שיפור בכיוון

ע״י

מאז השקתו של שירות המיפוי שלה, אפל עושה מאמצים לשפרו והיא ממשיכה עם רכישות שעשויות להפוך אותה לאחת מחברות המיפוי העקריות.

 

Apple Maps

כשסקוט פורסטל הציג בפני העולם את אפליקציית המיפוי העצמאית של אפל בשנת 2012, הוא לא סבר, שהפידבק הרחב בגין השירות הכושל, יהיה הקש ששבר את גב הגמל בכל הנוגע להתנהלותו ויביא לפיטוריו, תוך מספר שבועות. מאז אפל ביצעה שיפורים נרחבים בשירות המפות שלה, שכיום מציג יכולות טובות ודיוק רב יותר מזה שהוא הציג בתחילת דרכו. אך עדיין אין ספק ששירות המפות של אפל חסר מספר פיצ'רים שמשתמשים מכירים ואוהבים בשירותים מתחרים ובראשם שירות המפות של גוגל. פיצ'רים אלו כוללים: מידע על תחבורה ציבורית, מידע מדויק ועדכני על נקודות עניין (Points Of Interest או בקיצור POI) ועוד, כשלאחרונה בגרסה 4 של אפליקציית המפות שלה, גוגל שיפרה את המראה בהתאם לעיצוב ה- Material החדש שלה והוסיפה מידע לגבי שירות הרכבים של Uber (כשהאפליקציה של השירות מותקנת) וכן את היכולת להזמין מקומות במסעדה, דבר שזמין רק למשתמשי ארה"ב נכון לעכשיו. פיצ'רים אלו הופכים את התחרות מול Google Maps לקשה הרבה יותר עבור אפל שבניגוד לגוגל נמצאת באופן רשמי, בתחום המיפוי, כשנתיים בלבד. אולם העובדה הזו לא גורמת לאפל לוותר והחברה ממשיכה לעמול ברקע כדי להביא שיפורים לשירות המפות שלה.

בין הפעולות האחרונות של אפל בתחום המפות ניתן למצוא את הבאתו של Torsten Krenz, אושיה בתחום המפות הדיגיטליות שלפני הגעתו לאפל היה בתפקיד בכיר בשירות ה- HERE של נוקיה, כאשר הגעתו לנוקיה נעשתה כאשר מי שהייתה ענקית הסלולר הפינית (וכיום לשעבר) רכשה את שירות המיפוי NAVTEQ שאוחד עם שירות ה- HERE של נוקיה. אחת הסברות להבאתו של Krenz לנהל את קבוצת המיפוי של אפל, היא כישלון ניהולי בצוות, שהביא לכך שפיצ'רים שאפל רצתה להביא לשירות המפות כחלק מגרסה 8, כמו למשל: מידע על תחבורה ציבורית, לא הגיע. כשבחודשים שקדמו להשקתה של גרסה 8 אפל רכשה לא מעט אפליקציות וחברות כמו למשל HopStop. בשבועות האחרונים אפל הרחיבה את צוות המיפוי שלה כאשר האתר TechCrunch מדווח על כך שלפי מקורותיו אפל העסיקה מספר עובדים מאפליקציית Pin Drop שסגרה את שעריה, אחרי שהחברה לא הצליחה להשיג מימון להמשך פעילותה, שכללה פיתוח אפליקציה שאפשרה למשתמשיה לסמן בצורה אקטיבית נקודות עניין על מפות ולשתף אותן עם קהל משתמשים מסוים (משפחה או חברים) או באופן פומבי.

 

Torsten Krenz

Torsten Krenz

על פי הנראה שאיפותיה של אפל לשירות המיפוי שלה לא עוצרים רק באפליקציה שזמינה למשתמשי iOS ו- OS X, וכי מטרתה של החברה היא להביא את שירותי המיפוי שלה באופן נרחב יותר גם לשימוש בדפדפן, עבור משתמשי ה- PC. האתר 9to5mac מצא שאפל פרסמה לאחרונה מודעת דרושים לתפקיד פיתוח לקליינט מפות מבוסס רשת. תיאור התפקיד מבקש מפתח המנוסה בפיתוח ממשק יפה ומהיר תגובה בשימוש בטכנולוגיות רשת כגון: JS, HTML ו- CSS, שיעבוד באופן הדוק עם צוות פיתוח המפות של אפל ויאפשר למפות של אפל לעבוד בצורה חלקה דרך הדפדפן. פעילות פיתוח שירות המפות של אפל דרך הדפדפן החלה כאשר החברה החליפה את המפות של גוגל בשירות המיפוי שלה, בשירות ה- Find My iPhone במהלך חודש יולי האחרון בתצורת בטא. אולם השירות הראשי עדיין משתמש במפות של גוגל להצגת המיקום של מכשירי האייפון, האייפד, האייפוד טאץ' והמק אולם אין ספק שאפל פועלת להחליף את המפות של גוגל בשירות ה- Find My iPhone עם אלו שלה ואולי גם להרחיב את המפות שלה לכדי קליינט רשת עצמאי ומלא.

Maps connect

בחודש שעבר אפל השיקה פורטל בשם Apple Maps Connect שמאפשר לרשתות קטנות/בינוניות שכוללות לפחות 1,000 סניפים להעלות מידע על המיקום של הסניפים שלהם, זאת מתוך מטרה לשפר את נקודות העניין (POI) בשירות המיפוי שלה ולהעניק ערך מוסף הן לקהל המשתמשים שמחפש מקומות בשירות המפות של אפל, וגם לחנויות/רשתות. מעניין יהיה לראות איך שירות המפות של אפל ישתפר בחודשים הקרובים, ובמיוחד האם השיפורים לשירות יגיעו כחלק מגרסאות התחזוקה הגדולות של גרסה 8, או שמא נצטרך לחכות לגרסה 9.

 

מקורות: TechCrunch, 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho