טור אישי | אל תשליכני לעת זיקנה

ע״י

כאשר מכשירי הסמארטפון שברשותנו הולכים ומזדקנים משנה לשנה, עושה רושם שחברת אפל לא נוטשת אותם מאחור בעוד המתחרות שלה דווקא כן.

iphone_trash

בכל שנה יוצא מכשיר אייפון חדש מאז שנת 2007, ובכל שנה מתחיל אותו גל ענק של אנשים שנוהרים לקנות אותו תוך מכירת/העברת המכשיר הישן לגורם אחר. כל שנה אפל מוציאה גם עדכון למערכת ההפעלה שלה, הן הניידת והן השולחנית, אך על אף שמכשיריה בדרך כלל נמצאים הרחק מאחורי המתחרות בשוק מבחינת החומרה (למעט ה- A7 בארכיטקטורת ה- 64 ביט שהוצג ביחד עם מכשירי האייפון 5s ומעלה), האחרונה לא מוותרת על עדכון תוכנה גם למכשירים הישנים יותר שלה.

אמש, שחררה אפל את עדכון התוכנה למערכת ההפעלה הניידת שלה, iOS, מספר 8.1.1 בעבור קהילת המפתחים שלה על מנת שאלו יבדקו כי הגירסה הנ״ל נקיה מבאגים ובעיות נוספות לקראת שיחרורה לכלל המשתמשים. לכאורה מדובר על עדכון שיגרתי (על אף ששחרור עדכון קטן שכזה לבדיקתם של מפתחי האפליקציות של אפל בהחלט מעניין ולא שיגרתי בכלל), אך כאשר בוחנים לעומק את העדכון, מגלים כי הוא נועד בראש ובראשונה בעבור אותם לקוחות של החברה אשר משתמשים במכשירים בני 3 שנים כאשר בניהם נמצאים מכשירי האייפון 4s (אשר הינו עדיין המכשיר האישי שלי גם כיום), ומכשירי האייפד 2 אשר יצא גם כן באותה השנה של מכשירי האייפון הנ״ל.

כאשר אנו מדברים על עדכון שנועד בעבור אותם מכשירים אלו, אנו צריכים להבין כי אפל עושה פה בעצם צעד שיכול להיתפס כלא נכון מבחינה כלכלית / צרכנית בעבורה ואף לפגוע קצת בהכנסותיה שלה. למה אני אומר את זה? ובכן מאחר וכאשר אפל משקיעה זמן ומאמץ בתיקון ושיפור חוויית השימוש במכשיר ישן שכזה, היא בעצם גורמת לאנשים מסויימים להמשיך ולהישאר עוד שנה עם מכשירים אלו ולא לשדרג לדגם חדיש יותר, דבר היוצר מצב בו החברה מפסידה עמלת מכירה של מכשיר נוסף אשר יכלה להרוויח בקלות במידה ולא היתה משפרת חווייה זו או אף גורעת ממנו במקרים קיצוניים יותר.

האם אפל בעצם הולכת כאן על טעות עסקית מובהקת או שמא יש לה היגיון מאחורי זה? ובכן התשובה היא פשוטה מאוד: יש היגיון והוא פשוט במיוחד להבנה. כאשר חברה כלשהי מוציאה מוצר חדש לשוק, היא רוצה לספק ביחד איתו את השירות הטוב ביותר שהיא יכולה בעבור הצרכן הפוטנציאלי על מנת שזה יחזור ויקנה ממנה גם בפעם הבאה. במקרה הנדון, אפל הולכת על צורת חשיבה בה הצרכן צריך להינות מהמכשיר שלו כמה שרק ניתן עד הפעם הבאה בה יחליט לשדרג לדגם הבא (בין אם בגלל אילוצי חומרה ובין אם מטעמים אישיים שלו), ועל מנת להבטיח כי היא תיהיה זו שתזכה למכור לאותו צרכן גם בפעם הבאה, היא מנסה לגרום לו להינות כמה שיותר גם ברגעים בהם הוא עוד לא החליט לעשות את הצעד הזה שכרוך בהוצאה ובטירחה בשבילו. במילים אחרות אפשר להגיד כי אפל בעצם גורמת לנו להיקשר עמוקות למכשיריה גם כאשר אלו כבר מזמן לא נמצאים בקידמת הטכנולוגיה, רק בשביל שגם בפעם הבאה נבוא אליה ונקנה ממנה.

אך במקרה של אפל, המצב המדובר הוא אף עמוק יותר ממה שנהוג לחשוב. לפני כשנה, שחררה אפל עדכון בהול מספר 6.1.6 למערכת ההפעלה iOS בעבור מכשירי אייפון ישנים במיוחד (מכשירי אייפון 3Gs) לצד עדכון גם למערכת ההפעלה iOS 7 אשר היתה באותו הזמן המערכת החידשה יותר, על מנת לתקן פרצת אבטחה חמורה במערכת ההפעלה שלה. עדכון זה נתן הוכחה כמעט חד משמעית למסירותה של אפל לכלל מוצריה באשר הם, בעיקר לאור העובדה כי כמות המכשירים הרלוונטים לעדכון הנ״ל (6.1.6) אינו גדול במיוחד, ומהווה נתח קטן וזניח בשוק האייפונים כיום.

עדכון iOS 6.1.6 על מכשירי האייפון 3Gs לפני שנה.

דוגמא נוספת שניתן ללמוד עליה מצורת המחשבה והעבודה של אפל הינה פרשת iOS 7 ומכשירי האייפון 4. רבים זוכרים כי בשנה שעברה, אפל שחררה את העדכון השנתי שלה למערכת ההפעלה כאשר היא כוללת בתוך מעגל המכשירים הזכאים לו גם את מכשיר האייפון 4, אך כמעט כל מי ששדרג את מכשיר האייפון 4 שלו למערכת החדשה הצטער על היום הזה לאור האיטיות האדירה עד כדי בלתי שמישה של המכשירים הללו. בנוסף לאותה בעיית איטיות אשר איימה להשבית מכשירים אלו, אפל לא איפשרה לחזור לגירסה הקודמת של מערכת ההפעלה (״לשנמך״ בסלנג). בסופו של יום אפל שיחררה את העדכון שלה, iOS 7.1, כמה חודשים לאחר מכן, דבר שהשמיש בחזרה את אותם מכשירים על מנת שיוכלו לעבוד בצורה מכובדת יותר.

לצערי הרב, המצב המתואר עד כה אצל אפל הינו ייחודי ואינו קורה גם אצל מתחרותיה. כיום המתחרה הגדולה ביותר של אפל בתחום מערכות ההפעלה הינה חברת גוגל, אשר יצרה את מערכת ההפעלה אנדרואיד הקיימת כיום במספר עצום של מכשירים סלולרים החל ממכשירים פשוטים וזולים, ועד למכשירי פרמיום גדולים ויקרים. מערכת אנדרואיד כיום משמשת יצרניות מכשירים רבים כבסיס למערכת ההפעלה אותה הם שמים בתוך המכשירים שלהם, כאשר כל אחת מהן מעצבת ומשנה את אופי ומראה מערכת ההפעלה כראות עיניה. דבר זה מצד אחד יוצר גיוון רב יותר של ממשקים למערכת ההפעלה הנ״ל כגון: ממשק Sense של חברת HTC, ממשק Optimus UI של חברת LG ו-TouchWiz של חברת סמסונג, אך מצד שני דבר זה מוביל במקרים רבים לאיחור רב בעדכוני מערכת ההפעלה, עד לכדי חוסר גמור בעדכונים אלו.

כאשר גוגל משחררת מערכת הפעלה / עדכון למערכת ההפעלה שלה, עדכון זה אינו מגיע באופן אוטומטי לכלל משתמשי האנדרואיד כפי שקורה כיום אצל אפל, אלא הוא מגיע אל אותן חברות המייצרות את המכשירים, ואלו מחליטות האם ומתי הן הולכות לשחרר עדכון זה למכשירים שלהם. כאן חשוב לציין כי לאור העובדה כי חברות אלו שולטות בסופו של יום על לוחות הזמנים של שחרור העדכונים, ישנם לא מעט פעמים בהם מכשיר חדש שרק יצא לשוק, לא ייקבל את העדכון החדש ביותר של אנדרואיד כלל(!) מאחר ואותה חברה אינה מוכנה להשקיע זמן ומשאבים בהתאמתו של עדכון זה לטובת המכשיר הנ״ל. כפועל יוצא מדברים אלו, כיום רק כ-30% בלבד מכלל מכשירי האנדרואיד מריצים את מערכת ההפעלה החדשה ביותר של גוגל(!!) בעוד יותר מחצי מהם עובדים על גירסאות שונות של מערכת ההפעלה הישנה יותר – Jelly Bean, וכל השאר עובדים עדיין על מערכות הפעלה ישנות במיוחד. אצל אפל לעומת זאת, נכון ל-27 לאוקטובר, 52% ממכשירי האייפון כבר עברו לגירסה 8 בעוד 43% עדיין על גרסה 7, ואילו רק 5% נמצאים עדיין עם גירסאות ישנות יותר, בעיקר לאור השימוש במכשירים שאינם תומכים בגירסאות החדשות יותר.

עוגת העדכונים של אנדרואיד נכון להיום.

התופעה של העיכוב / מחסור בעדכונים לא פסח גם על גוגל עצמה וליין מכשירי הנקסוס שלה. בשנה שעברה, כאשר גוגל הציגה את מערכת ההפעלה החדשה שלה – Android 4.4 KitKat, הצהירה האחרונה כי מערכת הפעלה זו לא תגיע למכשירי הגלאקסי נקסוס בני השנתיים בלבד אותם בנתה יחד עם חברת סמסונג. הפרשה אמנם התבהרה קצת יותר כשאר התגלה כי המניע להוצאת המכשיר הנ״ל ממעגל העדכונים נבעה מפרישתה של חברת השבבים אשר שימשו את מכשירי הנקסוס הללו מעולם המובייל, ובעקבות זאת גם התמיכה שלהם בעדכוני דרייברים הפסיקה לחלוטין, אך דבר זה בהחלט השאיר טעם רע בפיהם של אותם בעלי נקסוסים אשר נאלצו לחפש אילתורים ברחבי הרשת על מנת שיוכלו להוריד גם כן את המערכת החדשה.

עוגת העדכונים של מערכת ההפעלה iOS נכון ל-27 באוקטובר 2014.

בשורה התחתונה, ניתן ללמוד כי עולם התוכנה במכשירים הניידים הינו בעייתי מאוד הן אצל חברת אפל והן אצל המתחרות, אך עושה רושם כי לפחות במקרה הזה אפל בהחלט מצליחה להתעלות עליהן נכון להיום. ייתכן כי בסופו של יום החברות הגדולות יותר כגון: HTC, LG, סמסונג וכו׳ יישנסו מותניים ויתחילו לעבוד במרץ רב יותר על מנת להביא את העדכונים החדשים ביותר למספר רב יותר של מכשיריהן, ובמהירות גבוהה יותר. אך דעתי האישית בנושא הינה כי מצב זה יימשך עוד זמן רב בעוד אפל תמשיך להוביל, והשאר יגררו רגליהן בכל פעם מחדש.