אפל משחררת את WatchKit ביחד עם הבטא הראשונה של 8.2

ע״י

אפל משיקה את WatchKit – ערכת כלי הפיתוח של השעון החכם שלה לקהילת המפתחים, לצד הבטא הראשונה של 8.2 וחושפת מידע נוסף על השעון הכה מצופה.

 

 

WatchKit

באירוע ספטמבר בו אפל חשפה את השעון החכם שלה, החברה גילתה כי השעון ילווה בערכת כלי פיתוח לקהילת המפתחים, במטרה לאפשר למפתחים לפתח אפליקציות ולהעשיר את היכולות המובנות של השעון החכם של אפל. באירוע אוקטובר בו החברה חשפה את האייפד אייר 2 והאיימק רטינה 5K, ציין טים קוק שאותה ערכת כלי פיתוח הקרויה  WatchKit תשוחרר לקהילת המפתחים במהלך חודש נובמבר ואפל אכן קיימה את הבטחתה, כשאתמול בערב החברה שיחררה בדף המפתחים שלה את גרסת הבטא הראשונה של 8.2 ואת הבטא הראשונה של Xcode 6.2 שכוללים את המידע, הקווים המנחים והכלים הדרושים לפתחים כדי להתחיל ולפתח אפליקציות עבור השעון החכם של אפל, שתאריך השקתו, עדיין לא ידוע וכל מה שידוע הוא שהמכשיר צפוי להגיע בתחילת 2015, זאת כאשר יש דיווחים המציינים שהמכשיר עשוי להגיע אפילו במהלך חודש פברואר הקרוב. תזמון ההשקה של WatchKit מחזק את הסברה הזו, כשהוא נותן לקהילת המפתחים כ- 3 חודשים להתנסות עם כלי הפיתוח עבור השעון החכם ולהתחיל לפתח את האפליקציות שלהם עבורו, בדיוק באותו האופן בו החברה משחררת לקהילת המפתחים את כלי הפיתוח לגרסא החדשה של iOS במהלך הקיץ, 3 חודשים לפני השקתה שנעשית מאז 2011 בחודשי הסתיו.

שיחרור ערכת כלי הפיתוח עבור השעון החכם מגלה מספר פרטים חדשים ומעניינים על השעון החכם של אפל, ובעיקר על הרזולוציה של המסך שלו, שמגיע ב- 2 תצורות גודל: 38 מ"מ ו- 42 מ"מ. לפי ה- SDK עולה כי הרזולוציה של המסך הקטן יותר היא 272×340 בעוד זאת של המסך הגדול יותר היא 312×390. נתונים אלו לא חושפים במלואם את צפיפות הפיקסלים של המסך (או ppi) למרות שניתן לחשב אותם באופן משוערך, אם כי לאור העובדה שהמסך הוא לא ריבוע אלא מלבן, לא ניתן להגיע לרמת דיוק גבוהה. בכל אופן אפל מגדירה את רזולוציית המסך של השעון כרזולוציית רטינה, והיא מורה למפתחים להשתמש באובייקטים של x2 בדיוק כמו בשאר מכשירי ה- iOS (למעט האייפון 6 פלוס) מאז הצגת האייפון 4 ומסך הרטינה. על פי הנראה הפיתוח עבור השעון הוא לא פשוט, כאשר ההנחיות של אפל מורות כי האובייקטים שמוצגים על השעון צריכים להראות טוב על 2 הגדלים השונים, כך שבמידה והמפתח מצליח לעשות זאת, אדרבא ואם לא המפתחים יצטרכו להתאים אובייקטים בגדלים שונים, לגדלי המסך השונים. למשל אייקון של מרכז התראות צריך להיות בגודל של 29 פיקסלים על השעון הקטן יותר ו- 36 פיקסלים על השעון הגדול יותר או שאייקון של אפליקציה בספרינגבורד של השעון הקטן צריך להיות בגודל של 172 פיקסלים ובגודל של 196 פיקסלים על השעון הגדול יותר.

Watch UI size

בנוסף למידע על רזולוציית המסך של השעון, ה- SDK החדש מגלה גם את אפשרויות הממשק של השעון החכם שכוללות התראות אקטיביות, Glances  (מבטים חטופים) שהם למעשה פריטי מידע שניתן להציג באופן מהיר, קל ומיידי כששמם מתאר בצורה מצוינת את השימוש בהם ואפליקציות. מה שכן אפל מציינת שבתחילת הדרך אפליקציות צד ג' יפעלו על השעון רק דרך האייפון ובשימוש עם גרסה 8.2 ומסיבה זו החברה השיקה את הבטא הראשונה של 8.2. משמעות הדבר היא שעם השקתו, האפליקציות המובנות של השעון החכם ירוצו בצורה מקומית על השעון, אולם אפליקציות צד ג' יצריכו שימוש באייפון, והם ירוצו על האייפון ברקע ובצורה שקטה ויועברו דרך האוויר (OTA) בין אם על ידי חיבור Wifi ישיר או בלוטות' LE לשם הצגה על השעון. מסיבה זו אפל הדגישה בפני המפתחים כי האפליקציות שלהם צריכות להיות "קלות משקל" ובטוב טעם, באופן כזה שיתאים לקונטקסט של שימוש בשעון חכם כאמצעי לקבלת מידע בצורה מהירה וחטופה, על מסך קטן. מה שכן אפל מציינת שאפליקציות צד ג' יוכלו לרוץ באופן מקומי על השעון החכם, אולם אפשרות זו תגיע רק בהמשך 2015, כשסביר להניח שהחברה תציג את היכולת הזו בכנס ה- WWDC הבא שלה ותאפשר את הדבר לקראת סוף 2015.

Watch UI

באופן מעניין שיטת פעולה זו מחזקת את הדמיון בין פעולותיה של אפל בהשקת האייפון לבין אלו שנעשות כיום להשקת השעון החכם. גם האייפון וגם השעון של אפל הוצגו מספר חודשים לפני השקתם הרשמית, מסיבות כאלה ואחרות וכעת גם נושא פיתוח האפליקציות מעורר דמיון בין 2 המוצרים. כשהאייפון הושק, אפל הציגה את המכשיר וציינה בפני קהילת המפתחים שלה, שמי שמעוניין יוכל לפתח אפליקציות רשת עבור האייפון, זאת הודות ליכולת של המכשיר להציג תוכן אינטרנטי בצורה (כמעט) מלאה, בעוד האפליקציות המובנות של האייפון רצו בצורה מקומית. המפתחים לא התלהבו מהרעיון והם העדיפו לחכות להשקת ה- SDK הרשמי של האייפון שהוצג בחודש מרץ 2008, 3 חודשים לפני שאפל השיקה את iPhone OS 2 לצד האייפון 3G בקיץ של אותה השנה. העובדה שהשעון החכם של אפל יוכל להריץ אפליקציות הפועלות על האייפון אך מוקרנות על השעון מזכיר מאוד את אותן אפליקציות רשת, שאפל אפשרה לקהילת המפתחים עבור האייפון ואין ספק שאין זה אלא עניין של זמן, עד שהשעון החכם יוכל להריץ אפליקציות באופן מקומי, ויצמצם את ההסתמכות על האייפון באופן הדרגתי.

 

מקורות: Apple ו- Macrumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho