Homekit, סירי והאינטרנט של הדברים

ע״י

תחום האינטרנט של הדברים כבר כאן ונראה שאפל צפויה להיות שחקנית משמעותית בתחום דרך Homekit וסירי כשגם לאפל TV יש תפקיד מעניין.

 

 

Apple TV and Homekit

בימים שקדמו לכנס ה- WWDC האחרון, צצה שמועה לפיה אפל צפויה להציג מוצרי צריכה חכמים כחלק מכניסתה של אפל לתחום הבית החכם. אולם במקום זאת לצד iOS 8 ויוסמיטי, אפל הציגה את Healthkit – אפליקציה שמרכזת לתוכה את כל המידע הרפואי והבריאותי/ספורטיבי של המשתמש ממוצרי שונים בין אם שעון חכם או רצועת ספורט וכלה במשקל דיגיטלי ואת Homekit – פלטפורמה שאמורה לרכז את כל מוצרי הצריכה הביתיים של הבית החכם, שהפכו בשנתיים האחרונות להיות יותר ויותר פופולריים, זאת כאשר עידן ה- Internet Of Thing (או בקיצור IoT) צובר תאוצה. מה שכן אפל לא הרחיבה יותר מדי בנושא Homekit וקרייג פדריקי, סגן הנשיא הבכיר באפל לפיתוח iOS ו- OS X ציין כי חיבור כל המוצרים לפלטפורמה אחת, תאפשר למשתמש לרכז את הפעולות במקום אחד, מבלי הצורך לנדוד מאפליקציה לאפליקציה, זאת כאשר כיום כל מוצר של כל חברה עושה שימוש באפליקציה נפרדת. אולם מעבר לרכז את תפעול הבית החכם במקום אחד, Homekit צפויה לחבר בין חווית המשתמש הידועה של אפל לבין מוצרי הצריכה של הבית החכם וה"אינטרנט של הדברים" באמצעות סירי. כך שפקודה כמו: "סירי, אני הולך לישון". תייצר שרשרת הוראות שיכבו את האורות (המבוססים על הנורות החכמות של פיליפס), ינעלו את דלת הכניסה, יסגרו את דלת המוסך וישנו את טמפרטורת המזגן בהתאם להעדפות המשתמש.

אם כל זה נשמע לכם כמו חלום רחוק, אז אין צורך לצבוט את עצמכם. העתיד כבר כאן ותערוכת CES האחרונה הייתה מלאה במוצרי צריכה של האינטרנט של הדברים. בתערוכה חברות רבות הציגו את מוצרי ה- IoT שלהם ובמצגת המרכזית של האירוע אותו הנחתה סמסונג נראה כי מדובר בדבר הגדול הבא. וכל חברה באשר היא בוחנת איך היא יכולה לפעול בשוק שלפי ההערכות צפוי לגדול בשנים הבאות לשוק של כמה עשרות מיליארדים בשנה. כאמור גם אפל מכינה את הקרקע לפעילותה בתחום דרך Homekit, אולם כמו לכל פלטפורמה של אפל גם כאן החברה מעוניינת לשלוט בחווית השימוש ככל הניתן ובמקרה הזה הדבר יעשה דרך תוכנית ה- MFi המפורסמת של אפל (קיצור של Made For iPhone/iPad/iPod). בחודש אוקטובר האחרון בכנס ה- MFi השנתי של אפל, החברה הציגה בפני חברות הטכנולוגיה השונות את הקריטריונים של המוצרים שלהם עבור Homekit. קריטריונים אלו כוללים אפיונים שונים בתחום האבטחה והצימוד של המוצרים השונים דרך קישוריות הבלוטות' וה- Wifi. בצעד זה אפל פתחה באופן רשמי את השערים של Homekit, שעד אז הייתה בבטא. אולם נראה כי לאפל יש עדיין מה לעשות בתחום, כשלפי דיווח של האתר The Verge, חברות רבות שהציגו את מוצרי האינטרנט של הדברים שלהם שמתחברים ל- Homekit ציינו כי הפלטפורמה של אפל עבור מוצרי הבית החכם עדיין לא אפויה במלואה, אם כי נראה שעד סוף המחצית הראשונה של 2015 נתחיל לראות את המוצרי האינטרנט של הדברים לצד תמיכה ב- Homekit.

Homekit features

מה שכן נראה כי לאפל TV הולך להיות תפקיד מעניין מאוד בכל הנוגע ל- Homekit. לפי דיווח של האתר Apple Insider, הבטא האחרונה של גרסת הקושחה לאפל TV מחברת בין מכשיר המדיה הסלוני של אפל לבין פלטפורמת הבית החכם של אפל, כשהמכשיר צפוי להיות מעין רכזת. מה שכן האתר The Verge מדווח שלפי מקורותיו בעוד התפקיד של האפל TV יהיה מרכזי (תרתי משמע), הוא לא יהיה דרישה מחייבת, אלא יאפשר פיצ'ר של הפעלה מרחוק בשימוש עם סירי. משמעות הדבר היא שכל עוד המשתמש נמצא בבית הוא יוכל לשלוט על כל מוצרי האינטרנט של הדברים החכמים שלו, ישירות דרך מכשיר האייפון דרך סירי. אולם בעת שהיה מחוץ לבית לא יהיה ניתן לתקשר עם המוצרים דרך סירי, אלא דרך מכשיר האפל TV (דור 3 ומעלה). כך שאם המשתמש ירצה להפעיל את האורות, או להפעיל את המזגן כשהוא נמצא מחוץ לבית, הדבר יהיה אפשרי רק דרך מכשיר אפל TV שיהיה מחובר לרשת ה- Wifi הביתית אליה מחוברים כל מכשירי הצריכה החכמים או בכניסה לאפליקציה הייעודית של אותו המוצר. כך שנראה שבעוד התפקיד של האפל TV בכל הנוגע ל- Homekit הוא לא תפקיד מרכזי, שימוש במכשיר המדיה הסלוני יאפשר דברים נוספים כפיצ'רים מה שעשוי להפוך אותו לאטרקטיבי יותר, במיוחד לצד השמועות האחרונות לגבי ה"תחביב" של אפל הגורסות שהמכשיר צפוי לקבל שדרוג מעניין למדי בעתיד הנראה לעין, שיכלול בין היתר חומרה חדשה (ואולי תמיכה בוידאו של 4K) ואולי גם יכולות של קונסולת משחק. אלו לצד תג מחיר של 99$ יהפכו את המכשיר לכדאי מאוד, זאת כשבתקופה האחרונה מוצרים מתחרים כמו הכרומקאסט של גוגל עקפו את האפל TV מבחינת המכירות ונתח השוק.

Homekit

הפעילות של חברות טכנולוגיה ומוצרי צריכה בתחום כפי שהוצגה בשנה האחרונה ובעיקר בתערוכת ה- CES שרק הסתיימה מראות שנושא האינטרנט של הדברים שכולל בתוכו את נושא הבית החכם הוא תחום חשוב שעשוי לחולל השפעה משמעותית כבר מהשנה הקרובה ואין ספק שיהיה מעניין לראות את התפתחותו ואת תפקידה של אפל בכל נושא האינטרנט של הדברים.

 

מקורות: 9to5mac ו- The Verge
עריכה, תרגום ותוספות: natisho