אפל השאירה את הנקסוס 6 בלי חיישן ביומטרי

ע״י

בראיון לטלגרף, חושף המנכ"ל לשעבר של מוטורולה שמכשיר הנקסוס 6 מבית גוגל – מוטורולה היה אמור להגיע עם חיישן ביומטרי, ואיך אפל טרפדה זאת.

 

 

iPhone 6 Touch ID

כשגוגל הציגה את מכשיר הנקסוס האחרון שלה, הסתבר שהחברה בחרה ללכת על קו הפאבלטים עם מכשיר ענק שמגיע עם מסך של כ- 6 אינץ'. באופן מעניין גוגל בחרה להשתמש במוטורולה להיות יצרנית המכשיר, כשמדובר בפעם הראשונה בה מוטורולה מייצרת מכשיר נקסוס עבור גוגל, שעד כה בחרה להשתמש במכשירים מהיצרניות: HTC, סמסונג ו- LG. האירוניה הגדולה בנושא היא שהשימוש במוטורולה עבור ליין הנקסוסים, מגיע רק אחרי שגוגל מכרה את מוטורולה ללנובו, זאת אחרי כמעט שנתיים שבמהלכן מוטורולה הייתה בבעלותה של גוגל. במהלך שנתיים אלו מוטורולה שינתה את האסטרטגיה שלה והציגה את מכשיר ה- Moto X שזכה לביקורות חיוביות מאוד ואף קיבל את המקום השני ברשימת הסמארטפונים הטובים ביותר בשוק מהאתר The Verge. ביקורות אלו לא חמקו מעיניה של גוגל כשנראה שהנקסוס 6 הוא גרסה מגודלת של ה- Moto X והוא מגיע עם אותו העיצוב (כמעט) אחד לאחד, כולל את הגומה הממוקמת בגב המכשיר, מתחת למצלמה וכוללת את הלוגו של מוטורולה. מה שכן נראה כי התוכניות המקוריות של מוטורולה וכן של גוגל עבור אותה הגומה, היו קצת יותר גדולות.
בראיון שערך המגזין הטלגרף עם דניס וודסייד, בכיר בגוגל שקיבל לידיו את תפקיד המנכ"ל של מוטורולה אחרי הרכישה, גילה וודסייד שגוגל ומוטורולה רצו להטמיע בתוך הגומה של הנקסוס 6, חיישן ביומטרי ופיתוח זה נגנז אחרי שאפל רכשה את ספקית החיישנים הביומטריים הטובה ביותר בשוק.

אמירה זו של וודסייד מתייחסת כמובן לרכישה של AuthenTec, אותה אפל ביצעה בשנת 2012. רכישה זו אפשרה לאפל להציג כשנה לאחר מכן את חיישן ה- Touch ID במכשיר האייפון 5s שאפשר בתחילת דרכו לפתוח את המכשיר מנעילה ולבצע רכישות מחנויות המדיה המקוונות של אפל: האפלסטור, iBookstore והאיטיונסטור. השנה עם השקת iOS 8 אפל הרחיבה את השימוש בחיישן, כשהיא פותחת את השימוש בו לקהילת המפתחים ומאפשרת להם להשתמש ביכולות החיישן באפליקציות צד ג' וכן החברה השיקה את שירות התשלומים החדש שלה, שעושה שימוש בחיישן כאמצעי זיהוי המשתמש לאישור הרכישה. אפל לא הייתה הראשונה להשתמש בחיישנים ביומטריים במכשירי סמארטפון. חברות רבות הקדימו את אפל לכך, כשאולי הניסיון המוכר ביותר היה של מוטורולה עם מכשיר ה- Atrix שהושק בשנת 2011 ועשה שימוש בטכנולוגיה הביומטרית של חברת AuthenTec, שנה לפני שאפל רכשה אותה. מה שכן מוטורולה בחרה להשתמש בטכנולוגיה ביומטרית מיושנת יותר, כדי לחסוך בעלויות הייצור והדבר פגע בחווית השימוש בחיישן הביומטרי וגרם למוטורולה לנטוש את היוזמה.

Nexus 6

בראיון מציין וודסייד שהטכנולוגיה של יצרנית החיישנים הביומטריים השניה בטיבה בשוק, אחרי AuthenTec, בה יכלו להשתמש יצרניות הסמארטפונים, לא הייתה מספיק טובה. בעוד וודסייד לא מציין את השמות במפורש, קל להבין למי הוא מתכוון שהרי ידוע לכולם שאפל רכשה את AuthenTec. כמו כן אותה חברה "השניה הטובה ביותר" היא לא אחרת מאשר Validity Sensors, שנרכשה על ידי חברת Synaptics בשנה שעברה. הטכנולוגיה של Validity Sensors הוטמעה במכשירים כמו ה- HTC One max ובמכשירי הגאלקסי האחרונים של סמסונג (ביניהם הגאלקסי S5 וה- S5 מיני, ליין מכשירי האלפא ודגמי ה- Note האחרונים), ולאור הביקורות הרבות על חווית השימוש בחיישנים הביומטריים באותם המכשירים, בהם המשתמש צריך "לנגב" את האצבע שלו על החיישן, בניגוד ל- Touch ID, קל להבין מדוע ההחלטה של מוטורולה ושל גוגל לגנוז את הרעיון להטמיע חיישן ביומטרי בגומה של הנקסוס 6, הייתה החלטה טובה. וודסייד גם טוען שהוספת חיישן ביומטרי במכשיר לא הייתה משנה באופן משמעותי את חווית השימוש בו, אם כי נראה שטענה זו פתוחה לדיון. משתמשי האייפון 5s, האייפון 6/ 6פלוס ודגמי האייפדים החדשים למדו להעריך את קלות השימוש בחיישן בין אם להורדה ורכישת תכנים מהאפסטור/ איטיונסטור או לפתיחת המכשיר מנעילה, כשלטענתה של אפל אחוז המשתמשים שנועל את המכשיר שלו גדל באופן משמעותי הודות ל- Touch ID.

 

 

התגלית של וודסייד מאששת את המידע שדווח על ידי האתר Ars Technica לפני כחודש וחצי. בדיווח התגלו רמזים בקוד המקור של אנדרואיד 5.0 לגבי שימוש בחיישן ביומטרי, כשנראה שהחברה רצתה להטמיע את היכולות הללו בגרסה האחרונה של אנדרואיד, שהושקה עם מכשיר הנקסוס 6. אולם ההחלטה שלא להשיק את הנקסוס 6 עם חיישן ביומטרי "סוג ב'", הביאה את גוגל להסיר את ה- API הקשורים בחישה הביומטרית, אם כי נראה שהתוכניות של גוגל בנושא זה לא הסתיימו אלא פשוט נידחו למועד מאוחר יותר. על פי הדיווח של האתר sammobile, גם סמסונג לא מוותרת על הנושא הביומטרי כשעל פי מקורות עלומי שם, סמסונג תזנח את הטכנולוגיה הביומטרית הנוכחית של ליין מכשירי הדגל שלה, לטובת טכנולוגיה ביומטרית שדומה יותר ל- Touch ID. כך שבמקום "לנגב" את האצבע על לחצן הבית/ החיישן, המשתמש פשוט יניח את האצבע שלו על החיישן לשם זיהוי טביעת האצבע. הדיווח מציין שהמיקום של החיישן – לחצן הבית, לא ישתנה, אולם סמסונג תגדיל את הלחצן באופן שיאפשר שטח פנים גדול יותר עבור החיישן ויאפשר זיהוי מדויק וטוב יותר של טביעת האצבע.

עצם העובדה שאפל השכילה לראות את הפוטנציאל הטכנולוגי לרכוש את חברת AuthenTec, אפשר לאפל להטמיע טכנולוגיה ביומטרית בתוך מכשיר סמארטפון. ובעוד החברה היא בהחלט לא הראשונה לעשות זאת, נראה כי מדובר בטכנולוגיה הראשונה שהוכחה כיעילה, אמינה ושימושית לאורך זמן. כך שבעוד יצרניות הסמארטפון המתחרות מתקשות להדביק את הפער מול אפל, החברה הציגה השנה את הדור השני של מכשירי סמארטפון שעושה שימוש בטכנולוגיה ביומטרית, תוך כדי שהיא מרחיבה את היקף השימוש של המשתמש בחיישן ומשפרת אותו.

 

מקורות: הטלגרף ו- sammobile
עריכה, תרגום ותוספות: natisho