קוק | השעון יושק בחודש אפריל

ע״י

אחרי הרבה מאוד שמועות ודיווחים לגבי מועד השקת השעון, טים קוק מגלה שהמכשיר יושק בחודש אפריל הקרוב – תחילת 2015? ובכן לדעתו של קוק: כן.

 

 

Apple Watch

תערוכת האלקטרוניקה האחרונה – CES הוכיחה ללא צל של ספק שתעשיית הטכנולוגיה מחכה לשעון של אפל, כדי להתחיל במלחמה על פרק כף היד של המשתמשים. כך שאם עד חודש ספטמבר האחרון, נראה שיצרניות חומרה רבות ממהרות להציג את מרכולתן בתחום השעונים החכמים, כמו למשל: LG, מוטורולה, אייסר וכמובן סמסונג. כמובן שהיו מספר שעונים חכמים שהוצגו ב- CES, כמו למשל ליין השעונים של חברת Alcatel והשעון הייעודי לרכבי אאודי אותו LG הציגה, שבאופן מפתיע (ולטובה) פועל על WebOS. אחת הסברות לכך הייתה שחברות הטכנולוגיה למדו את הלקח מלפני 5 שנים, עם תחום הטבלטים כשהשקת האייפד טרפה את הקלפים עבור תוכניות הטבלטים של יצרניות חומרה רבות, שחשבו שעל ידי הקדמת אפל, הן יוכלו להשתלט על השוק. 5 שנים לאחר מכן, ברור לכולם שלא כך היה ולמרות שמכירות הטבלטים ממשיכות לצנוח, האייפד ממשיך לשלוט באופן ברור בשוק זה וללא עוררין. ציפייה זו להשקת השעון יצרה הרבה מאוד שמועות סביב מועד השקתו. אפל התייחסה למועד ההשקה באירוע ההצגה של השעון, בציינה שהשעון יושק בתחילת 2015. מה שהשאיר רבים לנחש את הכוונה ולנסות להסיק מועד מדויק יותר. תחילה השמועות גרסו שהשעון יושק בסוף חודש פברואר, אולם דיווח מקביל סתר שמועות אלו, כשהוא התבסס על דבריה של Angela Ahrendts לעובדי האפלסטור שאמרה שהשעון יושק באביב.

בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון, התייחס טים קוק למועד השקת השעון וציין שהשעון יגיע בחודש אפריל, די קרוב לשמועות על השקת השעון בסוף חודש מרץ ומה שמאשש את דבריה של Ahrendts לגבי השקה באביב. בהמשך השיחה נשאל טים קוק לגבי פיתוח השעון, כשבשאלתו ציין האנליסט שנראה כי השעון מגיע כחודשיים אחרי המועד המשוערך שלו. קוק התייחס לנושא וציין כי פיתוח השעון מתקדם בקצב המתוכנן, כשמפתחים רבים החלו כבר לפתח אפליקציות עבור השעון, וכי מבחינת אפל השקה בחודש אפריל, שהוא החודש הרביעי, עומדת בהגדרות של תחילת 2015. ההסבר של קוק התייחס לכך שמבחינתה של אפל היא רואה את השנה כמחולקת ל- 3, כשארבעת החודשים הראשונים (המתחילים בינואר ונגמרים באפריל) הם תחילת השנה, ארבעת החודשים שלאחר מכן (המתחילים במאי ונגמרים באוגוסט) הם אמצע השנה ואילו ארבעת החודשים שלאחר מכן (המתחילים בספטמבר ונגמרים בדצמבר) הם סוף השנה. כך שמבחינתה של אפל השקת השעון במהלך חודש אפריל, עומד בקריטריונים של השקה בתחילת 2015.

באופן מעניין יש משתמשים שסוברים שהצגת השעון הייתה מוקדמת מדי, זאת לאור העובדה שהוא צפוי להגיע רק בחודש אפריל, והדבר עשוי להצביע על בעיות בייצור ו/או פיתוח מערכת ההפעלה. ובכן לא מדובר בפעם הראשונה שאפל עושה זאת. אפל הציגה את האייפון הראשון בחודש ינואר 2007 והשיקה אותו רק בסוף חודש יוני של אותה השנה – קרי הפרש של יותר מחצי שנה בין מועד הצגתו לבין מועד השקתו. וכידוע האייפון הושק לכל תרועת המשתמשים והמבקרים. הסיבה לפיה האייפון הוצג זמן כה רב לפני השקתו, צוינה בפה מלא על ידי ג'ובס שאמר שאפל רצתה להיות זו שתציג את האייפון, במקום שהמכשיר יודלף על ידי גופי האישור השונים כמו למשל ה- FCC. באופן דומה אין ספק שאפל רצתה להיות זו שתציג את השעון, במקום שהוא יודלף, דבר שכבר קרה שעות ספורות לפני אירוע ההצגה שלו, כאשר תרשים של עיצוב השעון (שלא תרם יותר מדי מידע למעט העובדה שהוא מרובע) דלף לרשת.
קוק כאמור ביטל את האפשרות על בעיות בייצור השעון והתייחס לציפייה הגבוהה שלו לגבי המוצר באומרו שהוא משתמש בשעון כל יום ושהוא לא יכול לחיות בלעדיו אחרי שהתרגל. כמובן שאיש לא ציפה מקוק לומר אחרת, אולם במילים אלו מסתתרים הדברים שגרמו לתעשיית הטכנולוגיה לחכות להשקת השעון, כשמדובר ביכולות של השעון. אפל נתנה טעימה קטנה מהיכולות של המכשיר באירוע ההצגה שלו, אולם איש לא יודע מה היקף היכולות של המכשיר.

Apple Watch 2

בשבועות האחרונים דלפו לרשת פרטי מידע שונים הקשורים לשעון. הראשון להתגלות היה מידע על אפליקציית העזר של השעון שתתוקן על האייפון. אפליקציה זו תאפשר לנהל את האפשרויות וההגדרות של השעון במלואן ובאופן שיאפשר קסטומיזציה גבוהה מאוד. בשבוע שעבר התגלה זמן השימוש של השעון, שמשוערך על כ- 19 שעות שימוש המשלבות שימוש אינטנסיבי ושימוש רגיל, כאשר על פי הדיווח ניתן יהיה להשתמש בשעון באופן רציף בין 3 ל- 4 שעות. כמו כן נראה כי השעון יוכל להחזיק מספר ימים במצב שינה או במצב המתנה. אין ספק שעבור רבים מדובר באכזבה קלה, אולם נראה כי זה המצב הנוכחי ולמעשה כל השעונים החכמים שהושקו בחודשים האחרונים מגיעים עם זמן סוללה דומה או גרוע יותר. כמובן שניתן להצביע לכיוון שעוני ספורט כמו ה- Fitbit Surge, אולם יש לזכור שמדובר בשעון ספורט שאומנם מכיל את כל החיישנים שנמצאים גם בשעונים החכמים, אולם מבחינת המסך שלו (מסך מגע LCD מונוכרומתי), הממשק שלו והעיצוב שלו ברור שישנו פער עצום בינו ובין מוצרים כדוגמתו לבין השעון של אפל. למעשה אפל לא מתכוונת להתחרות בשעוני ספורט, או שעונים חכמים. למעשה החברה כלל לא השתמשה במונח "Smart Watch" בהקשר של השעון שלה, ונראה שמבחינתה היא רואה בשעון שלה כשעון שאמור להתחרות בשעונים אחרים. ככזה אפל השקיעה לא מעט מאמץ ומחשבה בעיצוב של המכשיר, בליין שלו שכולל 3 דגמים, ב- 2 תצורות גודל שמגיעים עם אפשרויות רבות בין אם בפן הרצועות או אם בפן המראה של פני השעון.

כעת כשמועד השקת השעון ידועה, פחות או יותר, נראה שכל מה שנותר לעשות הוא לראות מה יהיו חיי הסוללה של המכשיר הלכה למעשה ואולי חשוב יותר, מה יהיו יכולותיו של השעון וכיצד הן ישודרגו באמצעות מפתחי האפליקציות צד ג'.