מה שהופך את המסך של האייפון 6 לכה מרהיב

ע״י

בכל דגם חדש של אייפון, אפל משפרת את המסך, למרות שעד כה צפיפות הפיקסלים לא השתנתה. אז מה אפל עושה כדי לשפר את המסכים?

 

 

iPhone61

בפעם הראשונה שמסתכלים על המסך של מכשיר אייפון 6, הדבר הראשון שבולט הוא עד כמה התוכן ברור וחד. באופן כמעט מסתורי, נראה כי המסך של האייפון 6 הוא בעל רזולוציה גבוהה יותר מזו של מכשיר אייפון 5s, 5, 4s או אייפון 4, אם כי בפועל, כל האייפונים מאז דגם האייפון 4, מגיעים עם אותה רזולוציית פיקסלים של 326ppi, אם כי גדלי המסך השתנו מאז, תחילה באופן מינורי עם מכשירי האייפון 5 וה- 5s והשנה באופן משמעותי יותר עם מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס. למעשה המסך של מכשירי האייפון נראים כל כך טוב, שקל לשכוח שבעוד מדובר במסכים מהאיכותיים ביותר בשוק כיום, המסכים של מכשירי הדגל האחרונים של סמסונג זוכים לציונים גבוהים יותר, כאשר האתר DisplayMate קבע שהמסך של הגאלקסי Note 4, הוא המסך הטוב ביותר כיום בתחום המובייל, בין אם מדובר בסמארטפונים או טבלטים. אז איך אפל מצליחה לגרום למסך של מכשירי האייפון להראות כל כך טוב? איך כל דגם חדש של מכשיר אייפון משנת 2010, מציג מסך שנראה כל כך הרבה יותר טוב מהדגם הקודם כשגודל הפיקסלים והצפיפות שלהם לא השתנתה? ובכן הצלם והמדען Bryan Jones החליט לבדוק את הנושא ולשים אותו תחת עדשת המיקרוסקופ – תרתי משמע.

התשובה אותה גילה היא מעניינת למדי, כשנראה שבין כל דגם של אייפון אפל מקרבת את הפיקסלים יותר ויותר לזכוכית המחפה על מסך ה- LCD, כשבדגם האייפון 6, נראה כי הפיקסלים הם צמודים למסך בצורה הדוקה. הרעיון להצמיד ככל האפשר את המסך לזכוכית החל עם דגם האייפון 5, שבעת הצגתו פיל שילר ציין כי הפיקסלים קרובים יותר מתמיד לזכוכית עד כי נראה המשתמש ממש נוגע בפיקסלים עצמם. עם מכשיר האייפון 6 אפל שיכללה את התהליך ונראה שהיא קירבה את המסך לזכוכית אפילו עוד יותר, אפילו שמכשירי האייפון 6 מגיעים עם פילטר קוטביות, שאמור לשפר את השימוש במכשיר בעת שימוש במשקפי שמש שגם מגיעים עם פילטר קוטביות (polarizing). הבדיקה שערך Jones כדי לבדוק את המסכים של מכשירי האייפון וההשוואה ביניהם נעשתה עם מיקרוסקופ מתוצרת Zeiss ומצלמת Canon 1D Mk III כדי לצלם את הפיקסלים של המכשירים. באופן מעניין התצלומים מגלים שבמכשירי האייפון 6, אפל גם שינתה את התצורה הגיאומטרית של הפיקסלים של המסך, אם כי לא ברור האם הדבר משפיע על איכות המסך והתצוגה, ביחס לתצורה הגיאומטרית של הפיקסלים במסכים של דגמי האייפון הישנים יותר.

האתר iMore מוסיף על הנושא מידע בציינו שמדובר בפאנל תצוגה מסוג dual-domain (או בקיצור DD-IPS) שלמעשה מטים את הפיקסלים באופן כזה שעמודה אחת מוטה כלפי מטה ואילו השניה מוטה מעט כלפי מעלה. תצורה זו עוזרת לפצות על השבירה והעיוות של האור והצבע ומאפשר זוויות צפייה רחבות יותר ויחס ניגודיות גבוה יותר שהוא בדרך כלל עומד על 1400:1, בעוד שיחס הניגודיות של האייפון 5s היא 800:1. באופן מעניין נראה שאפל גם החלה להשתמש באותה טכנולוגיה, בה היא מצמידה ככל הניתן את המסך לזכוכית, גם עם מכשיר האייפד אייר 2, זאת כאשר באירוע הצגת הטבלט החדש שהושק לפני מספר שבועות, ציין פיל שילר שאפל הסירה את שכבת האוויר שהפרידה בין הזכוכית לבין המסך. לאור העובדה שגם האייפד אייר 2 מציג זוויות צפייה רחבות יותר, ויכולת צפייה משופרת בתנאי תאורת חוץ, מצביעים על כך שיתכן מאוד שגם בטבלט אפל משתמשת בתצוגת DD-IPS.

 

iPhone6

המסך של האייפון 6

 

iPhone5c

המסך של האייפון 5c

 

המסך של האייפון 4

המסך של האייפון 4

למרות שנראה שאפל לא שיפרה את צפיפות הפיקסלים של האייפון 6, לעומת דגמי האייפון שקדמו לו (אם כי דגם ה- 6 פלוס מגיע עם צפיפות פיקסלים גבוהה יותר), עדיין קל לראות שאפל שיפרה את הטכנולוגיה מתחת לזכוכית התצוגה באופנים אחרים, כדי להציג תצוגה מרהיבה, אותה החברה מכנה בשם Retina HD. כך שגם אם המסך של מכשירי האייפון 6 או האייפד אייר 2, נופלים באיכותם מאלו של מכשירי דגל מתחרים מבית סמסונג, אמזון או מיקרוסופט, עדיין נראה שמדובר במסכים מהטובים ביותר בשוק.

 

מקורות: iMore ו- Bryan Jones
עריכה, תרגום ותוספות: natisho