הצצה ראשונה לאפליקציית התמונות החדשה של המק

ע״י

אפל שיחררה את הבטא הראשונה של 10.10.3 לקהילת המפתחים כשבתוכה מסתתר ממתק, בדמות הבטא של אפליקציית התמונות החדשה למק.

 

 

OS X Photo App

בשנים האחרונות אפל האטה את קצב הפיתוח של אפליקציות העריכה וניהול התמונות שלה עבור משתמשי המק. אפליקציות אלו נחלקו ל- 2: iPhoto שהגיעה כחלק מחבילת iLife ו- Aperture שהייתה נפרדת ויועדה לקהל צלמים מקצועי יותר, בזכות יכולות מתקדמות יותר. במשך שנים רבות אפליקציות אלו היו חוד החנית של אפל בניסיון להראות לקהל משתמשי ה- PC, מה היתרונות שבשימוש במק כמרכזת של העולם הדיגיטלי, לשימושים של ניהול ועריכת תמונות וסרטונים, מוזיקה ועוד. בהתאם לכך אפליקציות אלו זכו לעדכונים שוטפים ויכולות מתקדמות של עריכה, זיהוי פנים, תיוג מבוסס מיקום ועוד. אולם כאמור בשנים האחרונות קצב הפיתוח הואט באופן משמעותי ובכנס המפתחים האחרון, אפל נעצה את המסמר הראשון בארונות הקבורה של האפליקציות הללו. מסמר זה הגיע בדמות הכרזה על אפליקציית תמונות חדשה שתחליף במהלך השנה הקרובה את iPhoto ואת Aperture. אפליקציה זו שזכתה לשם הפשוט והגנרי Photos, הוצגה על ידי קרייג פדריקי ב- WWDC והיא יצרה עניין רב בקרב המשתמשים. אחד הדברים הבולטים ביותר באפליקציה החדשה הייתה הממשק החדש שנראה זהה כמעט לגמרי לממשק התמונות של iOS, מה שאמור להפוך את השימוש באפליקציה החדשה לקל יותר, ברור יותר ואינטואיטיבי הרבה יותר לכל מאות מליוני המשתמשים של iOS שעושים את הצעד הראשון שלהם בפלטפורמת המק, וגם לכל משתמשי המק, כשהאפליקציה החדשה נוחה יותר, מהירה יותר ופשוטה הרבה יותר.

הסיבה לכך שאפל החליטה להוציא לגמלאות את iPhoto ואת Aperture נובעת מכך שמדובר באפליקציות שהושקו לראשונה לפני כעשור (ובמקרה של iPhoto מדובר ב- 13 שנים). אפל טוענת שמאז העולם השתנה וכיום הענן הוא המקום המרכז את התמונות שהמשתמשים מצלמים ממכשירי הסמארטפון והטבלט שלהם, כך שהרבה יותר קל לבנות אפליקציה מאפס ולהחיל את התשתיות בצורה הטובה ביותר, מאשר להוסיף טלאי על טלאי על טלאי (אהם איטיונס…) על אפליקציה מתיישנת המבוססת על טכנולוגיה ישנה ותשתיות מיושנות. אפל, כהרגלה, לא ציינה לוח זמנים ברור לגבי מועד השקת האפליקציה, אלא רק ציינה שהיא תושק בתחילת 2015. בימים האחרונים האזכורים לאפליקציית התמונות החדשה נעלמו מהאתר של אפל והסברה הייתה שפיתוח האפליקציה מתעכב. אולם אמש אפל שיחררה את הבטא הראשונה של גרסה 10.10.3 לקהילת המפתחים שלה, תחת המספור 14C109. הגרסה כוללת תיקוני באגים קלים ושיפורים, אולם כל זאת מחוויר לעומת הממתק שהבטא החדשה הביאה עימה – גרסת בטא ראשונה לאפליקציית התמונות.

Screen_Shot_2015-02-04_at_11.56.33_AM.0

 

הממשק
הדבר הבולט ביותר הוא הממשק. אפל עשתה ככל שביכולתה שהממשק של האפליקציה החדשה ישתלב באופן נקי וחלק עם הממשק ושפת העיצוב של יוסמיטי. כך שהטאבים/ תפריטים נמצאים בחלק העליון של חלון האפליקציה השקוף. מעבר לכך הממשק של האפליקציה נראה כאמור דומה מאוד (אבל מאוד) לממשק של אפליקציית ניהול התמונות המובנית של iOS ואפילו האייקון שלהן זהה. הממשק הבסיסי של האפליקציה מחולק ל:

  • רגעים –  מקבץ של תמונות שצולמו במקום או בזמן מסוים.
  • קולקציות – מקבץ של רגעים שמקבץ את הרגעים תחת נושא או נושאים משותפים או קרובים.
  • שנים – הצגה של כלל הקולקציות בחלוקה לשנים.

הטאבים שבחלק העליון של חלון האפליקציה מאפשר להגיע לאפשרויות נוספות:

  • תמונות – המקום בו הרגעים, הקולקציות, המקבצים והשנים נמצאים ושם ניתן לדפדף בין התמונות וגם לערוך אותן (בהמשך).
  • תמונות ואלבומים משותפים – המקום בו התמונות והאלבומים ששותפו דרך iCloud נמצאים וניתן לראות שם את התמונות, התגובות ועוד.
  • אלבומים – מדובר למעשה בפיצ'ר של iPhoto שמרכז את התמונות לפי אלבומים, אם כי בסיגנון של אפליקצית התמונות של iOS. כך שניתן למצוא שם אלבומים לפי קטגוריות מובנות כמו: פרצופים, צילומים פנורמיים, וידאו, סרטוני Slo-Mo, מקבצי תמונות ועוד, כשכמובן ניתן ליצור אלבום תמונות באופן עצמאי.
  • פרויקטים – גם זה פיצ'ר של iPhoto שמאפשר למשתמש לשלוח תמונות ו/או אלבומים להדפסה.

 

פיצ'רים
האפליקציה החדשה כוללת כל מיני פיצ'רים מעניינים וחדשים כמו למשל חיפוש משופר ועמוק שמציג תוצאות חיפוש לפי כל פרמטר שתוכלו לחשוב עליו: תאריכים, מקומות, שמות של אנשים המצולמים בתמונות, מילות מפתח ותגיות (שניתן להוסיף לכל תמונה) ואפילו אם נתת ניקוד לתמונות ב- iPhoto (למשל 3 כוכבים). הכל מופיע סופר מהר וסופר מדויק. נושא המהירות לא משתקף רק בחיפוש, כשהממשק והגלילה בו הם רציפים, חלקים ומהירים מאוד, דבר ש- iPhoto אף פעם לא הייתה חזקה בו, והאפליקציה הייתה נוהגת לגמגם עם ספריות גדולות של תמונות.

אחד הדברים המשמעותיים ביותר באפליקציה הם יכולות העריכה המתקדמים שלה. וכשאני מציין מתקדמים אני מציין זאת ביחס ל- iPhoto ולא ל- Aperture, מה שממחיש שהאפליקציה נועדה, לפחות בהתחלה, לענות על הצרכים של המשתמש הממוצע ולא של המשתמש המתקדם או אנשי מקצוע. לא מדובר בתקדים ולמעשה זאת מגמה שאפל פועלת לפיה בשנים האחרונות כשהיא מנסה לאחד בין האפליקציות של הפלטפורמות השונות עם המכנה המשותף האפשרי, מה שמשפיע באופן ישיר על רמת היכולות של האפליקציות, בין אם מדובר באפליקציות משרדיות כמו חבילת iWork או אפליקציית התמונות החדשה. מה שכן עבור המשתמש הממוצע יכולות העריכה של האפליקציה החדשה הן מצוינות וצפויות להיות די והותר, כשהן מאפשרות לעשות דברים כמו: הוספת פילטרים, תיקון אוטומטי, תיקונים של בהירות, צבע ושחור לבן אותם אפל הציגה באפליקציית התמונות של iOS, סיבוב התמונות, התאמת קו הרוחב, תיקון עיניים אדומות ועוד. מה שמאפיין את הפיצ'רים הללו הוא קלות השימוש והנוחות שלהם, שמתבלט לא פחות מהאפשרויות הנרחבות שמאפשרות גם להכנס לפרטים קטנים ומדויקים יותר, במידת הצורך והרצון.

מעל כל זאת ניתן גם להציג את התמונות כמצגת כשניתן לבחור את האופן בו התמונות מועברות וכן את המוזיקה, בין אם מהאפשרויות המובנות או מספריית המוזיקה של המשתמש.

 

ומעל כל זאת הענן
כאמור אחד השיקולים העקריים לבניית אפליקציית תמונות מאפס היא האופן בו הענן תופס כיום את החלק המרכזי של תכני המדיה של המשתמש: סרטים, סדרות וסרטונים נמצאים על הענן בין אם בשירותים כמו נטפליקס, יוטיוב, הולו, HBO, איטיונס ועוד. שירים מורדים מחנויות מקוונות או נשמעים דרך שירותי סטרימינג חינמיים או כאלה שבתשלום וכמובן מה שרלוונטי יותר לנושא הוא התמונות שכאמור מצולמות ממגוון הולך וגדל של מכשירים ומועלה לספריות שנמצאות בענן באופן שהולך ונהיה אוטומטי ובלתי מורגש מיום ליום. כך שהסיבה לשינוי בבסיס הזה היא שהביאה את אפל לבנות את אפליקציית התמונות החדשה שבמרכזה כמובן נמצא שירות הענן של אפל – iCloud. בהתאם לכך המשתמש יכול לבחור האם לשמור את ספריית התמונות שלו באופן מלא בענן מה שיאפשר סינכרון מהיר של כל ספריית התמונות וחיסכון במקום מקומי על המק או בשמירה מקומית של המק מה שיאפשר לסנכרן את התמונות המועדפות (על ידי בחירתן ולחיצה על אייקון הלב) בין המכשירים השונים, כמובן על חשבון המקום המקומי על המחשב. אחד היתרונות לכך הוא האפשרות לערוך תמונה ושאפקט העריכה יעשה ישירות על התמונה בענן ויסונכרן לכלל המכשירים. כך שעריכת תמונה על המק, תשפיע על התמונה השמורה באייפון או באייפד ולהפך. המחיר לכך הוא כמובן נפח האחסון בענן, כשהתמונות עשויות לחסל די במהירות את נפח האחסון החינמי ב- iCloud שעומד כיום על 5GB. כך שמי שמצלם הרבה מאוד תמונות ורוצה שחלק גדול מהן יסונכרן דרך iCloud, יצטרך ככל הנראה לשדרג את נפח האחסון של iCloud, בתשלום חודשי קבוע, אם כי יש לציין שהמחירים הם לא גבוהים במיותר ועבור 1$ אחד בחודש ניתן להכפיל פי 4 את נפח האחסון ברירת המחדל לכדי 20GB.

screen-shot-2015-02-05-at-12-37-19-pm

 

עדיין יש מקום לשיפור
הבטא הראשונה של אפליקציית התמונות היא בהחלט מרשימה מכל הבחינות: היא מהירה, קלה לשימוש, מסתנכרנת מהר ולא מראה סימני עייפות, לאגים או באגים משמעותיים. אך עם זאת יש עוד הרבה מקום לשיפור בעיקר מבחינת הפיצ'רים והיכולות של האפליקציה שבעיקרון אמורה להחליף 2 אפליקציות לניהול ועריכה של תמונות. אפל ציינה בדף המידע של אפליקציית ניהול התמונות החדשה שהאפליקציה תושק באביב הקרוב, מה שאומר תוך כמה חודשים ספורים, ואולי אפילו ביחד עם השעון. אבל אין ספק שיקח לאפל עוד לא מעט זמן להוסיף לאפליקציה פיצ'רים מתקדמים יותר שידברו לקהל המשתמשים המקצועי או המתקדם. מה שכן השקת אפליקציית התמונות החדשה לא אומרת שאפל תהרוג ישר את iPhoto או את Aperture והמשתמשים יוכלו לעבור להשתמש באפליקציה החדשה בזמן בו הם יראו לנכון.