אפל עובדת לשיפור שירות המפות שלה

ע״י

אפל עובדת קשה על שיפור אפליקציית המפות שלה עד שנראה כי בקרוב המפות של גוגל כבר יהפכו ללא רלוונטיות יותר מתמיד.

 

 

Apple maps iPhone and MBA

אפל מגדירה את עצמה כחברה שאוהבת שלמות. את הדבר הזה ניתן להרגיש בפועלה הרב במרוצת השנים, כאשר היא תמיד מנסה להוציא את המוצרים היפים והטובים ביותר שהיא יכולה. כמובן שכמו כל דבר בחיים, גם לאפל יש פאשלות, וכשהן מגיעות – ההמולה מרעישה יותר הופעה של אייל גולן בקיסריה, או ככה לפחות זה הרגיש, כאשר אפל שיחררה את המפות החדשות שלה ביחד עם מערכת ההפעלה iOS 6, צעד שנבע מנתק הולך וגדל בין אפל לבין גוגל כאשר גם אפליקציית Youtube המובנית הוסרה לחלוטין ממכשירי ה-iOS.

אפליקציית המפות החלופית של אפל, הנקראת Apple Maps, עוררה סערה אדירה ברחבי הרשת והעולם כאשר משתמשים רבים טענו כי שירות המפות החדש ״אינו בשל״ בלשון המעטה. שירות המפות של אפל הציג טעויות רבות ואף גרם לעיר ניו יורק להיראות כלאחר אסון פוסט אפוקליפטי, ובאוסטרליה המשטרה המקומית ביקשה מתיירים לא להשתמש באפליקציה הנ״ל בעקבות טעויות ניווט רבות אשר גרמו לאנשים רבים למצוא את עצמם בלב מדבר מבודד. כלל טעויות הניווט הללו, ביחד עם הרעש הרב שנוצר, גרמו למנכ״לה של אפל, טים קוק, לשחרר הצהרה בה הוא מתנצל בפני קהל הלקוחות על חוויית השימוש הרעה באפליקציה החדשה, ואף הציע למשתמשים להוריד אפליקציות ניווט חלופיות עד אשר אפל תצליח לתקן את כלל הבאגים שהופיעו בגרסה הרשמית ששוחררה.

לאחר שסערה זו שככה לחלוטין, אפל הוכיחה כי היא בהחלט עומדת מאחורי המילים שלה ועושה רושם כי נכון להיום אפליקציית המפות של אפל כבר הצליחה להדביק את הפער ממתחרותיה, כאשר בראשן עומדת חברת גוגל, וכי אפליקציית המפות החדשה שלה כבר מדוייקת כמעט לחלוטין. אך על אף ההתקדמות הרבה בשיפור המפות שלה, אפל אינה שוקטת על השמרים. דיווח חדש מהאתר 9To5Mac מצביע על צעד נוסף שאפל עושה על מנת לסיים את ההתקשרות שלה עם חברת גוגל כנראה לתמיד. על פי האתר, אפל החליפה לאחרונה את אפליקציית המפות המופיעה בשירות Find My iPhone באתר iCloud.com מהמפות של גוגל למפות שלה. צעד זה מגיע לאחר דיווח מחודש ספטמבר אודות פיתוח גרסת דפדפן למפות של אפל.

אך לא בכך נגמר עניין הפיתוח של שירות המפות החדש של אפל. על פי דיווחים נוספים ברשת, אפל הוסיפה לאפליקציית המפות שלה 9 נקודות Flyover חדשות (צילומי אוויר תלת מימדיים) בחלוקה הבאה: בצרפת התווספו 3 נקודות חדשות, בשוודיה התווספה נקודה חדשה, לניו זילנד התווספה גם כן נקודה בודדה, שתי נקודות באריזונה ושתיים אחרונות ב-Wyoming ו-Arkansas ארה״ב.
על מנת להפעיל את שירות ה-Flyover, יש להיכנס לשירות המפות של אפל, למקם את הסמן על אחת הערים הנתמכות בשירות (נכון להיום), ולאחר מכן יש להפעיל את מצב תצוגת לווין, ואת תצוגת מפות תלת מימדית.

בנוסף לשירות ה-Flyover, דיווחים נוספים ברשת מגלים כי אפל מתעניינת בשיפור שירות המפות שלה עוד יותר בעזרת המשתמשים שלה. עד היום אפל הסתמכה על מידע שהועבר לה על ידיי המשתמשים שלה, במידה ואלו אכן אישרו לאפליקציה לשלוח לאפל מידע אנונימי לצורכי התייעלות, ועל ידי שליחת הודעות שגיאה בעזרת פונקציית ה-״דווח על תקלה״ באפליקציה עצמה. כמו כן אפל הקימה לפני כמה חודשים פרוייקט איסוף מידע חדש בעיר ניו יורק לצורכי ייעול שירות המפות שלה, כאשר לצורך הפרוייקט הנ״ל פרסמה החברה מודעות דרושים בעבור צוות מיפוי מיוחד לעיר ניו יורק תוך ציון כי על המועסקים להתנייד 75% מזמנם וכי מדובר על עבודה במשרה מלאה בניו יורק.

לאור פרסום מודעות הדרושים מצידה של אפל, עולה כי אפל רוצה להרחיב עוד יותר את עולם המיפוי שלה כשהאחרונה רוצה להרחיב את תכונות המשוב של משתמשי אפליקציית המפות שלה, ובכלל זה באמצעות שילוב המפות לתוך Siri, העוזרת הוירטואלית שלה, ולתוך אפליקציית Passbook. על פי דרישות העבודה, אפל מחפשת מהנדס תוכנה המתמחה בקליינטים חברתיים שיצטרף לצוות המפות בעבור ״בניית והרחבת אפליקציית המפות על מנת לאפשר לאפל להשתמש במקורות המוניים לשיפור חוויית המפות״. כמו כן, המשרה נועדה לצורך פיתוח ושיפור ממשק משתמש איכותי ופשוט בעבור פיצ׳ר ״דווח על בעיה״ במפות.

אך עושה רושם שלא הכל ורוד בעולמה של אפל, כאשר כמה ממובילי פיתוח המפות של אפל החליטו לעזוב את התפוח לטובת הצטרפות לחברת הסטארט אפ Uber. אחד הטאלנטים המשמעותיים ביותר של אפל אשר חצה את הקווים אל עבר חברת המוניות החברתיות (אשר הספיקה להסתבך כבר לא מעט פעמים מאז הקמתה) הינו Brad Moore, מנהל הנדסה בכיר באפליקציות מפות ושירותים חברתיים של אפל. Moore עזב את אפל כבר בחודש אוקטובר, אך בתפקידו הקודם בחברת אפל, עסק Moore בהקמת וניהול צוותי האפליקציה והשירותים החברתיים של מפות אפל במכשירי האייפון, אייפד, מק, CarPlay ואף ה-Apple Watch״. מאחר ו-Moore היה אחראי על חלק קריטי בכלל הפלטפורמות החומרתיות והתוכנתיות של אפל, עזיבתו לטובת חברת Uber הינה הפסד גדול מאוד בעבורה (ורכש מצויין בעבור Uber). בנוסף לעזיבה זו, חברת אפל הודיעה כי היא מפרקת את ״צוות התחבורה הציבורית״  לאור אי הצלחתו להטמיע שירות זה באפליקציית המפות טרם השקתה של גרסה 8 למערכת ההפעלה iOS בשנה אשתקד.

Apple maps iPhone and iPad

בסופו של יום עושה רושם כי אפל אינה שוקטת על שמריה בכל הקשור לתחום המיפוי, גם כאשר היא סופגת בדרך אבידות אשר מאטות את הקצב שלה. ייתכן מאוד כי בסופו של יום אפל תטמיע שירות תחבורה ציבורית על ידיי שימוש בשירות חברה חיצונית אחרת (כפי שהיא כבר עשתה בעבר) בין אם על ידיי קניית החברה הנ״ל, ובין אם על ידיי הסכמי שיתוף פעולה עסקיים, אך מעבר לשירות זה אשר בושש להגיע עד לרגעים אלו – אפל אכן מנסה להתקדם בקצב מהיר במיוחד על מנת להצליח בסופו של יום לעקוף את מתחרותיה הגדולות.

 

מקורות: MacRumors, iDownloadBlog ו- 9To5Mac
תרגום, עריכה ותוספות: ebest