הביקוש למכשירי האייפון 6 גדול מהמצופה

ע״י

הביקוש למכשירי האייפון 6 הוא כה גדול עד כי אפל מוכנה לוותר על הרווחים, כשהחברה מגדילה את היקפי ההזמנות משותפותיה לייצור המכשירים.

 

 

 

iPhone 6 and iPhone 6plus

לפני ההצגה של מכשירי האייפון 6, באירוע ספטמבר, אנליסטים ובעלי דיעה רבים ציינו כי הם צופים שהשקת מכשירי האייפון עם המסכים הגדולים יותר תהפוך את המכשירים לנמכרים ביותר בכל הזמנים, כאשר העיצוב החדש, שיפורי החומרה, אך בעיקר המסכים הגדולים יותר יביאו לגל שדרוגים עצום, לא רק מקרב משתמשי האייפון הקיימים, אלא גם מקרב משתמשי האנדרואיד ואלו שעברו ממכשירי האייפון למכשירי אנדרואיד, בגלל הרצון לסמארטפון עם מסך גדול יותר. השמועות גם ציינו שאפל מכינה את התשתיות לביקוש העצום מתוך ציפייה למכור בין 70 מיליון ל- 80 מיליון מכשירי אייפון במהלך רבעון החגים, זאת בהשוואה לרבעון החגים של השנה שעברה, בו אפל מכרה מספר שיא של למעלה מ- 50 מיליון מכשירי אייפון. אפילו טים קוק לא הצליח להתאפק והוא ציין שהוא צופה שהשקת מכשירי האייפון 6 תהיה ה"אמא של כל השדרוגים" ושבזכות המכשירים החדשים האייפון ימשיך להיות הסמארטפון הנימכר ביותר בעולם. חלק מהכנת התשתיות של אפל הייתה לחלק את עומס ההרכבה של המכשירים בין 2 שותפותיה לייצור מכשירי ה- iOS: פוקסקון שלפי הדיווחים אחראית לכ- 70% מכלל ייצור מכשירי האייפון 6 ופגטרון שאחראית ל- 30% הנוספים. הדיווחים גם ציינו ש- 2 החברות ביצעו גיוסי עובדים בהיקף נרחב לקראת הייצור ההמוני של מכשירי האייפון 6 ושפוקסקון אפילו התחילה לפרוס רובוטים בפס הייצור שלה, כדי לייעל ולזרז את תהליך הייצור העדין והמורכב של הסמארטפונים והטבלטים של ענקית הטכנולוגיה.

אולם הביקוש למכשירי האייפון 6 הוא כה עצום, עד כי נראה שכל ההכנות עדיין לא מספיקות. הדוגמא הטובה ביותר לכך היא שכמעט חודשיים אחרי השקת מכשירי האייפון 6 נראה כי הזמינות של המכשירים עדיין נמוכה ובימים האחרונים הגולש lulik_s@ עדכן אותנו דרך חשבון הטוויטר של האתר שבביקורו האחרון בברלין לא ניתן היה להשיג מכשיר אייפון 6 בנפח 64GB ונראה כי לפי בדיקה באתרי האונליין של אפל תרחיש זה קורה גם בלונדון, פריז ואפילו ניו יורק. מה שמאשש את הנושא הוא דיווח שמגיע מהאתר Nikkei, שמציין שלפי מקורותיו אפל הגדילה את היקפי הזמנות הייצור של מכשירי האייפון 6 מפגטרון, כדי לעמוד בביקוש העצום למכשירים, מאחר ונראה שפוקסקון לא מצליחה לעמוד בהיקפי ההזמנות העצומים. למעשה בעוד נראה כי הביקוש של 2 דגמי האייפון 6 גדול מהמצופה, מי שמפתיע בדרישה אליו הוא האייפון 6 פלוס, בעל מסך ה- 5.5 אינץ' ושפגטרון תעזור עם הביקוש למכשירי האייפון 6 באופן כללי, אולם בעיקר לדרישה הגדולה למכשירי ה- 6 פלוס שהפתיעה את אפל, כשלפי הדיווחים החברה ציפתה שהמכשירים ימכרו בצורה טובה, אולם לא בהיקפים שכאלה.

למעשה הדיווחים מציינים שאפל מוכנה לוותר על שולי הרווח שלה בכל הנוגע לייצור מכשירי האייפון 6 פלוס, כשהחברה ניסתה לתמרץ את עובדי פס הייצור של מכשירי ה- 6 פלוס של פוקסקון במשכורת גבוהה יותר, כדי לעמוד בביקוש גדול למכשירי הפאבלט החדשים שלה. אולם נראה כי הביקוש הוא כה גדול עד כי אפל נאלצה בסופו של דבר לפנות, כאמור, לעזרתה של פגטרון ולהגדיל ממנה את היקפי הייצור של מכשירי האייפון 6, אולם בנוסף גם להעביר את הזמנות הייצור לחברת Wistron, שעד כה ייצרה עבור אפל את מכשירי האייפון 5c בהיקפים קטנים וכעת נראה שהיא אחראית באופן מלא לייצור דגם הכניסה של מכשירי האייפון. מנכ"ל פגטרון לא אישר את הנושא באופן רשמי, אולם בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון של החברה, הוא ציין שהחברה תשקיע 200 מיליון דולרים נוספים, מעבר ל- 300 מיליון המתוכננים, בפיתוח תשתיות הייצור של החברה לשנת 2015.

iPhone 6 VS 6 plus

בעוד בשנה האחרונה נעשו לא מעט השוואות בין היקפי המכירה של מכשירי האייפון 5s לבין מכשירי האייפון 5c, כדי למדוד את מידת ההצלחה שלהם, נראה כי השנה מי שגונב את ההצגה הוא מכשיר האייפון 6 פלוס, שזוכה להצלחה מפתיעה למדי. רוב הדיווחים מציינים כי יחס המכירות בין מכשירי האייפון 6 הוא לא ברור. מצד אחד נראה כי הביקוש הכללי נוטה ובצורה די בולטת לכיוונו של האייפון 6 כשדו"ח של חברת Localytics שפורסם לפני כשבועיים מאשש זאת כשהוא מגלה כי היחס בין האייפון 6 לאייפון 6 פלוס הוא 6:1. אולם כשמסתכלים על יחס המכירה של 2 המכשירים ברזולוציה גבוהה יותר, בהתאם לשווקים השונים בהם המכשיר נמכר, עולה כי בשווקים אלו היחס בין המכשירים מגיע אפילו לאזור ה- 50/50, כמו למשל במדינות כמו סין, טיוואן, קוריאה ויפן בהם מכשירים בעלי מסך גדול יותר הם פופולריים יותר מסיבות כאלה ואחרות.

מעניין יהיה לראות מתי אפל תצליח לעמוד בביקוש הגדול למכשירי האייפון שלה ומתי הזמינות של המכשירים תשתפר.

 

מקורות: cultofmac ,Localytics ו- nikkei
עריכה, תרגום ותוספות: natisho