מפנה מקום משנה מזל

ע״י

סקר חדש מגלה שיותר מ- 40% ממשתמשי האייפון חווים בעיה של מקום לפחות פעם בחודש. בנוסף איך לצמצם את נפח השירים באייפון.

 

 

iOS photo storage pop up

עצם העובדה שאפל החליטה להשאיר את מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס עם 16GB, זכתה ללא מעט ביקורות מצד המשתמשים והמבקרים ברשת, כשרבים סוברים שמדובר בניצול ציני של המשתמשים, בין אם אלו שלא מודעים להשלכות של בחירה במכשיר עם נפח כה מוגבל, או אלו שנאלצים להתפשר על מכשיר עם נפח קטן יותר עקב אילוצי הזמינות של מכשירי האייפון החדשים בחודשים הראשונים להשקתם. סקר חדש שנערך על ידי מפתחי אפליקציית הצילום IceCream וחברת Ondevice Research, בו השתתפו כ- 1000 אנשים מארה"ב ומאנגליה: 2 מהשווקים הגדולים ביותר של האייפון, מגלה שנושא המקום הוא בעיה אותה חווים יותר מ- 40% ממשתמשי האייפון, מדי חודש. הסיבה לכך היא די ברורה והיא שאם מסתכלים על משתמשי האייפון מגלים ש- 91% ממשתמשי האייפון באנגליה הם בעלי אייפון עם נפח של 16GB ומטה, זאת בהתאם לנתונים שהתקבלו מרשת Telefonica/O2, כשבאופן כללי בארה"ב ובאנגליה היקף המשתמשים שעושה שימוש במכשיר עם נפח של 16GB ומטה הוא כ- 75%, כלומר שלושה רבעים מכלל משתמשי האייפון(!). מספרים אלו עוזרים להבין למה קצב האימוץ של iOS 8 הוא עדיין כה איטי, כשנכון לעכשיו הוא עומד על כ- 70% בלבד, זאת בהשוואה לנתח של יותר מ- 85% אליו iOS 7 הגיעה בתקופה המקבילה בשנה שעברה. כך שאם מדובר במכשיר אייפון עם נפח של 16GB שהרי אחרי קיזוז הנפח של מערכת ההפעלה, המכשיר נותר עם קצת יותר מ- 12.5GB, בעוד שאם מדובר במכשיר עם נפח של 8GB, שהרי הנפח נטו הוא באזור ה- 6.5GB. מספרים אלו לצד העובדה ששדרוג ל- iOS 8 דורש כמעט 5GB פנוי על המכשיר, עשוי להביא לא מעט משתמשים להחליט לוותר על השדרוג (אם כי תמיד אפשר להשתמש באייטיונס).

הסקר גם מגלה שנושא הצילום הוא בעייתי במיוחד עבור משתמשי האייפון, לא רק בגלל הנפח ההולך והגדל של התמונות (פנורמה ועוד) והסרטונים (צילום איטי, 1080p ב- 60FPS וכו'), אלא גם בגלל הממשק והיכולות של אפליקציות התמונות. לטענת הסקר עולה שכ- 20% מהמשתמשים מוחקים תמונות בטעות, מספר שהוא אפילו גבוה עוד יותר כשמדובר בנשים, שמצלמות יותר מ- 3 תמונות ביום, שהוא הממוצע. חלק ניכר מהתלונות שהסקר מעלה הן כמובן בעלות פן שיווקי, שנועד לקדם את הפיצ'רים של אפליקציית IceCream. אולם יש לציין שעם iOS 8, אפל פתרה חלק נרחב מהתלונות שעולות בסקר, כך שלמשל כשמדובר במחיקת תמונות, אפל הוסיפה תיקיית תמונות שנמחקו, כשבעת מחיקת התמונה היא מועברת לספרייה הזו לפרק זמן של 30 יום, כשלאחר מכן היא נמחקת לגמרי, מה שמאפשר למשתמש להחזיר את התמונה אחרי מחיקתה, בין אם בטעות או כל סיבה אחרת. כמו כן iCloud Photo Library שנמצאת עדיין בבטא, מאפשרת לשמור את כל התמונות בענן תחת נפח האחסון של חשבון ה- iCloud (אותו ניתן להגדיל תמורת תשלום חודשי), וכן לבחור האם לשמור על המכשיר גרסאות ברזולוציה נמוכה של התמונות עם הצורך בהורדה של התמונות בעת צפייה בהן, או לבחור לשמור את התמונות המקוריות על חשבון הנפח במכשיר.

how-often-do-you-run-out-of-space

למרות שאפל השאירה את נפח ה- 16GB בדגמים האחרונים של מכשירי האייפון שלה, החברה גם הגדילה את נפח הביניים לכדי 64GB ואת הנפח המקסימלי לכדי 128GB, מבלי לשנות את המחיר. זאת מתוך מטרה לעודד את רוב המשתמשים לבחור בדגם הביניים ומעלה. אולם במידה ומסיבה כזו או אחרת בחרת בדגם ה- 16GB ואתם נמנים עם 40 האחוזים שחווים בעיות מקום על בסיס חודשי או בתדירות גבוהה יותר, יש כמה דברים שניתן לעשות כדי לפנות עוד כמה GB על המכשיר. הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא לשדרג את המכשיר לגרסה 8.1.2, דרך איטיונס. בדרך זו ניתן יהיה להפעיל את iCloud Photo Library, דבר שכבר יעזור לפנות מקום על המכשיר, על ידי העברתם ל- iCloud. הדבר השני שניתן לעשות הוא למחוק אפליקציות בהן אין שימוש. כך למשל במידה ואתם נתקלים באפליקציה שלא עשיתם בה שימוש מזה זמן מה (חודש, 3 חודשים או כל פרק זמן שתבחרו), פשוט תסירו אותה. במידה ותמצאו את עצמכם במצב בו אתם צריכים אותה, תמיד ניתן להתקין אותה מחדש, תוך מספר דקות לכל היותר. דבר נוסף שניתן לעשות הוא לשנות את קידוד המוזיקה השמורה על המכשיר שלכם מ- bit rates גבוה של 256kbps; שהוא נפח הקידוד של המוזיקה באיטיונס, או של 320kbps; שהוא נפח הקידוד בעת ביצוע Rip של דיסק. כמובן שהורדת ה- bit rates תשפיע על איכות המוזיקה, אולם לרוב מעט מאוד אנשים מרגישים בהבדל, שניכר יותר בשימוש עם אוזניות איכותיות.

כך שאם אתם לא אודיופילים ושאין לכם אוזניות איכותיות במיוחד, וכן נפח האחסון במכשיר אוזל, אתם יכולים להעזר בשלבים הבאים:

  1. חברו את האייפון (או האייפד או האייפוד טאץ') למחשב ה- PC או למק.
  2. הפעילו את איטיונס ובחרו באייקון האייפון (או האייפד) בשורת התפריט העליונה (משתמשי המק: שימו לב שלא מדובר ב- Menu Bar).
  3. בתפריט ההגדרות (settings) גללו למטה וחפשו את האפשרות: Convert higher bit rate songs to.
  4. בחרו את האיכות הרצויה (שימו לב שהשירים יומרו לפורמט AAC) ולחצו על Apply.

כעת כל המוזיקה המסונכרנת מאיטיונס למכשיר האייפון (או האייפד) שלכם תכווץ ל- bit rate נמוך יותר ולמעשה תוכלו להכניס באותו נפח אחסון, עד לפי 2 מוזיקה. או לחסוך במקום. דבר נוסף שניתן לעשות כדי לחסוך במקום בנושא השירים, הוא להשתמש בשירותי סטרימינג כמו: ספוטיפי, פנדורה, ביטס מיוזיק, Rdio או איטיונס רדיו. שימו לב שלא כולם עובדים בארץ וחלקם מצריכים שימוש ב- VPN, מה שעשוי לייקר קצת את השימוש בהם.

יהיה מעניין מאוד לראות האם אפל תשנה את היצע נפח האחסון במכשירי האייפון הבאים שלה, זאת אחרי לא מעט ביקורת מהמשתמשים, כשכאמור הדבר גם השפיע על קצב האימוץ של iOS 8. אולם לאור העובדה שיצרניות סמארטפונים נוספות הולכות בדרכה של אפל בנושא זה, יתכן מאוד שהדברים לא ישתנו.

 

מקורות: IceCream ו- Redmond Pie
עריכה, תרגום ותוספות: natisho