מסך טעון שיפור

ע״י

טכנולוגיית המסכים של מכשירי האייפון 6 והאייפד אייר 2 נופלת אל מול המתחרים, אולם נראה שאפל פועלת בשיתוף עם פוקסקון לשפר את המצב.

 

 

Retina HD

אחד הדברים בהם אפל מתגאה היא איכות המסכים של מכשירי האייפון והאייפד שלה, כשאין כל ספק שהצגת מסך הרטינה בשנת 2010, שינה מקצה לקצה את האופן בו אנשים מסתכלים על המסכים של מכשירי הסמארטפון שלהם, תרתי משמע. מאז אפל שמרה על סטנדרט גבוה מאוד בכל הנוגע לאיכות המסך, כשהחברה התעקשה להמשיך ולהשתמש במסכי LCD ולא במסכי OLED, הודות לאיכות התמונה והצבעים שהפכו את המסכים של מכשירי האייפון והאייפד לטובים ביותר בקטגוריה. אבל כל זאת השתנה בשנתיים האחרונות, כשהמתחרות של אפל החלו להציג טכנולוגיות עליונות, לאלו של מסכי האייפון והאייפד, שלא לדבר על צפיפות הפיקסלים והגדלת הרזולוציה באותם מסכים שהגיעו במכשירים מבית: סמסונג, LG ואפילו אמזון. בשנה שעברה בראיון שנערך עם טים קוק, ציין המנכ"ל של אפל, בתגובה לשאלה שנשאל לגבי הגדלת מסכי האייפון, שאפל לא רוצה סתם להגדיל את המסך, אלא להציג חווית שימוש טובה יותר המסתכמת לא רק בגודל הפיזי, אלא גם באיכות המסך, חדות הצבעים, נכונותם ועוד, וכי אלו יגיעו כאשר הטכנולוגיה תבשיל לכדי כך. תשובה זו העלתה ציפייה שהמסכים של מכשירי האייפון 6, שאכן הגיעו בגדלים גדולים יותר (ובאופן משמעותי), לאלו של מכשירי האייפון הקודמים, יהיו בנויים מאותן טכנולוגיות מתקדמות אותן קוק הזכיר באותו הראיון. אולם נראה כי אפל לא מספקת את הסחורה בנושא, זאת לפי מבחן השוואה שערך האתר DisplayMate, שבחן את המסכים של מכשירי המובייל בקטגוריית הסמארטפונים והטבלטים.

במבדק השתתפו המכשירים הבאים: ה- Surface Pro 3 של מיקרוסופט, ה- Kindle Fire HDX של אמזון, ה- גאלקסי Note 4 והגאלקסי Tab 2 של סמסונג וכן האייפד אייר 2 והאייפון 6 פלוס. תוצאות המבדקים מגלות שבעוד המסכים של מכשירי הדגל מבית אפל הציגו ביצועים יפים בתחום גוון צבעי הגוף והצבעים האורגניים, שהרי בשאר הפרמטרים שנבדקו: מכלול הצבעים, נקודת הלבן וטווח הצבע הכחול (מטורקיז ועד מג'נטה) בהם המכשירים המתחרים הציגו ביצועים טובים יותר כשלמעשה DisplayMate הכריזה על מנצח ברור והוא הגאלקסי Note 4 שמגיע עם המסך האיכותי ביותר, דבר שכבר צוין על ידי מבדקי החברה בעבר, שציינה שמדובר במסך הטוב ביותר שנבדק עד כה עבור סמארטפון (גם אם מדובר בפאבלט). במקום השני הגיעו זה לצד זה ה- Surface Pro 3 והגאלקסי טאב 2 (בגודל של 10.5 אינץ'), בעוד הטבלט של אמזון ממוקם באמצע הטבלה ואילו האייפון 6 פלוס והאייפד אייר 2 סוגרים אותה במקומות האחרונים. מי שנעדר מהמבדקים הוא האייפון 6, אולם לפי DisplayMate הסיבה לכך נובעת מהעובדה שמסך האייפון 6 פלוס, הוא איכותי במקצת מזה של האייפון 6, מה שהופך אותו לנציג המועדף מבין 2 הסמארטפונים החדשים של אפל.

Display shootout

מה שכן נראה כי הדברים עשויים להשתפר ומוקדם מהמצופה. רשת בלומברג דיווחה לאחרונה ששותפתה של אפל לייצור מכשירי האייפון והאייפד – פוקסקון, צפויה להשקיע סכום של כ- 2.6 מיליארד דולר בבניית מפעל חדש בטיוואן שכל מטרתו היא ייצור מסכים עבור המוצרים של אפל. Sophia Chang, אשת יחסי הציבור של פוקסקון, אישרה את בניית המפעל, שההכנות אליו יחלו במהלך החודש הקרוב, אם כי היא לא אישרה שהלקוח עבורו המפעל נבנה הוא אפל. לטענת בלומברג, הסיבה לכך, היא בקשה בהולה מצד אפל להיקף גדול ממדים של מסכים, מה שצפוי להביא לזירוז בניית המפעל והעסקה של כ- 2,300 עובדים במטרה להביא לפתיחתו והתחלת ייצור בהיקף המוני כבר לקראת סוף 2015. מהלך שכזה צפוי לחזק את היחסים בין אפל לבין פוקסקון, שעד כה (בהנחה שהדיווח הוא נכון) תפקדה בתור הזרוע היצרנית של מכשירי האייפון, האייפוד טאץ' והאייפד ולא ייצרה את הרכיבים המרכיבים את המכשירים. הדיווח של בלומברג ממשיך ומציין כי אפל עוברת להסתמך על פוקסקון, אחרי התנסות כושלת עם חברת Sharp בתחום ייצור המסכים.

Foxconn

לפי הדיווחים והשמועות, אפל חברה ל- Sharp במהלך שנת 2012, כדי לנצל את טכנולוגיית המסכים של היצרנית היפנית שנקלעה לקשיים כלכליים. אולם נראה כי Sharp לא הצליחה לספק את הסחורה, הן מבחינת תפוקות הייצור של המסכים, מה שהביא את אפל להכניס את פוקסקון לתמונה, במטרה שזו תחכור את טכנולוגיית המסכים של Sharp ותייצר עבור אפל את המסכים במפעליה. אולם נראה כי מאמצים אלו לא נשאו פרי והתוצאה כפי שהיא מוצגת לעיל מראה שאפל נאלצה להתפשר על טכנולוגיית מסך נחותה יותר מזו של יריבותיה הגדולות ובראשן סמסונג שידועה בטכנולוגיית המסכים העליונה שלה, שבעבר הייתה בשימוש נרחב במכשירי האייפון והאייפד אך מאז ננטשה על ידי אפל עקב היריבות הגדולה בין 2 החברות. הקמת מפעל המסכים יניב תועלת הן לאפל בכך שהוא יענה על דרישותיה של אפל בתחום: היקפי ייצור, תפוקה ואיכות. והן לפוסקון שתוכל לייצר בעצמה את המסכים של מכשירי האייפון והאייפד ובכך לחסוך בעלויות הכרוכות ברכישת המסכים אלו מיצרניות מסכים חיצוניות כמו Samsung, LG Display, Sharp, ו- Japan Display.

 

מקורות: DisplayMate ו- בלומברג
עריכה, תרגום ותוספות: natisho