8.2 עשויה להגיע כבר בחודש מרץ

ע״י

דיווחים מגלים שיתכן מאוד ואפל תשיק את גרסה 8.2 כבר בחודש מרץ, מספר שבועות לפני השקת השעון. האם גרסה 8.2 והשעון יעלו את קצב האימוץ של גרסה 8?

 

 

Apple Watch and iPhone 6

לפני מספר ימים, וקצת יותר משבועיים אחרי שיחרורה של הבטא הרביעית, אפל שיחררה את גרסת הבטא החמישית של גרסה 8.2, תחת המספור 12D5480a , לקהילת המפתחים שלה. לצד הבטא החמישית של Xcode 6.2 וגרסת בטא חדשה לדור השלישי של האפל TV. בכך אפל עושה צעד נוסף לתחזוקה ושיפור של גרסה 8 על מכשירי האייפון והאייפד, וכן על האפל TV, אולם הפיצ'ר העיקרי של גרסה 8.2 הוא תמיכה בשעון של אפל, שלפי דבריו של טים קוק יושק במהלך חודש אפריל, ובהתאם לכך Xcode והבטא האחרונה של 8.2 תומכים בכלי הפיתוח של השעון – Watchkit שהגיעה למספור 6C121. יש לציין שגרסה 8.2 כן מביאה מספר שיפורים למכשירי האייפון כשהעיקריים והבולטים שבהם נמצאים באפליקציית Health, כשנראה שאפל פועלת לתקן את ממשקי העבודה והאפליקציות שיפעלו מול ועם השעון. בשבועות האחרונים האתר 9to5mac גילה הרבה מאוד מידע ופרטים לגבי אפליקציית הניהול של השעון שתאפשר למשתמש לנהל את רוב ההגדרות של השעון ישירות ממכשיר האייפון וכעת מארק גורמן מהאתר חושף גם את האייקון הצפוי של האפליקציה. לאור העובדה שהקשר בין גרסה 8.2 לשעון הוא הדוק, רבים סברו שהגרסה תושק לצד השעון במהלך חודש אפריל, אם כי קוק לא ציין מתי במהלך חודש אפריל. כעת דיווח חדש שמגיע מ- 2 מקורות שונים מגלה שיתכן מאוד שגרסה 8.2 תושק באופן רשמי לקהל המשתמשים מספר שבועות לפני השקת השעון.

הדיווח הגיע לראשונה מהאתר BGR, שרמת האובייקטיביות שלו לגבי אפל שנויה במחלוקת אולם היסטוריית הדיווחים שלו לגבי שיחרור גרסאות של iOS היא כמעט ללא רבב. הדיווח מציין שגרסה 8.2 תשוחרר כבר במהלך חודש מרץ הקרוב, זאת בעוד נראה שהשעון יושק רק במהלך חודש אפריל. לאור העובדה שלא קוק ולא BGR ציינו תאריכים מדויקים, אלא ציינו רק את החודש יתכן מאוד ששיחרורה של 8.2 תעשה לקראת סוף חודש מרץ, בעוד השעון יושק בתחילת חודש אפריל, כך שהפער בין השניים יהיה של מספר שבועות לכל היותר. זמן קצר אחרי הפרסום של GBR, האתר 9to5mac פרסם מידע דומה אותו הוא קיבל ממקורותיו.
על פניו לא ברור מה יגרום לאפל לשחרר את גרסה 8.2 לפני השקת השעון, אולם יש לציין שאפל פועלת באופן שכזה מזה שנים עם iOS, כאשר גרסה חדשה משוחררת לקהל המשתמשים הנוכחי, מספר ימים עד שבוע מהשקת המכשירים החדשים. כך שלדוגמא גרסה 7 שוחררה מספר ימים לפני השקת מכשירי האייפון 5s וה- 5c ובהתאם לכך גרסה 8 שוחררה מספר ימים לפני השקת האייפון 6 והאייפון 6 פלוס. אופן פעולה שכזה מאפשר לאפל לבדוק את הגרסה ביחד עם החומרה באופן מקיף יותר בשימוש נרחב ובמידה ומתגלים באגים משמעותיים, החברה יכולה לתקן אותם ולהשיק עדכון תוכנה לצד השקת החומרה, שהיא במקרה הזה השעון.

Apple Watch App icon

בימים האחרונים התגלה כי קצב האימוץ של גרסה 8 עומד על כ- 72%, זאת לפי נתונים שאפל פרסמה באתר המפתחים שלה. קצב אימוץ זה מגלה התקדמות של כ- 3% מאז שאפל שיחררה את העדכון הקודם לפני מספר שבועות, שהציג שקצב האימוץ של גרסה 8 עומד על כ- 69%. אחת הסיבות לעליה היחסית מהירה בקצב האימוץ נובעת משיחרורה של גרסה 8.1.3 שצמצמה את נפח העדכון לגרסה, דבר שהיה עד כה בעייתי מאוד לאור העובדה שעדכון לגרסה 8 מגרסה 7 כלשהי דרש כמה ג'יגהבייטים פנויים על המכשיר, דרישה מוגזמת למדי במיוחד מבעלים של מכשירי אייפון בנפח של 16GB ועל אחת כמה וכמה נפח של 8GB. אך עדיין נראה כי קצב האימוץ של גרסה 8 הוא עדיין נמוך ובהרבה מזה של גרסה 7, בפרק זמן דומה אחרי השקתה שעמד על כ- 85%, אפילו למרות שאפל מכרה עשרות מליוני מכשירי אייפון במהלך הרבעון האחרון. יתכן מאוד ששיחרורה של גרסה 8.2 והשקת השעון יעזרו להגדיל את קצב האימוץ של גרסה 8 והנתח שלה בקרב משתמשי האייפון והאייפד, זאת הודות לעובדה שהשעון של אפל צפוי לעבוד גם עם מכשירי אייפון ישנים יותר: האייפון 5, האייפון 5c והאייפון 5s, מה שיעודד את אלו שרכשו את השעון לשדרג את המכשירים שלהם לגרסה העדכנית (במידה והם עדיין לא עדכנו).

iOS platform state Feb 2015

 

Android platform state Feb 2015

באופן מעניין אפל מפרסמת את המצב הנוכחי של גרסה 8, במקביל לגוגל ששיחררה את המצב של פלטפורמת האנדרואיד שלה. למעשה מדובר בעדכון ראשון שמגלה את המצב הרשמי של גרסה 5.0 של אנדרואיד, המכונה לוליפופ. העדכון מגלה שלוליפופ, ששוחררה בחודש נובמבר האחרון, מותקנת על כ- 1.6% מכלל מכשירי האנדרואיד כש- 2 הגרסאות השולטות הן Jelly Bean (שכוללת מספר גרסאות) ששוחררה לראשונה בקיץ 2012 ו- Kitkat (גרסה 4.4) ששוחררה בסתיו 2013. דו"ח זה מציג את ההבדל המשמעותי בין פלטפורמת אנדרואיד, שידועה בקצב אימוץ נמוך של גרסאות חדשות וביזור רב, לבין פלטפורמת iOS.

 

מקורות: 9to5mac, BGR, Macrumors ו- 9to5mac שוב
עריכה, תרגום ותוספות: natisho