עולם הטכנולוגיה מחכה לשעון של אפל

ע״י

רבים ציפו שתערוכת CES האחרונה תתמקד בתחום החם הבא: שעונים חכמים, אולם נראה שכולם מחכים לשעון של אפל.

 

 

screenshot-2014-11-02-18-38-08

במהלך הסתיו האחרון קצב הצגת שעונים חכמים, שנעשה על ידי חברות הטכנולוגיה השונות, היה מרשים למדי. כששמות כמו סמסונג, LG, אסוס, סוני, מוטורולה, Pebble ועוד היוו את חוד החנית בניסיון לשכנע את המשתמשים הנלהבים, כי הדבר החם הבא הולך להיות הדבר שהם יענדו על מפרק כף היד. המתקפה של השעונים החכמים הייתה נרחבת ומהירה: סמסונג הציגה מספר דגמים ברצף, כשאחריה LG הציגה את השעון החכם שלה, אולם תוך זמן קצר מאוד החברה הקוריאנית הציגה את דגם ה- G Watch R העגול, זאת אחרי שמוטורולה השיקה את שעון ה- 360 (או שמא ה- 340) שלה, שהזכיר לכולם שאין סיבה שהשעון החכם לא יהיה עגול. כך שרבים סברו שאין זה מן הנמנע שתערוכת CES תהיה זירה מושלמת בה חברות הטכנולוגיה יוכלו להציג את מרכולתן בכל הנוגע לתחום השעונים החכמים. אבל זה לא קרה. בעוד חברות הטכנולוגיה והסטארטאפים השונים שהציגו את המוצרים והרעיונות שלהם ב- CES ניסו להתחרות בזירת הרכב, הבית ועוד. נראה כי מפרק כף היד נזנח באופן מפתיע למדי, למעט מספר מצומצם מאוד של שעונים חכמים שנראה היה שהם מיועדים לפלח שוק מסוים מאוד, כמו למשל ליין השעונים של חברת Alcatel בעלי תג מחיר זול למדי של כ- 150$, או שהם בעלי שימוש מסוים כמו למשל השעון שחברת LG הציגה המיועד לשימוש עם הרכבים של חברת אאודי, המבוסס על מערכת ההפעלה WebOS, דבר שהתגלה כהפתעה חביבה ששמחה לא מעט חובבי טכנולוגיה, ששומרים מקום חם למערכת ההפעלה הניידת של חברת Palm. השעון החכם היחיד החדש שהוצג היה דגם הפלדת אל-חלד של שעון ה- Smartwatch 3 של חברת סוני, אולם לא מדובר במוצר חדש, אלא בשדרוג קוסמטי למוצר קיים שהוצג לפני כשנה.

נראה שכל תעשיית הטכנולוגיה מחכה לשעון של אפל, מתוך ציפייה לראות מה השעון של אפל יוכל לעשות.

למעשה נראה היה שתעשיית הטכנולוגיה השכילה מלקחי העבר כשדוגמא מצוינת ניתן לראות במכשיר האייפד. בינואר 2010, במקביל לתערוכת CES של אותה השנה, השמועות על כך שאפל צפויה להציג מכשיר טבלט הגיעו לשיאן. זאת אחרי מספר שנים בהם השמועות על מכשיר שכזה הדהדו להן בחלל הבלוגוספירה. אולם התחזקות השמועות והדיווחים בנושא בשנה שקדמה להשקת האייפד הביאו את חברות הטכנולוגיה לנסות ולהקדים את המהלך של אפל וכך היה. בכנס CES 2010 חברות רבות הציגו את הרעיונות שלהן עבור מכשירי טבלט, כשבראשן היה מכשיר טבלט שהוצג על ידי חברת HP, אותו הציג על בימת האירועים, סטיב באלמר דאז המנכ"ל של חברת מיקרוסופט. גם חברת בלקברי הציגה אבטיפוס למכשיר טבלט מתוצרתה וחברות רבות הראו איך אנדרואיד, שהייתה דאז בגרסה 2 משהו, תוכל להראות על טבלטים. השקת האייפד, שהתקבל באופן שלילי על ידי תעשיית הטכנולוגיה אולם בהתלהבות יתרה על ידי המשתמשים, טרפה את הקלפים והיא החזירה את חברות הטכנולוגיה בחזרה לשולחן השרטוטים. כך שאין זה מן הנמנע שכעת חברות הטכנולוגיה החליטו לחכות כדי לראות את התגובה של המשתמשים לשעון של אפל, לפני שהן עושות את הצעד הבא שלהן, זאת כשהצעדים הקודמים לא התגלו כמוצלחים במיוחד: סמסונג כבר הספיקה להציג 3 דורות (או יותר) של שעונים חכמים שלא התגלו כהצלחה מסחרית מסחררת, כנ"ל גם סוני שהציגה כבר 5 דורות של שעונים חכמים, או LG שהספיקה להציג רק 2 דגמים. אף אחד מהם לא זכה לביקורות מדהימות או לתגובות נלהבות מקרב המשתמשים, שנראה שגם הם מחכים להשקת השעון של אפל, שלפי השמועות צפויה להתרחש במהלך חודש מרץ הקרוב.

עד כה אפל הצליחה לסלול את הדרך במספר תחומים בעולם הטכנולוגיה, זאת למרות שהחברה לא המציאה אף אחד מהם בעצמה. האייפוד לא היה נגן המוזיקה הנייד הראשון, האייפון לא היה הסמארטפון הראשון והאייפד בהחלט לא היה הטבלט הראשון. אולם עם כל אחד מהמוצרים הללו, אפל הצליחה לשכנע את המשתמשים שהרעיונות שלה בנושא הם הטובים ביותר וכעת כל העיניים נשואות לכיוון השעון של אפל, שגם במקרה שלו לא מדובר בשעון החכם הראשון. למעשה אפילו לא מדובר בשעון החכם הראשון שעושה שימוש בממשק הכתר המסורתי של השעונים. השעון החכם הראשון שעשה שימוש בממשק שכזה, היה ה- WatchPad של חברת IBM שהוצג בשנת 2001. באופן אירוני למדי עולה שהשעון של אפל הוא אפילו לא השעון הראשון שמגיע עם הלוגו הרשמי של אפל. שעון זה הוצג על ידי אפל בשנת 1995 (עוד לפני חזרתו של ג'ובס לחברה) כחלק מקמפיין שיווקי של החברה, שנועד לשכנע את קהל המשתמשים לשדרג את מערכת ההפעלה System 7 לגרסה המתקדמת יותר System 7.5, בו המשתמשים ששדרגו זכו לבחור אחת מתוך 2 מתנות: שעון צבעוני של אפל או במשחק Conflict Catcher 3. כמובן שמדובר באתנחתא מעניינת ולא מעבר, אולם עדיין גם בתחום זה, כמו בכל אחד המתחומים אליו אפל נכנסה ושינתה אותו מקצה לקצה, היו כבר תקדימים. אולם בעוד השעון אפילו עוד לא הושק, נראה שאפל הצליחה להוכיח את עליונותה אל מול חברות הטכנולוגיה האחרות, על ידי ההבנה שהשעון הוא לא רק מוצר טכנולוגי, אלא מעצם היותו דבר שהמשתמש עונד על גופו, הוא גם אביזר אופנה.

כך שבעוד השעונים החכמים של סמסונג, LG, מוטורולה, סוני ועוד, מגיעים עם עיצוב שמזכיר את שעוני המחשב המוכרים מתוצרת קסיו, אפל עשתה מהלך יוצא דופן והציגה מוצר שמגיע ב- 2 גדלים, 3 מהדורות (כשחלקן מגיעות בצבעים שונים) ושלל רצועות בתצורות ובצבעים שונים, שלצד אפשרויות קיסטום מתקדמות מאוד בתחום התוכנה (לפי ההדלפות והשמועות) יהפכו את השעון להיות המוצר האישי ביותר שאפל השיקה מימיה. במילים אחרות השעון של אפל משלב בתוכו אלמנטים של טכנולוגיה ואופנה, ואין זה מקרי שרק אחרי הצגתו של השעון לפתע העיצוב והמראה של השעונים החכמים הפכו להיות נושא עליו היצרניות השונות שמות דגש. מעבר לכך כבר עכשיו יש שמועות שסמסונג צפויה להציג בתערוכת המובייל בברצלונה שעון חכם שמגיע עם ממשק הדומה לכתר הדיגיטלי של השעון של אפל, כך שנראה שהשעון של אפל ימשיך להוות "השראה", כשכבר עכשיו חברת Hyperdon מוכרת חיקויים של השעון של אפל בסכום של כ- 27$ בלבד.
אולם מעבר לאלמנט החומרה, השעון צפוי להציג מערכת הפעלה חדשה לגמרי שלמעשה מהווה את עיקר הסקרנות, מעצם העובדה שעדיין לא ידוע מה היקף היכולות של השעון. מה שכן בניגוד למצב בתחום הסמארטפונים בו אנדרואיד ו- iOS הפכו להיות הפלטפורמות הדומיננטיות ביותר, תחום השעונים החכמים נמצא בחיתוליו ולמרות שגוגל כבר השיקה את Android wear, היד עדיין נטויה הודות כשמערכות הפעלה שונות ומשונות נמצאות בזירה זו, בין אם מדובר ב- Tizen של סמסונג שנמצאת בשימוש במספר מהדגמים של השעונים החכמים של החברה, WebOS שכאמור הופיעה מחדש בשעון החכם הייעודי עבור אאודי, מערכת ההפעלה הקניינית של סוני עבור ליין השעונים החכמים שלה ועוד. כך שהמאבק על מפרק כף היד, עדיין נמצא בתחילת דרכו והמערכה הגדולה צפויה להתחיל במהלך האביב הקרוב, אחרי שאפל תשיק את השעון.

 

מקורות: The VergeMashable, 9to5mac ו- RedmondPie
עריכה, תרגום ותוספות: natisho