הצצה ראשונה לאפליקציה שתנהל את השעון של אפל

ע״י

דיווח חדש ומפתיע חושף את אפליקציית העזר של השעון שתהיה מותקנת על האייפון ומגלה פרטים נוספים על השעון והאינטרקציה בינו לבין האייפון.

 

 

Watch App 1

מספר שבועות לפני אירוע WWDC האחרון, בו אפל הציגה את iOS 8 ואת אפליקציית Health החדשה, האתר 9to5mac הדליף באופן מדויק להפליא את מסכי האפליקציה. כעת יום אחד בלבד אחרי שיחרור הבטא הרביעית של גרסה 8.2, שתביא למכשירי האייפון את היכולת לתמוך בשעון, האתר מדליף מידע מפורט ומקיף על אפליקציית העזר שתתמוך בשעון והתקנה על האייפון תהיה הכרחית לתפעול השעון. כפי שצוין בכתבה הקודמת בנושא, נראה שכיוון הפעולה של אפל עבור השעון, מזכיר מאוד את כיוון הפעולה של אפל עבור מכשירי האייפוד שעד להופעת האייפוד טאץ', הסתמכו על המחשב האישי (מק ובהמשך PC) לעברת תכנים לנגן המדיה הנייד, עדכון הגרסה שלו ועוד. אסטרטגיה זו שאפשרה לאפל להציג נגנים פשוטים וקלים לתפעול ושימוש, הוגדרה על ידי ג'ובס כ"גאוניות של האייפודים". אם ההדלפה תתברר להיות נכונה, בדומה להדלפה הקודמת של אפליקציית Health שהרי נראה שהאפליקציה תאפשר רמת קסטומיזציה גבוהה מאוד עבור השעון בתחומים רבים, החל מהגדרת אנשי הקשר שיוגדרו כחברים ועימם ניתן יהיה לתקשר באופן אותו אפל מכנה "אינטימי", התקנת האפליקציות וסידורם על מסך הבית של השעון, שליטה על ההתראות, אפשרויות הקלט ועוד. על פי התיאור של 9to5 נראה כי באופן כללי האפליקציה (המכונה Companion) מזכירה בקווים מסוימים את איטיונס, בין אם באופן בו ניתן לסדר ולהתקין אפליקציות על השעון, או לקבל מידע כללי על המכשיר.

אודות ומסך הבית
מסך האודות באפליקציה דומה מאוד למסך האודות של מכשירי ה- iOS או בפונקציונליות שלה למסך האודות של מכשיר האייפון, האייפד או האייפוד המחובר לאיטיונס והוא צפוי לכלול את נתוני המידע הבאים: נפח האכסון של המכשיר והנפח הפנוי, כמות השירים השמורה על המכשיר, כמות התמונות השמורות על המכשיר וכמות האפליקציות המותקנות על המכשיר. כל אלו מגלים שבדומה לסברות שעלו מדבריה הלא מפורשים של אפל בנושא, השעון יכלול נפח אכסון מסוים שיאפשר לשמור עליו תכני מדיה וכמובן להתקין עליו אפליקציות. בנוסף לכך מסך האודות יכלול מידע על המספר הסיריאלי של המכשיר, ומידע על קישוריות הבלוטות' וה- Wifi. מסך נוסף וייעודי יאפשר לראות את באופן בו האפליקציות ממופות על מסך הבית של השעון ולסדר אותן בהתאם. מסך זה דומה מאוד למסך המציג את מסכי הבית של מכשירי האייפוד טאץ', האייפד והאייפון באיטיונס, בו ניתן לסדר, להעביר, למחוק ולהתקין אפליקציות על מכשירי ה- iOS.

שעון

כשאפל הציגה את השעון שלה, היא הגדירה אותו בתור 3 דברים: שעון, מכשיר לניטור ומעקב פעילויות ספורט ובריאות ומכשיר תקשורת אישי. בהתאם לזה הגדרות השעון מקבלות מסך הגדרות ייעודי משלהן. הגדרות אלו כוללות פרמטרים המוצגים בתצוגת השעון כמו למשל: בחירת העיר/ המיקום שיוצג במקרה של בחירה באפשרות הצגת מזג אוויר, בחירת מניה במקרה של בחירה באפשרות לעצגת מניה למעקב, תצורת 24 שעות או 12 שעות, הצגת סימון של נקודה אדומה בחלק העליון של השעון במקרה של התראה שהתקבלה ולא נקראה ואפשרות להצגת התראות פוש המתקבלות מהאייפון. כמו כן ישנה אפשרות הנקראת Monogram המאפשרת להציג בין תו אחד ל- 4 תווים על תצורת השעון, כך שהמשתמש יכול להציג את השם שלו או את ראשי התיבות של השם, למראה אישי יותר של תצורת השעון.

Watch App 3

הודעות והגדרות נגישות
בניגוד ל- Android wear, השעון של אפל לא מגיע עם מקלדת ואפשרויות הקלט של השעון הן דרך מחוות מולטי טאץ' (ציור) וקלט קולי שמאפשר הכתבה קולית (ועברית ככל הנראה עדיין לא נתמכת) או שליחת הודעות קוליות קצרות, כמו אלו שאפל הציגה באפליקציית ההודעות המובנית בגרסה 8. מסך הגדרת ההודעות יאפשר למשתמש לבחור את סוג ההודעות הקוליות בהן הוא יוכל להשתמש (רק הכתבה, רק הודעות קוליות או שניהם), תגובות מובנות כמו אלו שניתן להגדיר באייפון וכן בחירה באופן בו ההודעות פועלות עם האפשרויות: לא להציג התראות של הודעות בכלל, בחירת מספר החזרות של התראה עבור הודעת טקסט חדשה ובחירה לגבי תגיות ה- V המאשרות שההודעה נקראה.
כמובן שהשעון גם כולל הגדרות נגישות, דבר שאפל שמה עליו דגש גדול בשנים האחרונות, כשהפעלת הגדרות הנגישות על השעון תעשה עם לחיצה משולשת על הכתר הדיגיטלי בשעון. מעבר לכך השעון יתמוך בפיצ'ר ה- VoiceOver המקריא את הטקסט שמופיע על המסך (עבור אנשים עיוורים או עם בעיות ראיה), על ידי לחיצה כפולה על המסך. כמו כן ניתן יהיה לעשות זום על ידי טפיחה כפולה עם 2 אצבעות על המסך וגלילה על התוכן המוגדל בשימוש עם 2 אצבעות על המסך. יש לציין שהגדרות אלו מיועדות לצרכי נגישות ובאופן כללי דברים כמו זום ועוד יתבצעו על ידי הכתר הדיגיטלי. כמו כן יהיו הגדרות לאיזון האודיו הסטריאופוני, צמצום השקיפות, מעבר למצב מונוכרומתי, ביטול האנימציות, הבלטת הטקסט ועוד.

ספורט ומפות
כאמור אחד השימושים העקריים של השעון מבחינתה של אפל הוא נושא הספורט ובהתאם לכך ישנו מסך הגדרות ייעודי לנושא זה. מסך זה יאפשר להפעיל פיצ'רים הקשורים לספורט כמו קביעת תזכורות כמו לקום כאשר השעון חש שהמשתמש יושב יותר מדי זמן, מדידת הפעילות בפרקי זמן משתנים (4 שעות/ 6 שעות או 8 שעות), הודעות על השלמת מטרה הקשורה בפעילות ספורט והפעלת סיכום שבועי. כמו כן ניתן יהיה לשלוט במדידת דופק הלב וביכולות הנגזרות מפיצ'ר זה כמו למשל חישוב הקלויות שנשרפו, רמת הפעילות ועוד.
כאמור השעון יגיע גם עם אפליקציית מפות מובנית המסתמכת על שירות המפות של אפל. כפי שהוצג ב- WWDC האפליקציה תאפשר חיפוש מקומות במפה וכן ניווט רגלי בו מנוע הפידבק התחושתי המובנה בשעון ירעד בהתאם לכיוון אליו יש לפנות: ימינה או שמאלה. באפליקציית העזר של השעון המשתמש יכול להגדיר את העיר ברירת המחדל שתוצג בכניסה לאפליקציית המפות וכן לשלוט במנוע הפידבק לאפשור פידבק בעת ניווט או ביטולו.

Watch App 2

אפליקציית העזר כוללת עוד מסכי הגדרות, כאשר לפי הדיווח של 9to5 יש גם הגדרות לשליטה על הגנת המכשיר על ידי בחירת ססמאות ועוד. כמובן שעד השקת השעון לצד גרסה 8.2 והאפליקציה הייעודית יש עוד זמן והדברים יכולים להשתנות במקצת, אולם נראה כי הכיוון די ברור והוא שהאייפון הולך להיות מרכז השליטה על השעון, בדיוק כמו שהמק/ PC היו מרכזי שליטה עבור מכשירי האייפוד ומכשירי האייפון בתחילת דרכם. מה שכן בניגוד לחיבור הנ"ל בעוד המק ו/או המחשב האישי נמצא לרוב על השולחן בבית, האייפון לרוב נמצא בכיס או לכל היותר בתיק כך שהשליטה על השעון תהיה נגישה הרבה יותר.

 

מקור: 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho