על המקבוק אולטרא אייר, אינטל ומעבדי ARM

ע״י

הדיווחים על מחשב המקבוק אייר החדש, מציתים את השמועות על המעבר האפשרי של מחשבי המק למעבדים מבוססי ARM. שוב…

 

 

AAPL and Intel

כל מי שעוקב אחרי חרושת השמועות סביב אפל או כל חברת טכנולוגיה אחרת, יודע כבר שאיפה שיש עשן יש גם אש. השמועות על פיתוח מכשיר סלולר מבית אפל התבררו אחרי מספר שנים כנכונות – להלן האייפון, השמועות על טבלט פרי פיתוחה של אפל התבררו כנכונות – להלן האייפד, השמועות על שעון חכם פרי פיתוחה של אפל התבררו כנכונות – להלן השעון של אפל והרשימה ממשיכה כשהיא כוללת את שירות התשלומים, מעבר לשירות מפות עצמאי ועוד. כך שמעצם חזרתן של שמועות לגבי האפשרות שאפל תנטוש את אינטל, ותציג מחשבי מקבוק עם מעבדים מבוססי ARM פרי פיתוח, שוב שוב המגלות שככל הנראה יש משהו בשמועות אלו, כשכעת מי שאחראי להחזיר אותן לכותרות הוא הדגם הבא של מחשב המקבוק אייר, שמידע מפורט עליו הודלף לאחרונה על ידי האתר 9to5mac. הדיווח מציין שהדגם הבא של האייר יכלול מסך 12 אינץ' (רטינה?), פרופיל צר יותר, דק יותר וקל הרבה יותר. אולם מה שאולי יצר את העניין הרב ביותר סביב הדגם הבא והשמועתי של המקבוק אייר, הוא דיווח שאפל תציג את המחשב הנייד עם 2 מחברים בלבד: מחבר אודיו (in ו- out) ומחבר USB Type C שיכול להחליף מספר מחברים ולמעשה אפילו את מחבר ה- Magsafe הקנייני (והמצוין) המשמש כיום להטענת מחשבי המקבוק. מה שכן הדיווח לא התייחס לתמחור הצפוי של המחשב וכן ציין כי על פי הנראה הוא יושק במהלך המחצית הראשונה (או לכל היותר תחילת השניה) של 2015, אולם בימים האחרונים דיווח חדש של האתר Digitimes (לו היסטוריית דיווחים שנויה במחלוקת) מציין כי לפי מקורותיו בשרשרת האספקה של אפל, המקבוק אייר החדש יושק כבר ברבעון הראשון של 2015 והוא צפוי להחליף את דגם ה- 11 אינץ' הנוכחי של ליין המקבוק אייר, זאת כשחברת Quanta – יצרנית המק הוותיקה של אפל, החלה בהכנות לקראת תחילת הייצור ההמוני של המחשב ה(סופר) אולטרא נייד.

מה שכן יש לציין כי על פי הדיווחים Quanta צפויה להיות היצרנית העקרית של אפל לייצור השעון שלה, כך שיתכן מאוד שהפעילות של Quanta, קשורה יותר לייצור של השעון של אפל ולאו דווקא לדגם החדש של המקבוק אייר.

הדיווח והבאזז סביב הדגם הבא של המקבוק אייר נתפסו על ידי האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI Securities, כהזדמנות מצוינת להחזיר לכותרות את השמועה לפיה אפל תציג מחשב נייד מבוסס ARM, שיהווה את תחילת המעבר של מחשבי המק (או לפחות אלו הניידים) מהמעבדים של אינטל למעבדי ה- Ax אותם אפל מפתחת ומיוצרים על ידי מספר חברות. בדיווח שלו ציין Kuo שאפל התקבעה על 3 חברות לייצור רכיבי ה- Ax שלה והחברה מעבירה את משקלי הייצור והאחריות מזמן לזמן כדי לשמור על תחרותיות גבוהה ומחיר נמוך ביניהן, כשעל פי הדיווח החברות המדוברות הן: TSMC, Samsung, ו- GlobalFoundries. ייצור רכיבי ה- Ax עורר עניין לא קטן בשנים האחרונות כאשר נראה שאפל פעלה להקטין את הסתמכותה על סמסונג, בכך שהיא עבדה עם חברת TSMC הטיוואנית שעקב כך זכתה להיות היצרנית העקרית של מעבדי ה- A8, אותם אפל הציגה השנה. מה שכן סמסונג עדיין נותרה שחקנית פעילה בתחום ייצור ה- A8, אם כי בהיקף קטן יותר. לאחרונה שמועות סותרות בנושא ייצור רכיבי ה- A9, גרסו מצד אחד שסמסונג תהיה היצרנית העקרית, בעוד אחרות גרסו ש- TSMC תהיה היצרנית העקרית של רכיבי הדור הבא של מכשירי האייפון. כעת לטענתו של Kuo מי שייצרו את רכיבי ה- A9 יהיו Samsung ו- GlobalFoundries, בעוד TSMC תייצר את רכיבי ה- A9X עבור מכשירי האייפד. מה שכן האנליסט טוען שעבור ייצור רכיבי ה- A10, היוצרות יתהפכו כש- TSMC תהיה היצרנית העקרית של רכיבים אלו, בעוד סמסונג תייצר את רכיבי ה- A10X.

Kou - Chips

Kuo גם ציין בדיווח שלו, שלטענתו אפל תציג בשנה – שנתיים הקרובות את מחשבי המק הראשונים שיהיו מבוססים על מעבדי ARM, זאת כאשר בשנתיים האחרונות רכיבי ה- A7 וה- A8 (ובעיקר ה- A8X) התגלו בתור פיתוחי חומרה מרשימים למדי, בזכות ארכיטקטורת 64 ביט אותה אפל כינתה בתור "ברמת מחשבים שולחניים" ומעבד תלת ליבה שגרר ביקורות חיוביות מאוד לגבי מהירות הפעולה של האייפד אייר 2. דיווח זה כמובן יצר לא מעט רעידות בשוק הטכנולוגיה, וגרם למניה של אינטל שכבר ככה ראתה ירידה, הודות לתחזית די צוננת עבור הרבעון הראשון של 2015 מצידה של ענקית השבבים. הדבר אף הביא את Brian Krzanich, המנכ"ל של אינטל, להתראיין ברשת CNBC ולהתייחס לנושא באופן מפורש. Krzanich ציין שהוא שומע את אותן השמועות שוב ושוב אולם שהיחסים בין אפל לבין אינטל הם חזקים מתמיד. Krzanich גם ציין שהמוצרים של אפל הם מצוינים, הודות לעובדה שהחברה תמיד שמה דגש על ספקים שיוכלו לספק לה את הטכנולוגיה הטובה והחדשנית ביותר שתוכל לאפשר לחברה להציג את המוצרים החדשניים ביותר, כך שהמטרה שלו ושל אינטל כולה היא לספק לאפל וכן ליצרניות כמו: Dell או לנובו את המוצרים התחרותיים והטובים ביותר מבחינת: תפקוד, מחיר, אמינות ועוד.

באופן אירוני דבריו של Krzanich כוללים את אחת הסיבות שאלו שטוענים כי אפל כן מעוניינת לעבור להשתמש ברכיבי ARM מתוצרתה מציינים בעצמם והיא שבכך שאפל משתמשת במעבדים של אינטל, אין לחברה שום גורם מבדל בתחום המעבדים ואולי גרוע מכך, אפל מסתמכת על אינטל מה שלעיתים יכול לעכב את ההשקה של דגמים חדשים של מחשבי מק, הודות לעיכוב בהשקת ליין מעבדים חדש מכיוונה של אינטל. אך מצד שני כמובן לשימוש בארכיטקטורה של אינטל יש גם יתרונות כמו למשל היכולת של מחשבי המק להריץ את חלונות, לינוקס או כל מערכת הפעלה המבוססת על ארכיטקטורת x86. מי יודע, אולי אפל תעשה את המעבר בסופו של דבר, אבל האם זה יקרה בשנה – שנתיים הקרובות? קשה להאמין.

 

מקורות: Macrumors, 9to5mac ו- AppleInsider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho