טים קוק נבחר לאיש השנה ומנכ"ל השנה

ע״י

השנה האחרונה הייתה שנה גדושה באירועים עבור טים קוק וגם מוצלחת למדי כשבזכות פועלו הוא זוכה בתואר איש השנה על ידי ה- Financial Times ולמנכ"ל השנה על ידי CNN.

 

 

Tim Cook

זמן קצר לפני סיום שנת 2014, טים קוק היה בין השמות המועמדים על ידי המגזין Times לתואר איש השנה לשנת 2014. אולם המנכ"ל הפעיל של אפל הפסיד את התואר לטובת לוחמי נגיף האבולה וככל הנראה בצדק. אולם קוק לא נותר מקופח לזמן רב מדי, כאשר ה- Financial Times (או בקיצור FT) נתן לקוק את התואר, איש השנה. בין הסיבות אותן מנה ה- FT, ניתן למצוא את עמידתו של קוק בפני קשיים רבים בניהול החברה כאשר משקיעים אקטיביסטיים כמו למשל קארל אייקן ניסו ללחוץ על קוק לפעול בכיוונים שונים, כשבנוסף לכך עמידתו של קוק בפני אותם לחצים הראתה כי המנכ"ל של אפל אכן ראוי לרשת את ג'ובס, כאשר רבים ראו במותו של ג'ובס את סופה של אפל. אולם קוק הראה כי ההפך הוא הנכון והחברה ראתה בשנים מאז מותו של ג'ובס סדרה של הצלחות עם ליין המוצרים שלה, כשהשנה החברה אף חשפה את קטגוריית המוצרים החדשה הראשונה שלה, מאז מותו של ג'ובס – הלוא הוא השעון של אפל, שצפוי להתחיל להמכר בתחילת 2015. כמו כן ה- FT מציין לשבח את פועלו של קוק בתחום הערכי, כאשר המנכ"ל החדש החדיר לאפל מאז כניסתו לתפקיד את ערכיו הגבוהים בתחומים כמו: שיווין זכויות בתעסוקה (בין נשים לגברים וזכויות הקהילה הגאה), שמירה על הסביבה ושיפור בתחום בו אפל מנהלת את כספה בין אם על ידי חלוקת דיווידנדים לקהל המשקיעים שלה, או על ידי רכישה של מניותיה שלה. בנוסף בשנה האחרונה קוק בצע מהלך יוצא דופן, בו הוא הכריז באופן פומבי על היותו הומוסקסואל, דבר שעד כה קוק נמנע מלהתייחס אליו באופן ישיר וכמובן שמעל כל זאת ניתן למנות את ההצלחה האדירה של אפל עם השקת ליין מכשירי האייפון 6, האייפד אייר 2 ודגמים חדשים של מחשבי המק.

באופן מעניין ה- FT מתייחס להשוואות שנעשו בין קוק לבין ג'ובס בעבר, כאשר בניגוד לג'ובס שהיה מעורב בפן העיצובי והשיווקי בחברה, קוק מעורב יותר בתחום האופרטיבי והניהולי, כשאולי ההבדל הבולט ביותר בין 2 המנכ"לים הוא הכריזמה שהם משדרים באירועי החברה. אולם ה- FT מציין שנראה כי קוק מודע היטב לחסרונותיו בתחומים אלו והוא פועל באופן נחרץ להקיף את עצמו בבכירים שמתמחים בתחומים אלו כמו למשל Angela Ahrendts לניהול חנויות האפלסטור, ג'ימי איובין ודר. דרה, דרך רכישת חברת ביטס עבור סכום של כ- 3 מיליארד דולר, בתחום היצירתי וחיזוק תחום המדיה באפל ועוד.

141217144445-best-ceos-tim-cook-620xb

בהמשך גם רשת CNN נתנה לקוק את התואר – מנכ"ל השנה, אם כי רשת החדשות התמקדה יותר בביצועיו של קוק בפן העסקי ופחות בפן החברתי, אישי. רשת החדשות ציינה כי קוק התבלט מעל למנכ"לים אחרים שבלטו בשנה האחרונה ביניהם: John Chen מחברת בלקברי, Mary Barra מחברת GM, המנכ"ל הצבעוני של חברת T-mobile הלוא הוא John Legere, המנכ"ל הטרי של מיקרוסופט Satya Nadella ו- Meg Whitman מחברת HP, זאת הודות להצלחה האדירה של אפל בשנה האחרונה, עם השקות מוצלחות למדי בין אם של מכשירי האייפון החדשים, הצגת השעון החכם של החברה ועוד, כאשר אלו הצליחו להעלות את אמון המשקיעים בחברה תחת ניהולו של קוק, במה ששוקף באופן ישיר בערך המניה שעלתה בכ- 40% בשנה האחרונה בלבד, זאת אחרי שנתיים של טלטלות לא מעטות. כמובן שהדבר שיגלה באופן הטוב ביותר האם קוק הוא אכן יורש ראוי לג'ובס, יהיה הזמן שיבחן את הצלחת החברה בשנים הבאות, זאת כאשר התחרות בתחום הולכת ונהיית מאתגרת יותר ויותר, אולם עד כה נראה שקוק עומד במבחנים והאתגרים מולם הוא ניצב ובאופן מוצלח למדי.

 

מקורות: ה- FT ו- CNN
עריכה, תרגום ותוספות: natisho