אפל עדיין לא סגורה על הווידג'טים

ע״י

iOS 8 הביאה עימה את בשורת הווידג'טים למערכת ההפעלה של אפל. אבל כחודשיים אחרי השקת iOS 8, נראה שאפל עדיין לא סגורה על הפיצ'ר החדש.

 

 

Widgets

האמירה "דברים חדשים מביאים עימם מורכבויות חדשות" נכונה לכל דבר בחיים בין אם הוא טכנולוגי או לא. באופן ספציפי יותר אמירה זו נכונה בכל הנוגע לאפל ולמערכת היחסים של החברה עם פיצ'רים/שירותים שהיא מציגה. כשאפל השיקה את האפסטור בשנת 2008, החברה לא ציפתה שהדבר יביא עימו מורכבויות שהן הרבה מעבר לרמה הטכנית, כאשר חנות האפליקציות שבימים אלו חצתה את רף ה- 1.3 מיליון אפליקציות. מורכבויות אלו נובעות בעיקר מרצונה של אפל לשלוט על חווית השימוש במוצרים שלה, מה שגרר את החברה להציג רשימת מגבלות ארוכה למדי עבור מפתחי האפליקציות צד ג'. אולם כמו כל דבר בחיים, אין שחור או לבן והרבה דברים מגיעים בגוונים של אפור. הדוגמא הטובה ביותר היא המגבלה שאפל הציגה שנועדה למנוע ממפתחי האפליקציות ליצור אפליקציות שפוגעות בשם הטוב של אנשים. על פניו נשמע כמו דבר שכל אדם צריך לעמוד בהתאם למשפט "מה ששנוא עליך אל תעשה לחבריך". אבל מסתבר שאפליקציות של קריקטורות נופלות תחת המגבלה הזו, מאחר והן מציגות את האדם המצויר בצורה שלעיתים יכולה להיות פוגענית. מה שהביא את אפל להסיר אפליקציות של קריקטורות מהאפסטור. איסור זה השתנה אחרי שאפל השכילה להבין שהוא מפלה גם אפליקציות איכותיות שלא נועדו לפגוע באנשים, כמו האפליקציה של Mark Fiore שזכה בפוליצר על הקריקטורות שלו.

סיפור זה הביא את אפל ללמוד כי חוקי האפסטור שלה, צריכים להבחן מזמן לזמן, לאור העובדה שקשה מאוד לשים מגבלות של שחור או לבן על חנות של אפליקציות שכוללת כל כך הרבה אפליקציות. אבל נראה כי בעוד אפל השכילה ללמוד על הנושא בהקשר של אפליקציות, החברה מתמודדת כיום באופן דומה עם נושא הווידג'טים, פיצ'ר שהחברה הציגה כחלק מ- Extensions ב- iOS 8. די ברור שלאור העובדה שווידג'טים הם הארכות לאפליקציות שמבחינתה של אפל לא נועדו להחליף אפליקציות לגמרי, החברה רוצה שההיקף של הווידג'טים יהיה בהתאם. מסיבה זו אפל החליטה להודיע באוקטובר האחרון למפתחי אפליקציית PCalc, שעליהם להסיר הווידג'ט שלהם מהאפליקציה, זאת לאור העובדה שהווידג'ט כלל מחשבון שאפשר לבצע חישובים בצורה מהירה, דרך מרכז ההתראות. הנושא עורר ברשת לא מעט סערה, ויצר עבור מפתחי אפליקציות רבות, פלאשבק לאותם הימים בהם אפל שיפרה והתאימה את המגבלות של אפליקציות צד ג' באפסטור. אולם יום לאחר פרסום הנושא, אפל חזרה בה מהחלטתה והודיעה למפתחי PCalc שהם יכולים להשאיר את האפליקציה והווידג'ט ללא שינוי.

דוגמא נגדית לאפליקציה/ווידג'ט שלא היו ברי מזל ניתן למצוא עם Launcher (לא להתבלבל עם Application Launcher ) שפותחה מתוך מטרה לתת למשתמשים יכולת גישה מהירה לכל מיני פעולות באפליקציות קיימות כמו: להתקשר לאיש קשר מסוים, לשלוח ציוצים או לנווט במסלול מוגדר עם אפליקציית המפות. האפליקציה שלמעשה התקיימה רק בתור ווידג'ט מה שהביא את אפל להסיר אותה מהאפסטור, אחרי ימים בודדים מהשקתה.

הווידג'ט של Neato

הווידג'ט של Neato

כעת תשומת הלב נתונה לאפליקציה בשם Neato שהושקה בתחילת נובמבר ובדומה ל- Launcher לא מדובר באפליקציה בכלל, אלא רק בווידג'ט שמאפשר ליצור פתקים בצורה מהירה ישירות דרך מרכז ההתראות ולהעביר אותם באופן מהיר לדרופבוקס או ל- Evernote. באופן מעניין האפליקציה זכתה להרבה מאוד תשומת לב והיא הגיעה לרשימת 10 האפליקציות הפופולריות ביותר בתחום העסקי, ביותר מ- 65 מדינות. מה שגרם לאפל ליצור קשר עם מפתחי האפליקציה, אולם במקום לברך אותם על ההישג המרשים שלהם, אפל הודיעה למפתחי Neato שהם צריכים להוריד את פונקציונליות המקלדת מהווידג'ט שלהם. לאור העובדה שבלי מקלדת אין ממש תועלת בווידג'ט שכל ייעודו הוא לאפשר ליצור פתקים, על אחת כמה וכמה שבלי מקלדת אי אפשר ליצור את הפתקים הללו. כך שבמילים אחרות אפל מבקשת ממפתחי Neato להסיר את האפליקציה שלהם או לשנות אותה לחלוטין. מפתחי האפליקציה ערערו על ההחלטה של אפל, אולם בניגוד לפועלה של אפל עם המפתחים של PCalc אפל דבקה בעמדה שלה והודיעה למפתחי Neato שיש להם שבועיים לבצע את ההתאמות הדרושות, או שהאפליקציה תוסר לחלוטין מהאפסטור.

השתלשלויות האירועים בכל הנודע לווידג'טים מגלה שאפל עדיין לא הגיעה להחלטה סופית לגבי כוונותיה לגבי וודג'טים. אין ספק שווידג'טים לא אמורים להחליף אפליקציות אלא להיות הארכה שלהם. דבר אותו אפל מציינת בעצמה בהגדרות ה- Extensions כאשר החברה מציינת בפירוש שווידג'טים צריכים להגיע עם ממשק משתמש פשוט ומובן, מספר מצומצם של יכולות אינטרקטיביות והם לא יכולים להיות גרסה מצומצמת של האפליקציה. עדיין, נראה כי כמו עם נושא האפליקציות, גם כאן בין הגבולות הברורים, קיימים לא מעט מקרים אפורים ויקח זמן עד שאפל תקבע את הגבולות של הווידג'טים ועד אז אנחנו צפויים לשמוע על לא מעט מפתחים מתוסכלים.

 

מקור: Macrumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho