הפטנטים של אפל | אייפון ואפל TV בתלת מימד

ע״י

אפל מעבירה את הפטנטים של פריימסנס על שמה ובכך רומזת על מכשירי אייפון ואפל TV המזהים מחוות בתלת מימד. בנוסף פטנט שמאפשר לאפל TV להקרין תכנים על האייפון או האייפד.

 

 

Screen Shot 2014-12-29 at 2.08.45 PM

העניין של אפל בתחום התלת מימד, החל עוד הרבה לפני שהחברה רכשה את פריימסנס הישראלית, בשנה שעברה, עבור סכום משוערך של כ- 350 מיליון דולר. זאת כאשר פטנטים רבים של אפל בתחום התלת מימד התגלו, אם כי רובם בהקשר של ממשק המשתמש של המק. כעת נראה כי אפל מעוניינת לרתום את הטכנולוגיה של פריימסנס, שעלתה לכותרות בזכות השימוש של מיקרוסופט בטכנולוגיה של החברה הישראלית, במוצר הקינקט שהושק ב- 2010. על פי מספר דיווחים עולה כי אפל העבירה לחזקתה פטנט של חברת פריימסנס בשם "Lens array projector" שאף אושר על ידי משרד הפטנטים האמריקאי. פטנט זה מציין שיטות בהן ניתן להשתמש בהקרנה של אור על פני סביבה, כדי לבצע מיפוי תלת ממדי שלה, זאת בשימוש בטכנולוגיית ה- light coding של חברת פריימסנס שמאפשרת מיפוי מדויק למדי של הסביבה והאלמנטים בה. מה שמעניין למדי בפטנט הוא שהשיטה המתוארת בו מאפשרת לרכיב העקרי הנקרא בשם beam homogenizer, שמקבל את האור מהסביבה ומרכיב את התמונה התלת ממדית, להיות קטן דיו עד לכדי כך שהוא יוכל להיות מותקן במכשיר נייד כמו האייפון או האייפד ואפילו במכשיר נייח קטן כמו האפל TV. יש לציין שלפי השמועות, הסיבה שמיקרוסופט החליטה שלא להמשיך עם הטכנולוגיה של פריימסנס היא בגלל שהטכנולוגיה הייתה גדולה, מסורבלת ויקרה ומיקרוסופט העדיפה לבחור בטכנולוגיה אחרת זולה יותר, אותה ענקית התוכנה מרדמונד גם יכלה לרכוש, זאת כאשר פריימסנס לא הסכימה דאז להצעות הרכישה של מיקרוסופט.

פטנט נוסף שהוענק לאפל בימים האחרונים בתחום התלת מימד, הוא פטנט הנקרא בשם "Sensor Based Display Environment", שנרשם על ידי החברה עוד בשנת 2012, אולם אושר על ידי משרד הפטנטים האמריקאי רק לאחרונה. פטנט זה מציין קונספט להצגה של ממשק תלת ממדי על מכשיר נייד כמו האייפון, זאת בשימוש בחיישנים המובנים במכשיר (ג'יירו, אקסלומטר ועוד). כמו כן הפטנט מציין כיצד ניתן לבצע אינטרקציה עם הממשק מבלי לגעת במסך עצמו, כלומר דרך מחוות תלת ממדיות מרחוק, בדומה לאופן בו מכשיר הקינקט, שכאמור החל את דרכו בשימוש עם הטכנולוגיה של פריימסנס פועל. מעצם כך נראה כי בין 2 הפטנטים המתוארים לעיל יש קשר משלים.

11424-4227-141223-AirPlay-l

פטנט נוסף אותו משרד הפטנטים אישר לאפל בימים האחרונים תחת השם "Displaying a synchronized instance of content on a portable electronic device" עוסק ביכולת הזרמת תכנים ממכשיר קבוע למכשיר נייד כמו למשל בין מכשיר אפל TV למכשיר אייפון או אייפד, מבלי הצורך להכניס פרטי ססמאות או לבצע חיבור כלשהו. הקונספט אותו אפל מתארת פועל ב- 2 אופנים שונים, כאשר הראשון מיועד להציג את התוכן המוזרם למכשיר הנייח דרך שרתים חיצוניים כמו למשל שרתי iCloud, בעוד דרך נוספת היא להשתמש במעין היפוך לטכנולוגיית ה- AirPlay שמאפשרת העברה/הזרמה של תכנים בין מכשירי ה- iOS השונים או מחשב מק למכשיר האפל TV, כאשר האפל TV מעביר את התכנים באופן ישיר למכשיר האייפון, האייפד ואפילו למק. התזמון של הפטנטים הללו ומעצם העובדה שהם עוסקים במכשירי ה- iOS בשילוב עם האפל TV עשויים לרמז על כך שאפל מתקדמת עם פיתוח הדור הבא של מכשיר האפל TV, שלפי השמועות צפוי לכלול שדרוג משמעותי למכשיר המדיה הסלוני של החברה, שמאבד פופולריות לטובת מוצרים מתחרים מבית Roku, גוגל או אמזון שזכו לעדכונים משמעותיים בשנה האחרונה, בעוד האפל TV לא עודכן באופן משמעותי שאפל הציגה את הדור השלישי בשנת 2012. מה שכן בעוד אפל לא עדכנה את החומרה של האפל TV, החברה כן פועלת להרחיב את היצע התכנים המוצע על מכשיר המדיה הסלוני שלה, כאשר לאחרונה החברה הציגה מכלול של תכנים חדשים.

ערוצים חדשים אלו שהתווספו למכלול רב של ערוצים שאפל הוסיפה לאפל TV בשנה האחרונה, כוללים את ערוץ ההאבקות UFC, ערוץ הסרטונים הקצרים – The Scene, ערוץ החדשות ותרבות הפופ Fusion, ערוץ שיתוף הסרטונים Dailymotion ועוד. אולם נראה כי העדכון המשמעותי והמעניין ביותר הוא לערוץ/אפליקציית היוטיוב באפל TV שכעת מיישר קו מול קונסולות מדיה ביתית אחרות בהן יוטיוב זמין, כמו Xbox, פלייסטיישן ועוד. הערוץ המחודש מציג שינוי ויזואלי וגם פיצ'רים חדשים כמו למשל המלצות אישיות (בהתאם להיסטוריית הצפיות), אפשרות הרשמה לערוצים, חיזוי בעת חיפוש, ותמיכה בכל התכנים של יוטיוב ביניהם גם פרסומות (לטוב ולרע).

היקף הפעילות של אפל בתחום סביב האפל TV, מגלה כי העניין הרב של החברה התחום המדיה הסלוני לא דעך בשנים האחרונות ונראה כי החברה ממשיכה לפעול בתחום, כשאין ספק שיהיה מעניין לראות מה יהיו התוצאות ומתי הן יתגלו.

 

מקורות: Apple InsiderAppleToolbox ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho