הכיוון החדש של סמסונג נראה כמו לחזור ולהעתיק את האייפון

ע״י

ההצהרות של סמסונג לפיהן החברה פועלת לבצע את השינוי המהותי ביותר באסטרטגיית הסמארטפונים שלה, עשויות להתגלות בסופו של דבר חזרה אחורה להעתקת העיצוב של מכשירי האייפון.

 

 

Samsung whats next Large

למרות כל הביקורת שענקית הטכנולוגיה הקוריאנית – סמסונג – קיבלה במשך השנים, נראה כי הזמנים המתסכלים ביותר של סמסונג היו כאשר החברה העתיקה את עצמה, או יותר נכון את קו העיצוב של מכשירי הסמארטפון שלה, זאת כאשר ליין מכשירי הגאלקסי (הרגילים לא ה- Note) לא הצליחו להרשים את קהל הצרכנים שהעדיף לבחור במכשירי האייפון של אפל, אפילו על אף המסכים הקטנים יותר. או במכשירים של יצרניות אנדרואיד אחרות. הגאלקסי S5 שהושק בשנה שעברה, אולי היה הסמארטפון השני הפופולרי ביותר בעולם, אולם בפער עצום ממכשירי האייפון, כשלמעשה הוא היה גרסה מגודלת יותר של הגאלקסי S4, שהיה בעצמו גרסה מגודלת יותר של הגאלקסי S3, שבעוד היה שדרוג מרשים על פני הגלאקסי S2, לא היה מרשים לכשעצמו מלכתחילה. כך שהמגמה של החזרתיות על עיצוב לא כל כך מרשים הביאה את סמסונג בשנת 2014, לראות כיצד מכשירי אנדרואיד זולים יותר וטובים יותר מצליחים לערער על הדומיננטיות של ליין הגאלקסי, בעיקר מצד יצרניות הסמארטפונים הסיניות שניצחו את סמסונג במשחק שלה והציגו מפרטים מרשימים למדי, אך עם תג מחיר זול ובהרבה מזה של מכשירי הסמארטפון של סמסונג. מצב זה הביא את סמסונג לתחום אותו החברה לא הכירה, בו היא נאלצה לראות את היקף המכירות של מכשירי הסמארטפון שלה הולך ומצטמצם ובעקבות כך חותך באופן משמעותי את הרווחים של החברה. סמסונג הבטיחה שינוי משמעותי שיגיע לליין הסמארטפונים שלה ואכן נראה שהחברה החלה להציג את השינוי כבר לקראת סוף השנה עם ליין מכשירי האלפא שהציגו עיצוב איכותי יותר, שנטש את הפלסטיק הזול וחיקוי העור לטובת מתכת.

ואכן התגובה של המשתמשים לא אחרה לבוא, כשנראה שמכשיר הגאלקסי Note 4 שהגיע עם עיצוב יוקרתי יותר ואיכותי יותר שמציג מסגרת מתכת, לצד חומרה חזקה, זכה לביקורות חיוביות מאוד ולאהדת המשתמשים. עד כי המכשיר נחשב לטוב ביותר בליין של סמסונג כיום וכזה שהוא המתחרה הקרוב ביותר למכשיר האייפון 6 פלוס של אפל. משוב זה חיזק את הכיוון החדש שסמסונג בחרה ללכת בו והחברה הקוריאנית המשיכה להבטיח שינוי משמעותי שיגיע ובקרוב. ההבטחה לשינוי "משמעותי", הדהדה בבלוגוספירה הטכנולוגית בחודשים האחרונים ונראה שסמסונג אכן פועלת לבצע שינוי דרסטי באסטרטגיית הסמארטפונים שלה. שינוי זה לא מסתכם רק בשינוי בשפת העיצוב של המכשיר, אלא גם בחומרה שלו, כאשר לפי הדיווחים נראה שסמסונג נוטשת את חברת קוואלקום ואת שבבי ה- Snapdragon 810 החדשים של ענקית השבבים במובייל, בטענה שהם מתחממים יתר על המידה, לטובת שבבי ה- Exynos שלה, אותה החברה מפתחת ומייצרת מזה מספר שנים, אולם משיקה אותם רק במספר דגמים מצומצם למדי. הסתמכות מחודשת זו על החומרה שלה, לצד שינוי משמעותי בשפת העיצוב של ליין מכשירי הדגל שלה נראה בהחלט מבטיח, במיוחד בהזמנה אותה סמסונג שלחה, כשנראה שהחברה תציג את הגאלקסי S6 – מכשיר הדגל החדש והשונה, שלה בתערוכת המובייל שתתקיים בתחילת חודש מרץ בברצלונה.

Samsung whats next small

אולם תמונות שפורסמו על ידי האתר הצרפתי NWE ומגלות את שילדת המתכת של מכשיר הגאלקסי S6 מציגות תמונה אחרת למדי. לא רק שהשילדה שונה מתמונת הטיזר אותה סמסונג הציגה, כשרבים סברו שהגאלקסי S6 יגיע עם מסך מעוגל בסיגנון הגאלקסי Note Edge, בצד אחד או אפילו ב- 2 צדדיו, אלא שהיא מגלה שהעיצוב של הגאלקסי S6 צפוי להיות דומה מאוד לזה של האייפון 6. הדימיון לא מסתכם רק בשילדת המתכת האפורה, אלא גם בשולים מעוגלים שמזכירים מאוד את העיצוב המעוגל של האייפון 6 וה- 6 פלוס. אפילו המיקום  של שקע הטעינה והמראה של חריצי הרמקול והמיקרופון דומים לאלו של מכשירי האייפון האחרונים של אפל, כשההבדל היחיד הוא שפסי האנטנה הם לאורך ולא לרוחב. אחת הסברות היא שסמסונג תציג 2 מכשירי דגל: הראשון יהיה ה- S6 הרגיל שיגיע ככל הנראה עם עיצוב דומה מאוד לזה של האייפון 6, בעוד השני יהיה מכשיר פרימיום עם מסך מעוגל בסיגנון הגאלקסי Note Edge. בעוד המכשיר השני הוא צעד מבורך מצידה של סמסונג שמשתמשת בגורמים מבדלים שהיא עצמה הציגה ופיתחה, שהרי המכשיר הראשון (אם אכן יוצג) הוא חזרה משמעותית לאחור, לחיקוי העיצוב של מכשירי האייפון.

Galaxy S6 metal frame

 

אין ספק שמהלך שכזה הוא די מאכזב, כשההצהרות של סמסונג והמהלכים האחרונים שלה הפיחו תקווה שענקית הטכנולוגיה הקוריאנית סוף כל סוף התבגרה והיא מוכנה ללכת בדרכה שלה. אולם מצד שני הדבר לא מפתיע במיוחד. מכשירי הסמארטפון של סמסונג זכו להצלחה הגדולה ביותר בתקופה בה החברה העתיקה את העיצוב של מכשירי האייפון, וכשהחברה הפסיקה להעתיק את העיצוב של אפל אחרי ההפסד הצורם שלה בבית המשפט, נראה כי ליין מכשירי הגלאקסי איבדו מהמומנטום שלהם. התמונות המודלפות של מכשיר הגאלקסי S6, מגלות שסמסונג מוכנה לספוג תביעות משפטיות וביקורת רבה, מאשר לראות את עסקי הסמארטפון שלה מתפוררים לחלוטין. המהלכים של סמסונג אל מול אפל הביאו את ענקית הטכנולוגיה לראות כיצד הלקוחה הגדולה ביותר שלה בתחום החומרה נוטשת אותה לטובת אלטרנטיבות אחרות, כשאת המהלומה האחרונה סמסונג ספגה עם מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס, כשאפל בחרה להשתמש ב- TSMC בתור היצרנית העקרית של רכיבי ה- A8. כעת כשנראה כי היריבות בין אפל לבין סמסונג שככה, מגיעים דיווחים שאפל חוזרת להשתמש ביכולות הייצור של סמסונג, שצפויה להיות היצרנית העקרית של רכיבי ה- A9, בשימוש בטכנולוגיית ה- 14 ננומטר האיכותית שלה. אם סמסונג תחזור לסורה וולהעתיק את העיצוב של אפל באופן בוטה, יהיה מעניין לראות איך הדבר ישפיע על יחסי העבודה בין 2 ענקיות הטכנולוגיה, שרק לאחרונה נראה שיחסים אלו שבו על קנם.

 

מקורות: NWE, Re/Code ו- The Verge
עריכה, תרגום ותוספות: natisho