לא אשמה

ע״י

חבר המושבעים קבע כי אפל לא אשמה בהתנהלות לא תחרותית בתחום הנגנים הניידים עם עדכוני הקושחה של האייפודים ועדכוני התוכנה של איטיונס.

 

iPod

לפני קצת יותר משבועיים, הגיע לשיאו תהליך משפטי ששם את אפל במרכז הבמה, כאשר קבוצה של תובעים ביניהם חברת RealNetworks תבעו את אפל בגין התנהלות לא תחרותית והוגנת, כשלטענת התובעים עדכוני הקושחה אך בעיקר עדכוני התוכנה של אפל לתוכנת המדיה והסינכרון הפופולרית (והידועה לשימצה) – איטיונס, פגעו בתחרותיות של שירותי מוזיקה מתחרים כמו למשל שירות המוזיקה של חברת RealNetworks ולמעשה כבלו את משתמשי האייפוד לאיטיונסטור. התובעים רצו פיצוי בגין 350 מיליון דולר, כשהם מתמקדים בשיחרורה של איטיונס 7.0 בשנת 2006, שלטענתם הגביל את מכשירי האייפוד שלהם לשימוש עם תכנים מסוימים, זאת בעקבות השימוש במנגנון ה- DRM שאפל פיתחה, מה שהוביל להעלאה וירטואלית של מחירי האייפודים. במהלך המשפט אפל הודתה כי בגלל המגבלות של מנגנון ה- DRM, אותו כפו עליה חברות המוזיקה, שהגביל את החברה מלשים שירים שהורדו מחנויות תוכן אחרות על מכשירי האייפוד, החברה מחקה שירים מנגני האייפוד של המשתמשים, אולם לטענתה של אפל הדבר נגרם כתוצאה ישירה מדרישותיהן של חברות המוזיקה ואם אפל לא הייתה עומדת בדרישות אלו, היא לא הייתה יכולה להמשיך ולמכור תכנים דיגיטליים בחנות האיטיונסטור.

כמו כן אפל טענה שעדכון התוכנה 7.0 של איטיונס, לא הושק או פותח מתוך כוונה להגביל את המתחרים או לנעול את משתמשי האייפוד, שיכלו לסנכרן לנגנים הניידים שלהם קבצי MP3 משלל מקורות, כל עוד לא מדובר בחנויות תכנים מקוונות מתחרות. אלא כי העדכון נועד לשפר את המוצר ואת חווית השימוש של המשתמש בתוכנת המדיה והסינכרון, בזכות פיצ'רים חדשים שהושקו לצד שיפורי אבטחה.

מלבד לעניין סביב התנהלותה של אפל בנושא התחרות בשוק המוזיקה הדיגיטלית, המשפט כלל לא מעט התנהלויות מעניינות, כאשר במהלך המשפט חלק גדול מהתובעים בוטלו על ידי בית המשפט, כאשר רבים מהם נמצאו כלא כשירים/ לא רלוונטיים למקרה והסנגורים נדרשו להמציא תובעים חדשים, כשנראה כי התביעה עמדה על סף ביטול. מנגד בין העדים המרכזיים נמצאו אדי קיו, שהיה איש מפתח בהתנהלותה של אפל בתחום המוזיקה והאיטיונסטור, זאת כחלק מתפקידו של קיו כסגן נשיא בכיר לשירותי האינטרנט באפל, שאחראי על כל נושא האיטיונסטור. כמו כן גם פיל שילר, סגן הנשיא הבכיר לענייני שיווק בינלאומי באפל, עלה לדוכן העדים, אולם נראה כי העניין הרב ביותר היה סביב עדות הוידאו של סטיב ג'ובס המנוח, עדות שהוקלטה מספר חודשים לפני מותו של מייסד החברה, בה ג'ובס התעלם מההאשמות שהוטלו מולו ומול אפל בנושא ואף עקץ את חברת RealNetworks, כשהוא שואל האם החברה עדיין קיימת. לא מעט אתרי חדשות שסיקרו את המשפט ביניהן: רויטרס ובלומברג, ניסו לשכנע את בית המשפט לפרסם את עדותו של ג'ובס, אולם עורכי הדין של אפל התנגדו לכך בתוקף כשבין היתר הם תקפו את אתרי החדשות בניסיונותיהם לקבל רייטינג על חשבון "אדם מת".

iTunes 7

יש לציין שההתנהלות המשפטית בנושא החלה לפני כמעט עשור, אולם רק בחודש האחרון הדברים הגיעו לכדי דיון משפטי מלא. מה שכן נראה כי חברה המושבעים הגיעו להחלטה די מהירה בנושא, כשהם מצדדים באפל ומציינים כי נראה שעדכון 7.0 של איטיונס נראה כעדכון שנועד לשפר את המוצר והשימוש בו, הן מבחינת הפיצ'רים שהתווספו אליו וכאמור מבחינת יכולות האבטחה המשופרות. אפל שיחררה הצהרה בה החברה ציינה כי היא מודה לחבר המושבעים על פעילותם ושהיא מריעה להחלטתם.

 

מקור: 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho