[עודכן] אפל לא נענית לראיון

ע״י

אחרי המולה רבה סביב הסרט "The Interview" (בעברית ראיון סוף), סוני משיקה את הסרט השנוי במחלוקת דרך הרשת, אם כי נראה שאפל לא רוצה להציג אותו באיטיונסטור. [עדכון] הסרט זמין כעת גם דרך האיטיונסטור.

 

 

the interview

הסרט The Interview, יצר המולה עוד בזמן הצילומים שלו, כשרק התגלה כי הסרט נמצא בשלביו הראשונים. הסיבה לכך היא העלילה בסרט בו מככבים: ג'יימס פרנקו וסת' רוגן שגם הגה את התסריט לסרט, בה מדובר על 2 עיתונאים שמקבלים הזמנה משליט צפון קוריאה Kim Jong-un לראיון וזמן קצר לפני הנסיעה, ה- CIA מטיל עליהם להרוג את הרודן. צפון קוריאה ראתה בסרט בתור קריאת תיגר על השליט העליון שלהם וציינה שמדובר בהכרזת מלחמה. כמובן שאיש לא לקח את צפון קוריאה ברצינות, אולם נראה היה שהמדינה הקומוניסטית הייתה רצינית מאוד. לפני כחודש האקרים פרצו לאינטאנט (רשת האינטנט הפנימית) של חטיבת הסרטים של סוני, העתיקו עשרות פטבייטים של מידע ומחקו אותם, במה שהפך להיות אחת מפריצות הסייבר הגדולות ביותר בהיסטוריה. חטיבת הסרטים של סוני, נותרה למעשה משותקת, כאשר אפילו מספרי ה- MAC של המחשבים הושגו, מה שהפך למעשה כמעט כל מחשב לפרוץ. על פי הנראה עולה כי רק מכשירי האייפון, האייפד והמק נותרו חסינים למתקפה, מה שמגדיל את הילת האבטחה סביב המוצרים של אפל. בכל אופן, ההאקרים ציינו באופן מפורש שאחת הסיבות לפריצה היא הסרט The Interview, שהיה צפוי לעלות לאקרנים לקראת חג המולד. סביב הפריצה החלה חקירה בהיקף נרחב שכללה גם את ה- FBI, מתוך מטרה להבין מי הפושעים. תחילה נראה היה כי לצפון קוריאה אין יד בדבר, אולם בהמשך ההוכחות הובילו את החוקרים למסקנה כי למדינה המבודדת היא המקור, או אחד המקורות לפשע שנראה היה שמטרתו למוטט את חטיבת הסרטים של סוני.

אולם דרמה לא הסתיימה כאן, ההאקרים איימו על אולמות קולנוע ברחבי ארה"ב, שבמידה והם יקרינו את הסרט The Interview, הם ימצאו את עצמם בסיכון ו"מה שקרה לסוני יקרה גם להם". אם קריאות הגנאי של צפון קוריאה לגבי הסרט טרם המתקפה, לא נתפסו כאיום ממשי, שהרי אחרי הפריצה חסרת התקדים, הדבר התקבל ברצינות גמורה ואולמות הקולנוע בארה"ב הגיעו לכלל החלטה שלא להציג את הסרט. הדבר נתפס ברשת בתור ניצחון של ההאקרים על סוני ורבים תהו, מה יהיו המשמעויות העתידיות מעצם התקדים. בימים שלאחר מכן חלה תפנית נוספת; ארה"ב הטילה אחריות על צפון קוריאה ואף ביקשה מסין, שכנתה של צפון קוריאה לעזור למעצמה האמריקאית בנושא. סין לא נענתה בהתלהבות, אולם לפני מספר ימים כל רשת האינטרנט של צפון קוריאה שותקה לפרק זמן של כמעט יממה, במה שנראה היה כצעד ענישתי מכיוונה של ארה"ב. בימים האחרונים סוני הודיעה שהיא לא תכנע לתכתיבי ההאקרים ולמרות שאולמות הקולנוע החליטו שלא להקרין את הסרט, סוני החליטה לשחררו דרך האינטרנט (אוי האירוניה). לשם כך סוני פנתה למספר חברות ושירותי רשת גדולים שיעזרו לה להפיץ את הסרט ביניהם: יוטיוב ושירות הסרטים פליי, של גוגל וכן דרך Xbox Video של מיקרוסופט. סוני גם העלתה אתר ייעודי להקרנת הסרט בסטרימינג.

הניו יורק טיימס מגלה שלפי מקורותיו, סוני אף פנתה לאפל מתוך מטרה להציע את הסרט להקרנה דרך האיטיונסטור, אולם אפל לא נאותה לבקשה של סוני. הדיווח מציין כי סוני אף פנתה לבכירים בבית הלבן, מתוך מטרה לשכנע את ענקית הטכנולוגיה, אולם אפל ענתה שהבקשה של סוני, להעלות את הסרט להקרנה תוך זמן כה קצר, הוא הסיבה לסירוב. יש לציין שבאופן כללי אפל לא ידועה בתור חברה שפועלת באופן מהיר מדי, כשבנוסף על כך הימים האחרונים הם הימים הראשונים של תקופת החגים ועובדים רבים באפל נמצאים בחופשה, כשאפילו שירות ה- iTunes Connect דרכו מפתחים יכולים להעלות אפליקציות חדשות ו/או עדכונים, לא פעיל עד ל- 29 לחודש, זאת בהתאם למייל רשמי שאפל שלחה לקהילת המפתחים שלה. יש הסוברים שאפל לא הייתה מוכנה לקחת יד בדבר, מתוך חשש שהחברה תהפוך להיות מטרה עבור ההאקרים, זאת כאשר בחודשים האחרונים החברה פועלת לשקם את תדמיתה בנושא האבטחה, אחרי ששמה של אפל נקשר עם הדלפת תמונות העירום של סלבריטאיות באינטרנט, זמן קצר לפני אירוע ספטמבר, בו אפל הציגה את שירות התשלומים החדש שלה. כמובן שניתן לבקר את אפל על כך, אולם באופן מעניין למדי סוני עצמה לא הואילה לסכן את חטיבת המשחקים שלה, ובעוד הסרט מוצע דרך שירותי המדיה של מיקרוסופט לפלטפורמת ה- Xbox, הוא לא מוצע דרך שירותי המדיה של סוני עבור פלטפורמת הפלייסטיישן…

בכל אופן, גם אם אפל עצמה לא מציעה את הסרט להקרנה, עדיין אפשר לצפות בו דרך מכשירי האייפד והאייפון דרך אפליקציית היוטיוב (אם כי יש להשכירו קודם דרך השירות מהדפדפן השולחני), או דרך אפליקציית הסרטים של גוגל: Google Play Movies. כמו כן ניתן גם לצפות בסרט דרך האפל TV, דרך אפליקציית היוטיוב, אם כי גוגל עצמה מציינת שלשם כך יש צורך באפל TV דור 3.

[עדכון]

ימים ספורים אחרי שהסרט The Interview עלה לאקרנים ברשת, זאת אחרי שאולמות הקולנוע לא הסכימו להציג את הסרטים, מחשש לפעולת תגמול מצידם של ההאקרים, אפל מצטרפת לגוגל ומיקרוסופט, כאשר הסרט ניתן להשכרה או לרכישה דרך האיטיונסטור. אפל גם שיחררה תגובה קצרה לאתר Re/Code בו היא מציינת שהיא שמחה לציין שהסרט זמין באיטיונסטור. עד כה לא היה ברור מדוע אפל לא העלתה את הסרט אולם כעת נראה כי החברה לא רצתה להפר את מנוחת החג של עובדי האיטיונס, כאשר iTunes Connect שמעלה תכנים חדשים לחנויות המדיה המקוונות של אפל, הייתה בפגרה עד היום.

 

מקורות: הניו יורק טיימס ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho