האם אפל תנטוש את האייפד מיני לטובת האייפד פרו?

ע״י

שמועה חדשה טוענת שאפל תצמצם ואפילו תפסיק את המשך הפיתוח של האייפד מיני לטובת התמקדות באייפד פרו.

 

 

iPad mini 3

במהלך השנתיים לחייו של האייפד מיני, נראה שהטבלט הקטן יותר בליין האייפדים לא זוכה ליציבות משמעותית שמאפשרת להבין את מקומו של המכשיר או את התוכניות של אפל עבורו. המיני שהושק בסתיו 2012 הגיע אחרי לא מעט שמועות שסבבו סביב אייפד קטן יותר שיעזור לאפל להתחרות בטבלטים קטנים עם מסכים של 7 אינץ' שהפכו באותה התקופה לפופולריים יותר ויותר ובראשם הנקסוס 7 של גוגל והקינדל Fire של אמזון. אולם כשהמיני הושק נראה היה שאפל אמנם ייעדה את הטבלט להיות מתחרה בגזרת הטבלטים הקטנים יותר, אולם תג המחיר שלו היה גבוה יותר מזה של הטבלטים המתחרים שלו שתומחרו בין 200 ל- 250 דולר. גם המפרט שלו לא היה מרשים במיוחד, כאשר אפל בחרה להשתמש במפרט של האייפד 2, שהושק שנה קודם לכן, כך שהמיני זכה לקבל את רכיב ה- A5, זכרון RAM מצומצם של 512MB ומצלמה יחסית פשוטה. רבים סברו שאפל תמשיך באותו האופן בשנה שלאחר מכן ולכן כשהאייפד מיני 2 הושק עם מסך רטינה ומפרט מרשים ביותר, ההפתעה הייתה גדולה למדי. למעשה נראה היה שלמעט גודל המסך, לא היה שום הבדל בין המיני 2, שהושק תחת השם "אייפד מיני רטינה" לבין האייפד אייר החדש: שניהם הגיעו עם רכיב ה- A7 העוצמתי שהתבסס על ארכיטקטורת 64 ביט, 1GB של זכרון RAM ומצלמה משופרת, כשכל זה עטוף במארז קומפקטי, דקיק וקל למדי. כך שהעדכון המינורי של האייפד מיני השנה, גרם ללא מעט הרמות גבה.

בניגוד לאייפד אייר 2 שזכה לקבל שיפור ניכר במפרט שלו, בין אם ברכיב A8X עוצמתי ומהיר למדי, הכפלת נפח ה- RAM ל- 2GB ומצלמה משופרת, זאת עם צמצום העובי של המכשיר בכ- 18%, דבר שבא על חשבון חיי הסוללה של הטבלט ואת הוספת ה- Touch ID, האייפד מיני 3 זכה לקבל רק את רכיב ה- Touch ID וצבע נוסף – זהוב. כן, המיני 3 נותר עם רכיב A7, עם 1GB של זכרון RAM וללא כל שינוי בעיצוב: לא שינוי בעובי, לא שינוי במראה – כמעט כלום. סיבה זו לצד מקורות משרשרת האספקה של אפל הביאו את האתר Economic Daily News הטיוואני לדווח כי יתכן מאוד שאפל תפסיק את המשך הפיתוח של האייפד מיני, לטובת התמקדות במכשיר האייפד פרו, זאת אחרי דיווח שמגלה פרטים נוספים על הטבלט הגדול יותר, שטוען שהאייפד פרו יגיע עם מסך של 12.2 אינץ', רמקולים סטריאופוניים, רזולוציית מסך גבוהה יותר ועובי של כ- 7 מילימטר. לטענת האתר הטיוואני הסיבה לכך היא חוסר הפופולריות של האייפד מיני לעומת מכשיר האייפד אייר וההעדפה של המשתמשים לגדלי מסך גדולים יותר, דבר המתבטא בפופולריות הולכת וגדלה של מכשירי סמארטפון גדולים יותר ובביקוש הגדול מהמצופה של האייפון 6 פלוס.

בעיקרון קשה להאמין שאפל אכן תפסיק את הפיתוח של המיני, שזכה לביקורות חיוביות מאוד ושבחים הן מאתרי טכנולוגיה מובילים שהגדירו אותו כטבלט הטוב ביותר בקטגוריית הטבלטים הקטנים והן מהמשתמשים שלו שזיכו את המכשיר בציון עגול של 100%, בסקרי שביעות רצון. אולם אין ספק שחוסר העקביות של אפל בעדכון ליין המיני מעלה מספר שאלות לגבי כוונותיה של אפל עבור המכשיר, כשמצד אחד יתכן מאוד שהסיבה שהמיני זכה לעדכון מינורי בלבד השנה נובעת מדגש גדול שאפל שמה על פיתוח האייפד פרו, אם כי יכולות להיות גם סיבות אחרות ופחות חיוביות. מה שכן אפל ידועה ביכולתה למשוך משאבים ממוצרים שאינם נמכרים היטב, או בהיקפים גדולים. דוגמאות לכך הן מכשיר האפל TV שלא זכה לעדכון משמעותי מאז מרץ 2012 ומאז העדכונים היחידים שמכשיר המדיה הסלוני של אפל מקבל הוא בדמות ערוצים חדשים ועדכוני קושחה. דוגמא נוספת היא ליין האייפוד טאץ' שאף הוא לא זכה לעדכון משמעותי מאז 2012 ונראה שאפל שמה פחות ופחות דגש על המכשיר, שלפני שנתיים קיבל עדכון חומרה גדול שהגיע לצד הצגת האייפון 5, אולם מאז נראה שליין הטאץ' לא קיבל התייחסות מהחברה, למעט מבחינת הצבעים של המכשירים, שינויים בקיבולות הנפח ובמחיר.

האם האייפד מיני צפוי ללכת באותה הדרך של האייפוד טאץ'? סביר להניח שלא, אבל אי אפשר לדעת.

 

מקור: Economic Daily News
עריכה, תרגום ותוספות: natisho