חיי הסוללה של השעון מתגלים

ע״י

אחת השאלות המעניינות ביותר לגבי השעון של אפל זוכה להתייחסות בדיווח חדש, המתייחס לזמן הסוללה של השעון הכה מדובר והמצופה.

 

 

Apple Watch Battery

נושא זמן הסוללה הוא נושא כואב כשמדובר במכשירי מובייל, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר במוצרים של אפל. אפל שמה דגש משמעותי על זמן הסוללה במוצרים שלה, אולם על נושא זה מעפילים בחשיבותם פרמטרים אחרים כמו: עובי המכשיר והמשקל שלו, 2 דברים שבדרך כלל נמצאים בסתירה עם זמן הסוללה, שכדי להגיע לזמני שימוש גבוהים יותר דורשת משקל ונפח/ עובי. מה שכן נראה שעם מחזור החיים של מוצר כזה או אחר מבית אפל, העובי מגיע לקצה מסוים ואז ישנה התמקדות בחיי הסוללה, לפחות עד שמגיע מחזור שדרוג חדש שמביא עימו עובי דק יותר ומשקל קל יותר, כשחיי הסוללה נותרים ללא שינוי עד שההזדמנות לשפר אותם חוזרת. מכשיר האייפון הוא דוגמא מצוינת למכשיר שעדיין ממשיך להשתנות ולהפוך לדק יותר. דגמי האייפון 6 וה- 6 פלוס הושקו עם עובי של 6.9 מ"מ ו- 7.1 מ"מ (בהתאמה), מה גרם לכך שעדשת המצלמה של המכשירים בולטת מחוץ לשילדה שלהם (דבר שזכה ללעג מכיוונה של Xiaomi) וכן לביקורות שציינו שאם אפל לא הייתה מציגה את המכשירים עם פרופיל דק שכזה, שהרי העדשה לא הייתה צריכה להיות בולטת והמכשיר היה מגיע עם חיי סוללה טובים עוד יותר. מנגד, מחשבי המקבוק אייר הנוכחיים, הם דוגמא מצוינת למכשיר שמבחינת העיצוב שלו הגיע לרוויה (לפחות עד להשקת הדגם הבא והשמועתי), דבר שאפשר לאפל לשפר את חיי הסוללה של ליין המחשבים הניידים הפופולרי שלה באופן משמעותי בשנים האחרונות עד לכדי חיי סוללה של 12 שעות ו- 7 שעות בדגמי ה- 13 אינץ' וה- 11 אינץ' (בהתאמה).

אחת הסברות היא שלאפל יש גבולות ברורים לגבי זמן הסוללה של המוצרים השונים שלה, הגבול התחתון הוא כמובן זמן הסוללה הנוכחי של המכשיר וכל מכשיר מגיע עם זמן סוללה זהה או טוב יותר מזה שקדם לפניו. מנגד הגבול העליון נתון ליכולת של החברה לדחוף קיבולת מתאימה בעיצוב דקיק יותר וקל יותר, שהם כאמור הפרמטרים החשובים יותר מבחינתה של אפל. כך למשל מכשיר האייפד שמר על זמן סוללה של כ- 10 שעות שימוש מאז השקתו, כשב- 5 השנים שחלפו מאז האייפד זכה לעיצוב דק יותר, קל יותר ופיצ'רים מתקדמים יותר ביניהם חומרה חזקה יותר ומסך ברזולוציית רטינה, אולם כל אלו לא שינו את זמן הסוללה שנותר על 10 שעות. כך שברגע שהטכנולוגיה אפשרה לאפל להכניס סוללה קטנה או דקה יותר המאפשרת 10 שעות עבודה, הדבר התבטא באופן ישיר באייפד בעל פרופיל דק יותר ו/או קל יותר. כעת אפל נמצאת לפני השקת קטגוריית מוצר חדשה לגמרי – השעון, דבר שמעלה מחדש את השאלה לגבי זמן הסוללה בשימוש בשעון חכם, גם אם אפל לא מכנה את השעון שלה, כשעון חכם אלא כשעון.

Apple Watch S1

עד כה השעונים החכמים שהוצגו לא הציגו זמן סוללה מרשים במיוחד וכמעט כולם, למעט ה- Pebble שעושה שימוש בטכנולוגיית ה- E-Ink החסכונית, מציגים זמן עבודה של כיום אחד. כך שהיצע השעונים החכמים מבית: סמסונג, LG, מוטורולה, סוני ועוד, מציג זמן עבודה של כ- 12 שעות, של לכל היותר 12 שעות. כמובן שיש גם שעונים שהם קצת יותר חכמים מהשעון הממוצע, כמו למשל שעון ה- Activité של חברת Withings שהוא למעשה שעון רגיל שמגיע עם מספר חיישנים שהופכים אותו ביחד עם אפליקציה תואמת לשעון (בדומה לאפליקציית העזר של השעון של אפל) "קצת יותר חכם", אבל עדיין לא שעון חכם דה פאקטו. כעת דיווח של האתר 9to5mac, שבתקופה האחרונה מביא לא מעט סקופים, מגלה שלפי מקורותיו השעון של אפל יגיע עם זמן עבודה של כ- 3 שעות של שימוש אינטנסיבי באופן ממוצע עם 2.5 שעות בשימוש כבד באפליקציות שצריכות כוח עיבוד רב (כמו למשל משחקים) ועד לכ- 4 שעות בשימוש אינטנסיבי בשימוש כבד באפליקציות קלות יותר. כמו כן עולה מהדיווח שבעת שימוש רציף ביכולות ניטור הספורט של השעון, זמן השימוש יהיה כ- 4 שעות. כמו כן במידה ומדובר במכשיר שמטרתו להציג את הזמן, השעון יוכל להציג את הזמן באופן רציף במשך 3 שעות. מספרים אלו אולי נשמעים קצרים מאוד, אולם יש לזכור שמדובר בזמן עבודה רציף ואינטנסיבי עם המכשיר, במהלכו המסך, שהוא הרכיב שצורך את מירב ההספק מהסוללה, פועל ללא הרף.

רוב המשתמשים לא יעשו שימוש כה ארוך ואינטנסיבי במכשיר במהלך השימוש היומיומי שלהם וכאן נכנסים שאר נתוני הסוללה המציינים זמן שימוש משולב של כ- 19 שעות, מה שיאפשר שימוש בשעון למשך יום שלם, ויצריך את הטענתו במשך הלילה, זאת בהתאם לרמזים שאפל נתנה באירוע הצגת השעון, ובראיונות השונים שניתנו עם בכירי החברה בשבועות שלאחר מכן. כמו כן חיי הסוללה של השעון יציגו זמן שימוש של בין יומיים ל- 3, במצב המתנה כשבמידה והמכשיר יהיה במצב שינה הזמן ימתח לקצה הגבול שלו. יש לציין שלפי הדיווח אפל כיוונה לזמן המתנה קצת ארוך יותר אולם נראה שבסופו של דבר החברה בחרה להשתמש ברכיבים עוצמתיים ואיכותיים שגורמים לחיי הסוללה להיות נמוכים יותר. כך למשל המסך של השעון שמגיע עם רזולוציית רטינה, מאפשר אנימציות בקצב של 60 פריימים לשניה, מה שצפוי להתבטא בפעולה חלקה של המכשיר. כמו כן הדיווח מגלה שרכיב ה- S1, אותו אפל מכנה בתור "מחשב על רכיב" (בניגוד לרכיבי ה- Ax שהם מערכות על רכיב – ולא מחשב מלא), הוא עוצמתי למדי והוא צפוי להגיע עם עוצמת עיבוד השווה לזו של רכיב ה- A5, בו אפל עדיין משתמשת בדור החמישי של האייפוד טאץ', במכשיר האייפד 2, בדור הראשון של האייפד מיני ובדור השלישי של האפל TV. רכיב זה שהוצג לראשונה בשנת 2011, מגיע עם מעבד כפול ליבה די חזק ומעצם העובדה שאפל החליטה להשתמש ברכיב בעל עוצמת עיבוד מקבילה בשעון שלה, על חשבון חיי הסוללה, מצביעים עם האופן בו אפל תופסת את השעון ואת הכיוון שהוא צפוי להתפתח אליו בעתיד.

Apple Watch charger

הדיווח של 9to5 גם מציין שמערכת ההפעלה של השעון, היא גרסה מופשטת של iOS שמכונה בקרב קבוצת הפיתוח של השעון בשם הקוד SkiHill. עצם העובדה שמדובר בגרסה כזו או אחרת של iOS, מסבירה את האופן בו השעון עובד באופן חלק עם האייפון, ולפי דבריו של טים קוק הוא צפוי גם לעבוד עם האפל TV, שגם מערכת ההפעלה במכשיר המדיה הסלוני של אפל מבוסס באופן כזה או אחר על iOS. בתקופה האחרונה מתגברים הדיווחים לגבי מועד ההשקה של השעון, כשעל פי הנראה זמן ההשקה הצפוי הוא אזור סוף חודש מרץ, מה שמתאים לדבריה של סגנית הנשיא הבכירה באפל לחנויות האפלסטור שרמזה על מועד השקה שיערך באביב. עד אז לאפל יש עדיין מספיק זמן לליטושים אחרונים, בין אם מדובר בתיקון באגים קטנים במערכת ההפעלה ובאופן העבודה של השעון עם האייפון, בשיפור מנגנון הטעינה האינדוקטיבי ועוד. מאז הצגתו אפל שמה דגש גדול על השקת השעון, כשנראה שכ- 3,000 מעובדי החברה עושים שימוש בשעון ועובדים עליו באופן כזה או אחר ומי יודע, אולי אפל תפתיע בסופו של דבר ותציג חיי סוללה טובים יותר, אולם נראה כי הדבר החשוב יותר הוא שהשעון יכיל פיצ'רים ויכולות שימושיים שיהפכו את הצורך בהטענה יומית למשתלמים עבור המשתמשים, באותו האופן שהסמארטפון הפך את הצורך בהטענה על בסיס יומי (כיום קצת יותר) למשתלמים.

 

מקור: 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho