חיישן ביומטרי זה עסק מורכב

ע״י

הצגת חיישן ה- Touch ID, יצר עניין רב בתחום הביומטרי בקרב יצרניות הסמארטפון השונות. אבל כפי שנראה סמסונג וכעת גם גוגל למדו שמדובר בעסק די מורכב.

 

 

Touch ID

כשאפל רכשה את חברת AuthenTec בשנת 2012, נראה היה שזה רק עניין של זמן עד שהחברה תטמיע חיישן ביומטרי במכשירי המובייל שלה, זאת בדרך להשקת שירות תשלומים עצמאי וחדש. ואכן מכשיר האייפון 5s כלל את חיישן ה- Touch ID המתבסס על הטכנולוגיה של AuthenTec ואפשר למשתמשי האייפון 5s לפתוח את המכשיר מנעילה ולאשר רכישות בחנויות האיטיונסטור והאפסטור. יש לציין שאפל בהחלט לא הייתה יצרנית הסמארטפונים הראשונה להציג חיישן ביומטרי במכשירים שלה, כאשר יצרניות סמארטפון הקדימו את אפל בנושא, כשאולי המכשיר המוכר ביותר וזה שזכה לתשומת הלב הרבה ביותר הוא מכשיר ה- Atrix של מוטורולה שהושק בתחילת 2011 והשתמש בטכנולוגיה הביומטרית של AuthenTec, אולם מוטורולה בחרה להשתמש בטכנולוגיה מיושנת יותר, כדי לחסוך בעלויות הייצור והדבר פגע בחווית השימוש והקונספט נגנז.

אולם כאמור השקת האייפון 5s וה- Touch ID יצרו עניין מחודש בתחום כאשר יצרניות סמארטפון מיהרו להציג מענה. חברת HTC הייתה הראשונה להגיב עם חיישן ביומטרי בפאבלט ה- One Max אולם המכשיר לא זכה להצלחה מרשימה. מענה נוסף היה בדמות הגאלקסי S5 של סמסונג, שבניגוד ל- One Max שהכיל את החיישן בפאנל הגב, מכיל את החיישן הביומטרי בלחצן הבית, בדומה לאופן בו אפל הטמיעה את ה- Touch ID, אולם מדובר בטכנולוגיה שונה מזו של AuthenTec המגיעה מבית Validity Sensors, שנרכשה על ידי חברת Synaptics בשנה שעברה, המצריכה מהמשתמש להחליק את האצבע שלו על החיישן, דבר שהתגלה להיות לא נוח (במיוחד בשימוש עם יד אחת) ומאוד לא מדויק בין אם בשימוש על הסמארטפון גדול הממדים של סמסונג, ועל אחת כמה וכמה בשימוש בפאבלט ה- Note 4 שגם מגיע עם רכיב ביומטרי בלחצן הבית שלו.

Samsung S5 biometric

כעת מתגלה שקונספט החיישן הביומטרי לא פסח מעל ראשה של גוגל. האתר Ars Technica מדווח שעל פי עדויות ורמזים שהתגלו עולה שגוגל התכוונה להשיק את מכשיר הנקסוס 6, שהוצג לפני מספר שבועות, עם חיישן ביומטרי כפי שדווח על ידי האתר Android Police כבר בחודש יולי האחרון. הדיווח של Android Police ציין כי המכשיר יגיע עם מסך בגודל 5.9 אינץ', תחת הכינוי Shamu, יריץ את אנדרואיד 5.0 (שבאותו הזמן עדיין כונתה בשם אנדרואיד L) ויושק בחודש נובמבר דרך ספקיות הסלולר האמריקאיות. אה כן.. ושהוא יכיל גם חיישן ביומטרי. השקתו של הנקסוס 6 אימתה את כל הפרטי הדיווח, למעט נושא החיישן הביומטרי. אולם כעת נראה כי הדבר אכן היה על השולחן. הדיווח של Ars Technica מציין שגוגל פעלה להציג את הנקסוס 6 עם חיישן ביומטרי מתוצרת Synaptics, שיהווה את השקתה של ערכת כלי פיתוח (API) שיאפשרו גישה ליכולת ביומטרית בפלטפורמת אנדרואיד כולה. אולם קשיים בפיתוח הביאו את גוגל לדחות את הקונספט כבר במהלך חודש אוגוסט האחרון וכתוצאה מכך הנקסוס 6 הושק ללא זכר לחיישן ביומטרי.

הרמזים לניסיונות של גוגל נמצאים בקוד של אנדרואיד 5.0, כשנראה שגוגל הסירה את ה- API מאנדרואיד 5.0, עד לסיום הפיתוח של API חדש. רמזים אלו גם מגלים את היכולות ודרך הפעולה של הטמעת היכולות הביומטריות באנדרואיד שצפויות להיות פתוחות לשימוש עם אפליקציות ושירותי צד ג' וכן אלו של גוגל כמו למשל שירות התשלומים Google Wallet, עם פעולות כמו: סריקה, רישום ומחיקה של טביעת אצבע. כמו כן, שיטות כמו FINGERPRINT_ACQUIRED_TOO_FAST ו- FINGERPRINT_ACQUIRED_TOO_SLOW ב- API מגלים כי החיישן הביומטרי היה אמור לפעול בדומה לזה הקיים במכשיר הגאלקסי S5 וה- Note 4, כלומר זיהוי טביעת האצבע נעשית על ידי החלקת האצבע על פני החיישן, דבר שכבר התגלה כלא מדויק, אמין או נוח על מכשירי הדגל האחרונים של סמסונג. כשמנגד הטכנולוגיה בה אפל משתמשת לא מצריכה מהמשתמש להחליק את האצבע שלו אלא להניח אותה לשבריר שניה על לחצן הבית לשם זיהוי מלא ונכון.

iPhone 6 plus vs Nexus 6

הניסיונות של סמסונג וכעת אלו של גוגל להטמיע חיישן ביומטרי במכשירי מובייל ובראשם מכשירי סמארטפון, מגלים כי הדבר לא פשוט כפי שהוא נראה. מעבר לכך אירוני לראות שבעוד רבים טענו שה- Touch ID הוא לא יותר מגימיק, כעת נראה כי יצרניות סמארטפון ומובייל מנסות להעתיק יכולת זו, שהתבררה להיות שימושית מאוד, לא רק בהגנה על התוכן והמידע הפרטי במכשירי הסמארטפון והטבלט, אלא גם כנכס חשוב מאוד בתחומים כמו שירותי תשלום. בזכות מנגנון האבטחה המקיף שאפל בנתה סביב ה- Touch ID, שכלל ברכיב ה- A7 את ה- Secure Enclave ששמר על המידע הביומטרי בצורה מוגנת ובדגמי האייפון 6 הפך להיות רכיב עצמאי, אפל הצליחה להשיק את שירות התשלומים שלה בצורה מוצלחת למדי, שזכה לביקורות חיוביות מאוד הן מצד המשתמשים והן מצד השותפות שלה שכוללות בנקים וחברות אשראי שהסכימו להקטין את עלויות הסליקה מעצם הפיתרון המקיף והמאובטח.

לא מדובר בטכנולוגיה היחידה שהוצגה במכשיר האייפון 5s, אותו אפל כינתה  "האייפון בחשיבה קדימה", עליה הודבקה התווית "גימיק", כאשר מילים דומות נשמעו לגבי טכנולוגיית ה- 64 ביט שהוצגה במעבדים של רכיב ה- A7, טכנולוגיה שתפסה את יצרניות המעבדים בעולם המובייל עם המכנסיים למטה. לאחרונה דווח שיצרניות הסלולר ובראשן קוואלקום מנסות להדביק את הפער אותו אפל יצרה עם טכנולוגיית ה- 64 ביט, שקיימת במכשירי האייפון והאייפד כבר למעלה משנה, אולם גם כאן נראה כי הדבר לא פשוט כלל וכלל.

 

מקור: Ars Technica
עריכה, תרגום ותוספות: natisho