעון. מידע זה סותר את השמועות שהשעון החכם עשוי להגיע לקראת יום האהבה הקרוב שיתקיים בפברואר, זאת כשעונת האביב נפתחת רשמית בסוף חודש מרץ והיא מסתיימת בחודש יוני.

 

מקורות: הוול סטריט ג'ורנל ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho