מצב המקלדות צד ג' ב- iOS 8

ע״י

iOS 8 הביאה את בשורת המקלדות צד ג' למכשירי האייפון והאייפד, אולם נראה כי יש עוד מקום לשיפור. בנוסף, איך להגדיר מקלדת צד ג' כמקלדת ברירת מחדל.

 

 

Fleksy

איש לא תיאר לעצמו, שאחד הפיצ'רים בהם תתמוך iOS 8 הן מקלדות צד ג'. אולם קרייג פדריקי הפתיע את קהל היושבים בכנס ה- WWDC האחרון, וכן את עולם הטכנולוגיה, כשהוא הציג את התמיכה במקלדות צד ג', כחלק ממטריית ה- Extensions אותה הביאה iOS 8. בהתאם לכך מפתחי מקלדות צד ג' רבים שפעלו בפלטפורמת האנדרואיד ועד כה נאלצו להציג את המקלדות שלהם דרך אפליקציות פתקים שונות ומשונות, מיהרו להציג את הפיתוחים שלהם במהלך שלב הבטא של iOS 8, ביניהם שמות מוכרים כמו SwiftKey, Fleksy, Swype ועוד. מאז השקתה של iOS 8, נראה כי היקף המקלדות צד ג' באפסטור צמח באופן ניכר, כאשר ההיצע שהתחיל עם מספר מקלדות מצומצם יחסית, כולל כעת שלל מקלדות מעניינות למדי, החל ממקלדות בקלינגונית (עבור חובבי מסע בין כוכבים), מקלדות אימוג'י שונות ומשונות או מקלדות GIF. אבל נראה כי בעוד על פניו, אפל פתחה את שערי iOS במקצת, ואפשרה את כניסתן של אותן מקלדות צד ג', נראה כי החברה עדיין מקשה בנושא. דוגמא טובה לכך הוא ההעדר של תמיכה ביכולת ההכתבה המובנית של iOS, עבור מקלדות צד ג'. כך שבעוד המקלדות האלטרנטיביות מאפשרות שלל תצורות, יכולות ופיצ'רים, היכולת הבסיסית של הכתבה קולית המצויה במקלדת המובנית של iOS, בשפות מסוימות (אנגלית, צרפתית, גרמנית, ספרדית ועוד אם כי לא בעברית…) לא זמינה על אף מקלדת אלטרנטיבית.

האתר Cult Of Mac בירר את הנושא עם Jennifer Kutz מחברת SwiftKey ועם Ioannis Verdelis מחברת Fleksy. לדבריה של Kutz אפל מונעת ממקלדות צד ג', גישה ל- API של ההכתבה הקולית, והדרך היחידה שהמקלדות האלטרנטיביות יוכלו להציע את הפיצ'ר, יהיה לפתח בעצמן מנוע זיהוי קולי. אם כי ברור שיהיה קל הרבה יותר אם אפל פשוט תאפשר למפתחי המקלדות גישה ל- API הרלוונטי. Verdelis מוסיף על כך ומציין שהמקלדות האלטרנטיביות כלל לא יכולות לגשת לחומרת המיקרופון, דבר שמונע מ- Fleksy להציע יכולות של הכתבה קולית במקלדת שלה, שלאחרונה זכתה לעדכון משמעותי שהביא ערכות נושא חדשות ועוד. מה שכן Verdelis, כלל לא מודאג. להפך נראה כי סמנכ"ל הפיתוח של החברה הקטנה די מרוצה מקצב השיפורים שאפל מציגה עבור המקלדות האלטרנטיביות, כשהוא מציין שבכל עדכון גרסה שאפל הציגה עד כה, החברה פעלה לשפר את ה- API עבור המקלדות האלטרנטיביות ונראה כי התחום פורה למדי, כשהיצע המקלדות עולה מבחינת כושר ההמצאה, אפילו על אלו הזמינות בפלטפורמת האנדרואיד.
אחת הסברות לנושא חוסר התמיכה ביכולת ההכתבה הקולית במקלדות צד ג', היא בעיה בתחום הרישוי. כידוע את אפל משתמשת בטכנולוגיית הזיהוי הקולי של חברת Nuance שמפתחת אפליקציות כמו Dragon Dictation וכן את המקלדת Swype. האתר Cult Of Mac פנה את החברה בנושא, אולם הוא לא קיבל תגובה ממנה או מאפל.

3rd party keyboards

בכל אופן, לא מדובר בדבר היחיד שמקשה על המקלדות האלטרנטיביות ב- iOS 8, בעייתי הרבה יותר מנושא ההכתבה הקולית, הוא הפעלת המקלדות והגדרתן. תפריט ההגדרות של המקלדות ב- iOS, קבור תחת ההגדרות–> כללי–> מקלדות (שנמצא לקראת הסוף) ולמרות שאפל הוסיפה תמיכה במקלדות צד ג', היא לא שינתה את המיקום של תפריט הגדרות המקלדות ונראה שהמיקום של ההגדרות הללו רחוק מלהיות זמין, קל או נוח עבור המשתמשים. כדי להגדיר מקלדות צד ג' מה שעליכם לעשות הוא:

  1. להוריד את המקלדת הרצויה מהאפסטור
  2. להכנס לאפליקציית המקלדת ולצאת ממנה
  3. להכנס להגדרות המכשיר –> הגדרות כלליות–> מקלדות
  4. להכנס לתפריט המקלדות
  5. להכנס לתפריט בחירת מקלדת חדשה
  6. לבחור את המקלדת הרצויה מתוך רשימת המקלדות צד ג' המופיעות

כעת יש בידכם בחירה, קודם כל ניתן להרחיב את היכולות של כל מקלדת על ידי כניסה אליה והפעלת הגישה המלאה (Full Access). פעולה זו מאפשרת פיצ'רים כמו חיזוי הקלדה ועוד, אם כי הדבר גם אומר שהמקלדת תשלח לשרתי החברה מידע על פעילות ההקלדה שלכם, דבר עליו iOS 8 מתריעה. מה שכן מקלדות צד ג' לא שולחות ססמאות, כשבעת זיהוי מסך המצריך הקלדת ססמא, המקלדת האלטרנטיבית מוחלפת במקלדת ברירת המחדל של iOS. דבר נוסף וחשוב לא פחות הוא עריכת סדר המקלדות, דבר שהרבה מאוד משתמשים לא שמים עליו דגש. אולם סדר המקלדות משפיע על סדר הופעתן, במידה ויש יותר ממקלדת אחת ולמעשה הוא מאפשר למשתמש לבחור את המקלדת הרצויה שתהיה המקלדת ברירת המחדל. למעשה ניתן להשתמש במקלדות האלטרנטיביות בתור המקלדות היחידות במכשיר, על ידי הסרת המקלדות האחרות, אם כי רוב המקלדות האלטרנטיביות, למעט Fleksy, לא מציגות עדיין תמיכה בעברית. כך שלכל היותר הן יכולות להחליף את המקלדת האנגלית.

3rd party keyboards 2

תחום המקלדות האלטרנטיביות  ב- iOS 8 הוא תחום חם למדי ומדי תקופה מגיעות מקלדות חדשות ומעניינות למדי כמו Nintype או Crimson שמציגות יכולות ופיצ'רים מעניינים למדי. אתם מוזמנים לציין האם אתם בכלל משתמשים במקלדות צד ג' על מכשירי האייפון או האייפד ואם כן, איזו היא המועדפת עליכם.

 

מקורות: Cult of mac ו- iDB
עריכה, תרגום ותוספות: natisho