הפטנטים של אפל | חתולאייפון

ע״י

משרד הפטנטים האמריקאי אישר רישום פטנט של אפל על מנגנון שמזהה נפילה ומשנה את כיוון המכשיר כדי להגן על רכיבים חשובים.

 

 

iPhone protecting motor

אחד הפיצ'רים השמועתיים סביב מכשירי האייפון 6, שגרמו להרבה מאוד אנשים התרגשות, הייתה השמועה שמכשירי האייפון 6 יגיעו עם חיפוי ספיר למסכי המכשיר, דבר שהודות לחוזק של קריסטל הספיר (השני בחוזקו בטבע אחרי יהלום), יוציא לגמלאות את הצורך במגן מסך. אולם בסופו של דבר מכשירי האייפון 6 לא זכו לחיפוי הספיר השמועתי, ולמעשה לאור העובדה ששיתוף הפעולה בין אפל לבין חברת GT Advanced התפורר לו בחודשיים האחרונים, לא ברור מתי אפל תשתמש בקריסטל הקשיח כחיפוי למסך במכשירי הסמארטפון הפופולריים שלה, אם בכלל. התרחקותו של הספיר לא מעודדת כל כך, במיוחד הודות לדיווחים לפיהם המסך של מכשירי האייפון 6 רגיש יותר לשריטות, כשהגורם לכך הוא העיצוב החדש של המכשירים שמציג מסך מעוגל בקצותיו המתחבר באופן חלק ונקי לפאנל האלומיניום האחורי, אך משאיר את המסך חשוף יותר, במיוחד בעת הנחה של המכשיר על משטחים קשיחים עם המסך כלפי מטה. מה שכן נראה כי אפל פועלת כדי להגן על מכשירי האייפון מכיוונים שונים ובימים האחרונים משרד הפטנטים האמריקאי אישר רישום פטנט של אפל בתחום זה.

הפטנט המדובר הוא פטנט מספר 8,903,519, הנקרא בשם Protective mechanism for an electronic device שנרשם על ידי אפל עוד בשנת 2013, אולם אושר כאמור רק בימים האחרונים. הפטנט מתייחס לדרכי הגנה על מכשירי אלקטרוניים בעת מצב של נפילה, דבר שהוא רלוונטי מאוד במיוחד כשמדובר במכשירי סמארטפון וטבלט ניידים, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר במכשירי האייפון 6 שהעיצוב המעוגל שלהם לא רק הופך את המסך שלהם לפגיע יותר, אלא גם את המכשיר לחלק יותר, מה שהופך את ההסתברות שהוא יחליק ויפול לגדולה יותר. הפטנט של אפל מכיל 2 חלקים: הראשון הוא מערכת שמחשבת באופן מהיר מאוד את נקודת הפגיעה של המכשיר על הרצפה, ממידע שנאסף תוך חלקיקי שניות מחיישנים כמו האקסלומטר, הג'יירו ובמכשירי האייפון 6 גם הברומטר שרגיש לשינויים בגובה. המידע כאמור מאפשר למערכת לחשב את המיקום של המכשיר על ציר תלת ממדי ואת נקודת הפגיעה שלו.

אחרי שהחישוב נעשה, המערכת מבצעת החלטה מושכלת ומפעילה את החלק השני שלה שהוא מערכת מכאנית שמשנה את מרכז הכובד של המכשיר ותצורת הנפילה שלו בעודו באוויר, כדי לשנות את נקודת הפגיעה של המכשיר באופן שהנזק יהיה מינימלי. הלכה למעשה נראה כי רכיב הרטט במכשירי האייפון יכול לעשות זאת, באמצעות פרצי רטט במהירויות שונות, גבוהות מהרגיל מתוך מטרה להשפיע על תצורת המכשיר בעת הנפילה. באופן מעניין נראה כי רכיבי הרטט בהם אפל השתמשה בדגמי האייפון הישנים יותר מציגים יכולת טובה יותר לפעולה זו, בעוד רכיבי הרטט במכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס החדשים בנויים באופן שונה, אם כי נראה שבאמצעות התאמות למערכת החישוב והבקרה ניתן ליישם את הקונספט גם בשימוש ברכיבי הרטט של מכשירי האייפון החדשים והפופולריים. בעבר הייתה סברה שאפל החלה להשתמש במנגנון שכזה כבר במכשיר האייפון 5, אולם עד כה לא נמצאו הוכחות ממשיות לכך. מדהים לחשוב על כך שהמערכת מזכירה מאוד את אופן פעולתה של מערכת יירוט (כמו למשל כיפת ברזל), המחשבת באופן מהיר את נקודת הפגיעה בשימוש במערכות חישה ומפעילה מערכת פיזית שמטרתה לשנות את נקודת הפגיעה.

iPhone protecting motor 2

מה שבטוח הוא שביום בו מכשירי האייפון יגיעו עם מערכת שכזו, לצד השימוש בחיפוי ספיר (או גורילה 4… מה שיבוא קודם) וללא חותמות האישור של הרשויות השונות, יהיה היום בו ג'וני אייב יקרן מאושר ומגינים יהיו נחלת העבר.

 

מקור: AppleInsider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho