התביעה נגד iOS 8 ו- 16GB

ע״י

מכירת האייפון בנפח התחלתי של 16GB, ביחד עם הנפח הגדול של iOS 8 הוא אבסורד וכעת אפל עשויה לשלם את המחיר על כך.

 

 

iOS 8

כשאפל הציגה את מכשירי האייפון 6 החדשים, החברה זכתה לקיתונות של ביקורת מעצם הבחירה להמשיך ולמכור מכשירים בנפח התחלתי של 16GB, זאת כאשר לא מעט מהמתחרות שלה החלו להציג בשנה האחרונה נפח התחלתי של 32GB, עבור מכשירי הדגל שלהן, ובצדק. למי שלא זוכר מכשיר האייפון הראשון שהושק בשנת 2007, הגיע בנפח התחלתי של 4GB או בנפח גדול יותר של 8GB. אולם מספר שבועות אחרי ההשקה, אפל גנזה את נפח ה- 4GB, הפכה את נפח ה- 8GB לנפח ההתחלתי והציגה דגם נוסף עם נפח של 16GB. כך שלמעשה נוצר מצב בו מכשיר האייפון 6 בעל הנפח הנמוך ביותר מגיע עם אותו נפח הזכרון של מכשיר האייפון הראשון עם הנפח הגבוה ביותר. לאור העובדה שבין 2 המכשירים עברו 7 שנים, מדובר במצב הזוי לחלוטין, שהרי תתארו לעצמכם מצב בו המחשב שלכם כיום היה מגיע עם כמות זכרון ה- RAM או נפח הכונן הקשיח/SSD מלפני 7 שנים… נושא זה זוכה לדגש גדול יותר לאור ההתקדמות בטכנולוגיה שמביאה עימה מצלמות עתירות פיקסלים, כשנפח כל תמונה היום הוא גדול פי כמה וכמה מנפח התמונות מלפני מספר שנים וזה מבלי להזכיר תמונות פנורמיות שתופסות עשרות MB-ים, או רחמנא ליצלן להזכיר סרטונים שמצולמים על מכשירי הסמארטפון כיום שתומכים בצילום HD ואפילו של 4K. כך שמצב בו מכשיר סמארטפון מתקדם מגיע עם נפח התחלתי של 16GB, הוא די מגוחך.

כל אלו הם תכני מדיה ולמעשה מי שלא משתמש במכשיר האייפון שלו בתור מצלמה, מסרטת וידאו, נגן מוזיקה (אם כי יש גם שירותי סטרימינג), או וידאו יוכל בצורה כזו או אחרת להסתדר עם הנפח הקטן למדי. אולם כאן נכנסת בעיה אחרת לגמרי והיא מעצם העובדה שמערכת ההפעלה תופסת אף היא מקום, וכשהמקום מוגבל וצפוף, נוצר חיכוך שעשוי להביא לפיצוץ ואכן זה בדיוק מה שקרה בימים האחרונים, כשלפי דיווח של האתר Siliconbeat, אפל נתבעת על העובדה שהגרסה האחרונה של מערכת ההפעלה iOS, תופסת מקום רב על מכשירי האייפון – למעשה בין 20% ל- 25% מכלל המקום במכשירים שמגיעים עם נפח של 16GB. תביעה זו משלבת באופן אירוני 2 תלונות שנורו לכיוונה של אפל מאז חודש ספטמבר האחרון: הראשונה היא כאמור שמכשירי האייפון ממשיכים להגיע עם נפח התחלתי של 16GB, והשניה היא ש- iOS 8 תופסת מקום רב, יותר מהרגיל, והדבר בא לידי ביטוי גדול יותר על הנפח הקטן יותר. הגודל של iOS 8 כבר פגע באפל, כשנראה שמעצם העובדה העדכון דרש למעלה מ- 4GB פנויים כדי שניתן יהיה להתקינו בעדכון דרך האוויר (OTA), קצב האימוץ של iOS 8 הוא הנמוך ביותר מבין העדכונים הגדולים של iOS בשנתיים האחרונות.

אפל מתייחסת לנושא באופן מעורפל כשהיא מציינת שגודל המקום הפנוי עשוי להשתנות (בין אם בגלל חישוב הנפח או המקום הנדרש על ידי מערכת ההפעלה), אולם התובעים דורשים מאפל להתייחס לנושא, שחומק מעיניהם של משתמשים רבים, באופן מפורש וברור. התובעים גם ציינו שאפל משתמשת בטקטיקות מכירה עסקיות שנועדו לדחוף את המכירה של מקום אחסון בשרתי iCloud, זאת כדי שיהיה ניתן לאחסן את התמונות שמצולמות, ו/או הגיבויים בעיתות מצוקה, בהן המשתמש מגלה למורת רוחו שנפח הזכרון שלו לא מספיק כדי לצלם תמונה או סרטון במהלך אירוע כזה או אחר. יש לציין שלא מדובר בפעם הראשונה שאפל נתבעת על נושא זה. בשנת 2007, החברה נתבעה מסיבה דומה אם כי המכשיר שעמד במרכז התביעה היה מכשיר האייפוד נאנו בנפח 8GB, שלמעשה הגיע עם כ- 7.5GB, כלומר מערכת ההפעלה תפסה כ- 8%, כשכיום המצב הוא ש- iOS 8 תופסת כ- 19% על מכשיר האייפון 5s בנפח 16GB ועד לכ- 23% על מכשיר אייפוד טאץ' דור 5. כמו כן, אפל היא לא החברה הראשונה שנתבעת על הנושא הזה, שזכה לראשונה לכותרות בשנה שעברה, כאשר האתר Which השווה בין המקום הפנוי שנותר על מכשירי סמארטפון פופולריים, בנפח 16GB. ההשוואה הזו הציגה כי מכשירי הסמארטפון של אפל דווקא מאפשרים את המקום הפנוי הרב ביותר על דגם של 16GB, אם כי הדבר נכון לגבי iOS 7 בעוד iOS 8 משנה את הדברים. כמו כן ההשוואה גילתה שסמסונג שבדומה להרבה מאוד מכשירי אנדרואיד אחרים, מגיעים עם נפח יחסית לשימוש המשתמש, כשהגורם לכך הוא אפליקציות הזבל, ערכות הנושא ופיצ'רים המולבשים על אנדרואיד. בדיקה זו גם גילתה שמערכת ההפעלה בטבלטי ה- Surface של מיקרוסופט תפסה כמחצית משטח הזכרון של המכשיר (לא RAM), וענקית התוכנה מרדמונד אף נתבעה על כך.

iOS 8 table

בעוד אפל המשיכה להציג את מכשירי האייפון והאייפד בנפח התחלתי של 16GB, החברה הגדילה את נפח הביניים בליין מכשירי המובייל שלה לכדי 64GB והוסיפה אפשרות של 128GB לדגם היקר ביותר. מהלך זה נועד ללא כל ספק להגדיל את המכירות של דגם הביניים של מכשירי האייפון והאייפד, כשנראה כי יש לא מעט משתמשים שבוחרים בנפח של 128GB, כאשר הזמינות של מכשירים אלו עדיין נמוכה, בהשוואה לזו של המכשירים עם הנפחים הנמוכים יותר. אולם נראה כי זאת לצד הנפח הגדול של iOS 8, יוצר מצב בעייתי עבור אפל, כשרבים רואים מעצם העובדה שהחברה ממשיכה להציע את המכשירים שלה בנפח התחלתי של 16GB כעלבון ואף סוג של עונש עבור המשתמש שלא תמיד מודע להשלכות של הבחירה שלו. ביקורות אלו פוגעים באופן מסוים בתדמית של אפל וכעת לאור המשפט ששם את הנושא בכותרות, אולי אפל תשנה את דרכיה בנושא.

 

מקור: Siliconbeat
עריכה, תרגום ותוספות: natisho