זמינות מכשירי האייפון 6 משתפרת בעוד יחס המכירות מתבהר

ע״י

לקראת עונת החגים זמינות מכשירי האייפון 6 משתפרת מעט, כשבמקביל יחס המכירות בין האייפון 6 למכשיר ה- 6 פלוס מתבהר.

 

 

iPhone 6 and 6 Plus

טרם השקת מכשירי האייפון 6, אנליסטים רבים חזו כי הביקוש למכשירים יהיה גבוה מהרגיל, מה שיגרום לנהירה גדולה לכיוון המכשירים, הן מצד משתמשי אייפון קיימים שירצו לשדרג את המכשירים שלהם לאלו עם המסכים הגדולים יותר, והן מצד משתמשים שלא משתמשים באייפון: כמו למשל משתמשי אנדרואיד או כאלה שרוכשים את מכשיר הסמארטפון הראשון שלהם. כחודשיים אחרי תחילת המכירות של מכשירי האייפון 6, עולה הסברה כי המכשירים החדשים של אפל לא קורצים יותר מדי למשתמשי האנדרואיד, שכבר רגילים למכשירים בעלי מסך גדול יותר אם כי עדיין מוקדם מדי לקבוע משהו באופן נחרץ. אבל מה שכן ניתן לקבוע הוא שהביקוש למכשירי האייפון, אכן היה גדול למדי וזאת ציין באופן מפורש טים קוק שציין בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון של אפל כי החברה פועלת באופן מקיף לעמוד בביקוש הגדול למכשירים, ולדעתו יקח לאפל הרבה מאוד זמן לענות על הביקוש. ואכן דבריו של קוק מתממשים בפועל, כאשר הזמינות של מכשירי האייפון 6 עדיין נמוכה למדי וקשה מאוד להשיג את המכשירים בחנויות האפלסטור או אצל ספקיות הסלולר/המשווקות המורשות. אבל אפל עומלת קשה מאוד כדי לשפר את הזמינות של המכשירים, במיוחד לקראת עונת החגים שהולכת ומתקרבת, כאשר החברה פועלת מול יצרניות המכשירים כדי להגדיל את היקף הייצור ככל הניתן.

פעולות אלו מצליחות לשפר מעט את הזמינות של המכשירים, כאשר לפי דיווחים של מספר אתרי טכנולוגיה עולה שהזמינות של מכשירי האייפון 6 בתצורת ה- 16GB השתפרה וירדה מזמן אספקה של בין 7 ל- 10 ימי עסקים, לזמן של בין 5 ל- 7 ימי עסקים. אם כי דגמי ה- 64GB וה- 128GB עדיין נותרה על בין 7 ל- 10 ימים. באופן דומה גם הזמינות של מכשירי האייפון 6 פלוס השתפרה מעט כאשר הזמינות של דגמי ה- 16GB וה- 64GB של הפאבלט ירדה מבין 3 ל- 4 שבועות, לזמן של בין שבועיים ל- 3, אם כי הזמינות של דגם ה- 128GB, עדיין נותרה על זמן אספקה של בין 3 שבועות ל- 4 שבועות. שיפור זה בזמינות המכשירים מתרחש לא רק בארה"ב, אלא גם במדינות באירופה ובאסיה, כשבמקביל נראה שהמשלוחים של מכשירי האייפון 6 משתפרים גם בחנויות, הודות למשלוחים יומיים שמביאים אספקה של מכשירים, שמאפשרת לקונים להשיג את המכשירים בהיקפים גדולים יותר בחנויות בהן הם נמכרים. מה שכן בעוד המכירות של מכשירי האייפון 6 עדיין נמצאות בתחילת דרכן (באופן יחסי), כשאפל צפויה להשיק את המכשירים בעוד מדינות במהלך חודש דצמבר הקרוב, במה שיהיה שלב הסיום של ההשקה הגלובאלית של המכשיר, הסקרנות לגבי יחס המכירה בין מכשירי האייפון 6 שמגיעים עם מסך של 4.7 אינץ' לבין מכשירי האייפון 6 פלוס הגדולים יותר שמגיעים עם מסך של 5.5 אינץ' גוברת.

iPhone 6 mix

איש לא מצפה שאפל תגלה את יחס המכירות בין מכשירי האייפון 6 למכשירי האייפון 6 פלוס, אולם נראה כי גם החברה עצמה עדיין לא בטוחה ביחס המכירות, כפי שציין בעצמו Greg Joswiak, אחד מאושיות השיווק הבכירות באפל, שאמר בראיון שנערך עימו בכנס ה- Code האחרון כי עדיין מוקדם מדי לקבוע דבר, וכי בסופו של דבר היחס האמיתי בין המכירות של 2 המכשירים, יתגלה רק כאשר המכירות יגיעו לשלב בשל יותר. כשעל כך יש להוסיף את העובדה שהביקוש למכשירים הגדולים יותר משתנה בהתאם למיקום הגיאוגרפי. אבל כמובן שזה לא מונע מהסקרנים לנסות ולנחש את יחס המכירות, אולם בהתאם לדבריו של Joswiak מה שמראה שיחס המכירות לא מתקבע הם השינויים הגדולים בין המספרים מזמן לזמן, כאשר בתחילה המספרים ציינו כי היחס מתחלק באופן של 6:1 ולאחר מכן ביחס של 3:1 ואכן לפי האתר Above Avalon נראה כי היחס הולך ומתקבע על 3:1, זאת על פי מידע עדכני מחברות כמו:  MixpanelFiksu והאנליסט  Ben Bajarin שמביא ניתוח של המידע מסין. אולם אין ספק שהדרישה למכשירי האייפון 6 פלוס משתנה בהתאם לשוק, דבר שכאמור ציינו Joswiak וקוק ומה שמראה זאת בצורה הטובה ביותר הוא דו"ח שמגיע מחברת AppLovin.

דו"ח זה מגלה בצורה הטובה ביותר את יחס המכירות בין מכשירי האייפון 6 למכשירי האייפון 6 פלוס ב- 45 הימים הראשונים למכירתם במדינות שונות ברחבי העולם. הגרף שנוצר כתוצאה מהדו"ח מראה שבמדינות המערביות רוב המשתמשים מעדיפים מסכים קטנים יותר, מה שמתבטא ביחס גדול יותר בין המכירות של 2 המכשירים לכדי 5:1 וכיצד יחס זה משתנה ל- 3:1 ככל שהמבט פונה לכיוון שווקים במזרח. מה שכן על נתונים אלו שמגלים את הביקוש בהתאם לשוק, יש להוסיף את העובדה שמכירות מכשירי האייפון נמצאות בתחילת דרכן, מה שאומר שרוב הרוכשים של המכשירים נמצאים בפלח של ה"מאמצים המוקדמים", שלרוב מורכב מחובבי גאדג'טים וטכנולוגיה. האתר 9to5mac בדק וגילה שבקרב קוראיו שרכשו את מכשירי האייפון 6, יחס החלוקה בין המכשירים הוא כמעט 2:1, מה שמחזק את הסברה כי יחס המכירות בין המכשירים אפילו בשווקים המערביים יותר הוא עדיין לא מייצג בצורה המיטבית את הביקוש למכשירים, שיתגלה לאורך החודשים הקרובים, כאשר אל ה"מאמצים המוקדמים" יתווספו ה"הרוב המקדים" שצפויים לרכוש את מכשירי האייפון 6 בחודשים הקרובים, בהתאם לאסכולת דיפוזיית החידושים.

iPhone 6 sales

האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI, ציין בפני האתר AppleInsider כי לפי דעתו אפל צפוייה למכור ברבעון האחרון של 2014 (או הראשון של 2015 עבור אפל), הלוא הוא רבעון החגים, יותר מ- 70 מיליון מכשירי אייפון מה שיסתכם בצמיחה של יותר מ- 80% בהשוואה לרבעון המקביל של 2013, בו החברה מכרה יותר מ- 50 מיליון מכשירי אייפון. מספרים אלו עומדים בקנה אחד עם ההערכות והשמועות לגבי מכירות האייפון שנשמעו מוקדם יותר השנה, שציינו כי אפל מתכוננת להיקף מכירות של בין 70 ל- 80 מיליון מכשירי אייפון ברבעון החגים, זאת אחרי שהמכירות הראשוניות של מכשירי האייפון 6 שברו את שיאי המכירות הקודמים של אפל, עם 10 מיליון מכשירי אייפון 6 שנמכרו בסופ"ש הראשון להשקתם ועוד מספר כפול בסופ"ש ההשקה של מכשירי האייפון בסין.

 

מקורות: AppleInsider, 9to5mac ו- macrumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho