האם Xiaomi תציג חיקוי גם למקבוק אייר?

ע״י

בימים האחרונים הודלפה תמונה של מחשב נייד מתוצרת Xiaomi שנראה כמו העתק מדויק של המקבוק אייר. בנוסף סמסונג מקדימה את אפל עם מחשב נייד חסר מאווררים.

 

 

Xiaomi macbook air ripoff

בשנה האחרונה, חברת Xiaomi הצעירה זכתה לכותרות ועניין רב הודות לפופולריות הגוברת שלה בשוק הסיני, שוק שהוא אחד מהשווקים החשובים ביותר בתחום הטכנולוגיה כיום, כשהוא צפוי להיות השוק הגדול ביותר בעולם בעתיד הנראה לעין. החברה שהחלה את דרכה בשנת 2010 פרצה לתודעה בזכות ליין סמארטפונים זול ואטרקטיבי שפנה לקהל המשתמשים הסיני בזכות מפרט מרשים ועדכוני תוכנה מהירים, כשבתהליך המשוב והפיתוח של הפלטפורמה של החברה, המבוססת על אנדרואיד, לקחו הלקוחות של החברה חלק פעיל למדי. בהתאם לכך בשנתיים האחרונות ליין מכשירי ה- Mi של החברה נמכרו במספרים הולכים וגוברים כשהשנה החברה הצעירה העפילה על המתחרות שלה בסין, ודחקה הצידה את סמסונג להיות יצרנית הסמארטפון הגדולה ביותר במדינה ויצרנית הסמארטפונים השלישית בגודלה בעולם, ברבעון השלישי של 2014, כשנראה כי המגמה תמשיך באותו האופן גם ברבעון האחרון של 2014. בעוד Xiaomi התגלתה להיות יריבה משמעותית יותר עבור סמסונג, אי אפשר להתעלם מהקשר בינה לבין אפל. קשר שהניב ל- Xiaomi את הכינוי: "האפל של סין". הסיבה לכינוי זה נובע מכך שמעבר לעובדה ש- Lei Jun, המנכ"ל והמייסד של החברה הוא מעריץ ידוע של ג'ובס, החברה הצעירה מחקה את העיצוב של אפל באופן עקבי בליין המוצרים שלה ובשנה האחרונה אפילו יותר מתמיד. בהתאם לכך מכשיר ה- Mi 4 של החברה נראה דומה באופן מחשיד למכשירי האייפון 5 וה- 5s של אפל, מכשיר המדיה הסלוני ה- Mi Box דומה מאוד למכשיר האפל TV, טבלט ה- MiPad נראה כמו עירבוב של האייפון 5c עם האייפד מיני וכמובן שאי אפשר לשכוח את השימוש במונח "One more thing" על ידי Jun באירוע המדיה האחרון של החברה.

כל אלו הביאו את Xiaomi לידי הצלחה חסרת תקדים, כשבימים האחרונים החברה גייסה למעלה ממיליארד דולר, בשווי שוק של כ- 45 מיליון דולר, שהפך אותה להיות הסטארטאפ בעל שווי השוק הגדול ביותר בעולם, תוך כדי שהיא עוקפת את Uber. מבחינתה של Xiaomi ההצלחה הזו היא רק תחילת הדרך, כש- Jun כבר ציין כי הוא רואה כיצד החברה שלו הופכת תוך פרק זמן של 5 עד 10 שנים, להיות יצרנית הסמארטפונים הגדולה בעולם תוך כדי שהיא עוברת את אפל ואת סמסונג.

בימים האחרונים הודלף לרשת מה שנראה כמו מוצר חדש מבית Xiaomi, המייצג את כניסתה של החברה לתחום המחשבים, כאשר בתמונה שהודלפה נראה מחשב נייד המהווה שכפול (כמעט) אחד לאחד של המקבוק אייר של אפל, אם כי ישנם מספר שינויים קטנים כשהבולט שבהם הוא הלוגו של Xiaomi, במקום בו אמור להיות הכיתוב "Macbook Air". אתרי חדשות רבים שפרסמו את הנושא, לא הסתירו את את דעתם לגבי מסכת ההעתקות מאפל אותה החברה הסינית ממשיכה, גם אחרי שלפני מספר שבועות ג'וני אייב התבטא בחריפות נגד אידיאולוגיה זו תוך שהוא מבטל אותה במחמאה ומכנה אותה כגניבה עצלנית. התגובה לדבריו של אייב לא אחרה, כאשר הוגו בארה, בכיר ב- Xiaomi שעבר לחברה אחרי שהוא פיקח על פיתוח אנדרואיד בגוגל, ואחראי על השיווק הגלובאלי של Xiaomi, שרוצה להתפתח לשווקים שכנים כמו הודו, ובהמשך גם לאירופה, אסיה וארה"ב, ציין כי כיום בזירת המובייל קשה לטעון לזכות ראשונים בנושא העיצוב וכי כל חברה לוקחת השראה מחברות אחרות ואפילו נראה שאפל עיצבה את מכשירי האייפון החדשים שלה, בהשראת שפת העיצוב של ליין ה- One של HTC. האירוניה הגדולה בנושא היא שבעוד רוב אתרי החדשות והטכנולוגיה שדיווחו על המקבוק אייר של Xiaomi וראו בכך כמהלך מובן מאליו, למעשה מדובר היה בתמונה מזויפת ודובר החברה של Xiaomi ביטל את העניין וציין שהחברה כלל לא מתכוונת להציג מחשב נייד בעתיד הקרוב (או הרחוק).

Mi 4 vs iPhone

מימין האייפון 5s ומשמאל ה- Mi 4

MiPad vs iPhone 5c

מימין האייפון 5c ומשמאל ה- MiPad

הבעיה שנחשפה כאן בריש גליי היא לא השאלה האם Xiaomi מעתיקה את העיצוב של אפל או לא (התשובה לכך היא: בהחלט!), אלא האופן בו החברה הסינית נתפסת בעיני התקשורת המערבית (ואולי אפילו על ידי התקשורת במדינות מסוימות במזרח). ההעתקת שפת העיצוב של אפל הפכה להיות הנרטיב של החברה הסינית הצעירה בעיני המערב, עד כי איש לא פקפק באמיתות התמונה אלא הנפוך הוא. כל דיווח בנושא התייחס לכניסתה של Xiaomi לתחום ה- PC וציין שאין זה מפתיע שגם בתחום זה החברה מעתיקה את העיצוב של המחשב הנייד הפופולרי והנמכר ביותר של אפל, שהפך בשנים האחרונות להיות הסטנדרט של המחשבים הניידים בעיני תעשיית המחשבים. כמובן שכיום הדיעה של התקשורת המערבית לא אמורה להפריע ל- Xiaomi שמכוונת את המוצרים שלה לשוק הסיני וההודי, כשבאחרון החברה נתקלה בפעם הראשונה בקשיים בתחום הקניין הרוחני. אולם אם התוכניות של Xiaomi הן אכן כה גרנדיוזיות, שהרי החברה תצטרך לשנות את הנרטיב שלה, באופן בו סמסונג פעלה וממשיכה לפעול בשנתיים האחרונות (באופן חלקי) ועל הדרך גם להעסיק כמה מעצבים תעשייתיים שיקנו למוצרים שלה עיצוב ייחודי.

מימין האפל TV ומשמאל ה- Mi Box

מימין האפל TV ומשמאל ה- Mi Box

ואם כבר במקבוק אייר ובסמסונג עסקינן, בימים האחרונים סמסונג הציגה את הדגמים החדשים של ליין מחשבי ה- Ativ Book 9 שלה. עם הצגת המחשב הנייד הזה, סמסונג מקדימה את אפל להציג מחשב נייד בעל מסך של 12.2 אינץ' ברזולוציה גבוהה (2560×1600) שפועל על ערכת השבבים Broadwell Core M  של אינטל שלא מצריכה מאוור לקירור. פיצ'ר זה הופך את המחשב הנייד לשקט ביותר ועם זמן סוללה של 10.5 שעות הוא בהחלט נראה מרשים למדי. ה- Ativ Book 9 מגיע בזמן בו השמועות על הדור הבא של מחשבי המקבוק אייר נמצאות בעיצומן, כאשר דגמים אלו צפויים להגיע עם מסך בגודל של כ- 12 אינץ' ברזולוציית Retina ולפעול גם כן על ערכת השבבים Broadwell Core M. הדיווחים בנושא מציינים שהמקבוק אייר החדש יגיע במהלך המחצית הראשונה של 2015 והוא צפוי להיות שדרוג משמעותי לליין האייר שראה את העדכון הגדול האחרון שלו בשנת 2010.

 

מקור: The Verge
עריכה, תרגום ותוספות: natisho