שדרוגים ב- iCloud

ע״י

מזג האוויר המעונן לא פוסח על iCloud שמציגה שדרוגים ל- iWork בענן עם תמיכה בעברית, אפשרות העלאת תמונות לאפליקציית התמונות ועוד.

 

 

iCloud Photo library

אפל ידועה ביכולתה לייצר מכשירים יפהפיים וסקסיים בהם פועלת מערכת הפעלה קלה, פשוטה ואינטואיטיבית לשימוש, שלא מוותרת על עיצוב יפה ומרשים. אולם יכולותיה של אפל בתחום שירותי הענן ידועים כלוקים בחסר ומזה כעשור וחצי החברה מנסה את כוחה בתחום. למעשה תחילת פועלה של אפל בנושא הענן היה עם שירותי ה- dot Mac וה- iTools, שעברו גלגול לכדי MobileMe הכושל שהוחלף בשנת 2011 בשירות iCloud, שמאז ועד היום הפך להיות חלק אינטגרלי בפלטפורמה של אפל, בין אם עבור מכשירי ה- iOS, ה- OS X והחיבור שביניהם. אולם למרות ההשקעה העצומה של אפל בתחום הענן, החברה עדיין לא מסוגלת להתחרות בחברות אינטרנט כמו: גוגל, מיקרוסופט או אמזון ששירותי הענן שלהן עושות סיבובים סביב iCloud. אבל אפל לא מוותרת והחברה משקיעה לא מעט משאבים, בשירותי הענן שלה, שבאים לא כמודל רווח כמו אצל המתחרות שצוינו, אלא כפיצ'ר שנועד לשפר ולחזק את חווית השימוש במוצרים של החברה, בין אם מדובר בשירות המפות שמשתפר לו לאיטו, אפשרויות סינכרון בין מכשירי ה- iOS השונים האחד עם השני וכן עם מחשבי המק, שירותים כמו Find My iPhone ועוד.

לאחרונה התגלה שאפל רכשה את חברת Union Bay Networks, סטארטאפ קטן שמתעסק בטכנולוגיית ענן הממוקם בסיאטל, ארה"ב. באופן מעניין נראה כי עובדי החברה לא יעברו לקופרטינו, אלא ימשיכו לתפקד בסיאטל, במה שיהיה הסניף הראשון של אפל בעיר. לפי Benn Bollay, מייסד חברת Union Bay Networks שצפוי לנהל את הסניף בסיאטל, עולה כי העובדים שם יתעסקו בתחום תשתיות הענן ובראשם: איטיונס ו- iCloud.

בשנים האחרונות אפל משקיעה גם לא מעט מאמצים בהטמעת חבילת התוכנות המשרדיות שלה ב- iCloud, כאמצעי לאפשר למשתמשי חלונות לעשות שימוש בתוכנות המשרדיות בשימוש עם הדפדפן. השקעה זו הניבה לא מעט שיפורים לתוכנות המשרדיות בענן, כמו למשל אפשרות של עריכה משותפת של מסמכים, יכולת של סינכרון תכנים עם אפליקציות iWork, הן ב- iOS (אייפון, אייפד או אייפוד טאץ') או OS X ועוד. בימים האחרונים אפל ביצעה שיפור נוסף ל- iWork שבענן עם תוספת תמיכה של מספר שפות נוספות ל- Pages, מעבד התמלילים של אפל, ביניהן: צרפתית, גרמנית, ספרדית, סינית, פורטוגזית (ברזילאית), ערבית ועברית, כך שכעת המסמכים של Pages תומכים בכתיבה מימין לשמאל ובעברית, כשגם ניתן להתאים את תפריטי הפעולה של האפליקציה מבוססת ממשק הענן בהתאם לשפת השימוש המועדפת עליכם (עברית או אנגלית, או שמא ערבית). שיפורים אלו שמביאים תמיכה ל- Pages עם יותר מ- 8 שפות ול- Keynote ו- Numbers לסך של 6 שפות מביאים גם שיפורים בממשק סרגל הכלים של Pages שהופכים מטלות כמו שינוי שם המסמך ועוד לפשוטים ונוחים יותר.

iWork iCloud

שיפור נוסף שאפל הוסיפה ליכולות של שירות הענן הוא בתחום התמונות, כאשר אפליקציית התמונות של המשתמש ב- iCloud זכתה, אחרי שבועיים של בדיקות בטא בנושא, ליכולת של העלאת תמונות ישירות דרך הדפדפן, זאת בנוסף ליכולות הקודמות שהאפליקציה הציגה שהן: לצפות בתמונות, להוריד אותן למחשב ולמחוק אותן. למעשה עד עתה ניתן היה להעלות תמונות רק על ידי צילומן עם אחד ממכשירי ה- iOS של אפל: אייפון, אייפד או אייפוד טאץ', מה שהיה מביא להעלאה אוטומטית, במידה ופיצ'ר iCloud Photo Library מאופשר. כעת ניתן להעלות תמונות גם מכל מחשב שהוא, אם כי תמונות אלו מוגבלות, נכון לעכשיו, לפורמט JPG בלבד, כשפורמטים אחרים כמו: PNG, MOV, AVI, MP4 ואחרים לא נתמכים.

פיצ'ר ה- iCloud Photo Library הושק כחלק מגרסה 8.1, בתצורת בטא והוא למעשה מאפשר להעלות באופן אוטומטי את התמונות שמצולמות עם מכשיר ה- iOS לתיקיית הענן, כחלק מנפח האחסון של המשתמש (5GB חינם אוטומטי או יותר בתשלום חודשי נוסף), כשתמונות אלו נגישות מכל מכשיר iOS (ובהמשך גם OS X) שמחובר לאותו חשבון איטיונס. להלן מדריך מקוצר להפעלת השימוש ומספר נקודות שיש להכיר לגביו.

להפעלת השירות:

  1. פתחו את הגדרות המכשיר על מכשיר iOS שפועל על גרסה 8.1 ומעלה.
  2. כנסו לתפריט ה- iCloud (מחייב חשבון איטיונס).
  3. כנסו לתפריט התמונות
  4. הזיזו את לחצן ה- (iCloud Photo Library (Beta למצב מופעל.
  5. בחרו את תצורת השימוש הרצויה כמו Optimize iPhone Storage שחוסכת במקום הפנוי על המכשיר עם שמירה מקומית של גרסאות מכווצות של התמונות והסרטונים, או Download and Keep Originals ששומרת את הגרסאות המקוריות וברזולוציה המלאה על המכשיר.
  6. כדי שלא לגמור את חבילת הגלישה ניתן לבחור להעלות את התמונות והסרטונים רק בחיבור Wifi.
  7. כעת תוכלו להכנס לחשבון האיטיונס שלכם דרך iCloud.com ולראות את התמונות והסרטונים, לנהל אותם וכאמור להעלות גם תמונות חדשות שיסונכרנו למכשירי ה- iOS המקושרים לאותו החשבון.

icloud

כמה תוכן אני יכול להעלות?

כפי שצוין קודם לכן, כל חשבון איטיונס מגיע עם נפח אחסון התחלתי של 5GB בחינם. נפח זה כולל את הגיבויים של מכשירי ה- iOS וגם את נפח התמונות והסרטונים שניתן להעלות לענן. מה שכן החל מהשקת iOS 8 אפל מציגה חבילות שדרוג משתלמות למדי שכוללות 0.99$ לחודש עבור סך של 20GB ומגיעות עד ל- 20$ בחודש עבור 1TB של נפח אחסון. יש לזכור שנפח אחסון זה כולל את היקף התמונות והסרטונים שניתן לגבות, את הגיבוי של מכשירי ה- iOS, את תיקיית iCloud Drive והתכנים שנשמרים בה ואת המיילים שמתקבלים לחשבון האימייל שנפתח כחלק משם המשתמש, עם הסיומת dot iCloud. מה שלא נחשב תחת אותו נפח אחסון הם כל התכנים שנרכשים דרך חנויות האיטיוסנטור/אפסטור כמו שירים, סרטים, סדרות, ספרים ואפליקציות.

אז איפה הקאטץ'?

אין ספק שמדובר בפיצ'ר חביב, אבל כמו לכל דבר בחיים יש גם פה חסרונות. הראשון ואולי זה שהכי בולט הוא העובדה שתיקיות Camera Roll ו- My Photo Stream על מכשיר ה- iOS מתחלפות בתיקייה בשם All Photos. מה שכן אל חשש תיקיית My Photo Stream עדיין עובדת על מכשירים ישנים יותר בין אם כאלה שפועלים על גרסה נמוכה יותר של iOS 8 או על גרסה של iOS 7. מה שכן יש לקחת בחשבון שבעוד פוטוסטרים מעלה רק את התמונות מהחודש האחרון (או עד ל- 1000 התמונות האחרונות), iCloud Photo Library מעלה באופן אוטומטי את כל התמונות והסרטונים מכלל המכשירים המקושרים לחשבון, כמובן בתנאי שיש מספיק מקום בענן.

דבר נוסף שלא יוצג הוא שמות האלבומים ממכשיר ה- iOS, מאחר ומידע זה לא מוצג בתיקיית התמונות בענן. מה שכן מדובר בחיסרון זמני שנובע מהעובדה שהשירות עדיין נמצא בשלבי הבטא שלו ועל פי הנראה יכולת זו לצד יכולות אחרות יגיעו לשירות עם הזמן.

 

מקורות: MacerkopfiFun.de ו- Re/Code
עריכה, תרגום ותוספות: natisho