כשדק הוא דק מדי ולהתראות Bendgate

ע״י

אפל היא לא יצרנית הסמארטפונים היחידה שנמצאת במירוץ להציג מכשירים דקים ככל האפשר. בנוסף, דיווחים מגלים שאפל פתרה באופן שקט את בעיית ההתעקמות של מכשירי האייפון 6.

 

 

iPhone width

לפני קצת יותר מחודש, אפל הציגה לעולם את ליין מכשירי האייפון 6, מכשירי האייפון החדשים שבהתאם למסורת, מציגים מפרט משופר, עיצוב חדש ופרופיל דק יותר. המירוץ של אפל להציג מכשירים דקים ככל האפשר הוא לא חדש ולמעשה נראה היה שמאז תחילת שנות ה- 2000, זמן לא רב אחרי חזרתו של ג'ובס לחברה, אפל החלה לפעול בצורה אגרסיבית לצמצם את העובי של המוצרים שלה: החל בליין המק (ותחילה עם מחשבי המקבוק), ליין האייפודים והחל משנת 2010 גם עם ליין מכשירי האייפון והאייפד. למעשה למעט האייפון 3G/s שהיה עבה יותר במרכזו ממכשיר האייפון הראשון (2G), עם כל עיצוב חדש, אפל הציגה פרופיל דק יותר עבור מכשירי האייפון והאייפד שלה. השנה מכשירי האייפון שזכו לעיצוב חדש, השילו כ- 0.6 מילימטר מהמעטפת שלהם והם ללא כל ספק מכשירי האייפון הדקים ביותר שאפל הציגה עד כה. אבל מה שכן בניגוד לעבר ולמרות הפרופיל הדקיק של מכשירי האייפון החדשים, פיל שילר לא יכל להתהדר בכך שמכשירי האייפון החדשים הם מכשירי הסמארטפון הדקים בעולם, דבר אותו הוא עשה עם הצגת האייפון 5. למעשה מזה זמן רב האייפון הוא לא הסמארטפון הדק ביותר בעולם, כשהתחרות לכך היא ללא כל ספק בעיצומה.

לאחרונה חברת Oppo הסינית הציגה לעולם את מכשיר ה- R5, שהוא הסמארטפון הדק ביותר בנמצא, כשהוא מגיע בעובי של 4.85 מילימטר בלבד ועם מעט מאוד פשרות בנושא המפרט שלו שמגיע עם מעבד Snapdragon 615 בעל 8 ליבות, מצלמת 13MP ומסך סופר AMOLED בגודל של 5.2 אינץ'. אולם אין ספק שהנתונים היבשים של המפרט, לא מספרים על חווית השימוש ונראה שסוללת ה- 2,000mAh עשויה להתגלות כחלשה מדי עבור מכשיר שמגיע עם מסך בגודל שכזה. בנוסף המכשיר כה דק עד כי החברה החליטה לזנוח את מחבר ה- 3.5 מילימטר הסטנדרטי עבור אוזניות, לטובת חיבור מיקרו USB דק יותר, כשבנוסף לא ברור האם המכשיר יגיע עם חריץ הרחבה או סוללה נשלפת, אם כי נראה שפיצ'רים אלו הולכים והופכים לכדי מותרות כשמדובר במכשירי סמארטפון וטבלט, כשיותר ויותר יצרניות בוחרות לזנוח יכולות אלו לטובת מאפיינים אחרים.

מה שכן נראה כי ל- R5 יש כבר מתחרה אימתני שמאיים לחטוף את כתר המכשיר הדק ביותר בעולם מתוצרת חברת Vivo הסינית שלאחרונה הציגה בחשבון ה- Weibo שלה תמונה המציגה סמארטפון לא מוכר המונח על מכשיר אייפון 5s. התמונה שמוצגת מגלה כי עוביו של המכשיר המסתורי הוא כמחצית מעוביו של האייפון 5s שעומד כאמור על 7.6 מילימטר בלבד. כך שמדובר במכשיר הראשון שיורד אל מתחת לרף ה- 4 מילימטר. נכון לעכשיו אין נתונים או מידע על המפרט של המכשיר, אולם אין ספק שאם ה- R5 נאלץ להפרד משקע האוזניה הסטנדרטי, שהרי מכשיר דק שכזה יתקשה מאוד להכיל מחבר שעוביו הוא כאמור 3.5 מילימטר והמודול שלו הוא עבה במקצת. וזה מבלי להתייחס כלל וכלל לקיבולת הסוללה. אבל מעבר לפשרות שמכשירי סמארטפון כה דקים צריכים לעשות בפן החומרה שלהם, אין ספק שלפרופיל כה דקיק יש חסרונות אחרים ולאפל יש קצת ניסיון עם הנושא הזה.

זמן קצר אחרי השקת מכשירי האייפון 6 פרצה ברשת קול זעקה, כאשר התגלה שמכשירי האייפון 6 הכל כך דקים שמגיעים עם מעטפת אלומיניום דקיקה, ניתנים לכיפוף כאשר מופעל עליהם משקל של כ- 70 קילו ומעלה. על פניו נראה שאין בכך בעיה של ממש, שהרי מדובר בעמידות גבוה יותר אפילו מזו של מכשיר ה- M8 של חברת HTC שזה לשבחים רבים. הבעיה נעוצה במבנה של לוחיות החיזוק של המעטפת, שיוצר ריק באזור שמתחת ללחצני הווליום, מה שהופך את הנקודה הזו לרגישה יותר ללחץ ואת המכשיר לבר כיפוף גם עם הפעלת לחץ קטן יותר מ- 70 קילו בנקודה זו וזו בלבד. הדיווחים ברשת מגלים שאפל תיקנה באופן שקט את הבעיה הזו, כאשר משתמש באתר Reddit פרסם פוסט בו הוא ציין שמכשיר האייפון 6 פלוס שהוא רכש לאחרונה שונה במקצת מזה שאשתו רכשה, בשבוע הראשון להשקת המכשיר. ההבדל הוא דק למדי בין אם בגימור של מעטפת האלומיניום וכן במבנה הפנימי, כאשר לטענת המשתמש תיפוף קל על האזור מציג קול תהודה שונה, המצביע על שינוי במבנה שנעשה כתוצאה מהתלונות.

מדובר בחדשות מצוינות עבור מי שחשש מבעיית הכיפוף של מכשירי האייפון 6, אולם הפרשייה הציפה נושא חשוב הרבה יותר והוא שלפרופיל דק יותר יש חסרונות מהותיים במיוחד כשיצרניות סמארטפון פונות יותר ויותר להשתמש במתכות רכות במקום או בנוסף לפלסטיק. אולם מעבר לזה הסמארטפונים הדקיקים של Oppo ושל Vivo מגלים שהחסרונות הם לא רק בעמידות המכשירים, אלא גם במפרט החומרה שלהם ובפשרות בדברים מהותיים כמו למשל מחבר האוזניות, במיוחד כשהיום רוב האוזניות לא מגיעים עם מחבר מיקרו USB אלא עם קישוריות בלוטות' (שבהחלט לא יוצרת בעיה) או עם מחבר ה- 3.5 מילימטר הוותיק והטוב. כך שאין ספק שלעיתים דק עשוי להיות דק מדי.

 

מקורות: Weibo, valuewalk ו- The Verge
עריכה, תרגום ותוספות: natisho