בקצב ה- iOS

ע״י

אפל משחררת את הבטא הראשונה של גרסה 8.3, כשבנוסף דיווחים ברשת מגלים מידע על גרסה 8.4 ואפילו על גרסה 9.

 

 

iOS 8

בסוף חודש ספטמבר האחרון עם שיחרור הבטא הראשונה של גרסה 8.1 הגיעו דיווחים ראשונים שגילו על כך שאפל עובדת על כמה גרסאות עתידיות של iOS 8. גרסאות אלו היו 8.2 ו- 8.3, אם כי דאז עדיין לא היה ידוע מה אמורות הגרסאות הללו להכיל ומתי הן צפויות להשתחרר. מה שהדבר כן גילה הוא שאפל עובדת ובנמרצות על הפיתוח העתידי של iOS 8, שההשקה שלה הייתה די צוננת מכל מיני סיבות, זאת אחרי הציפייה וההתלהבות הרבה שהגרסה החדשה יצרה הן בקרב המפתחים והן בקרב המשתמשים. מאז כמובן קרו כמה דברים: אפל שיחררה את גרסה 8.1 שהגיעה עם תיקוני באגים ועם Apple Pay – שירות התשלומים של אפל, וגרסה 8.2 כבר נמצאת בשלבי בטא מתקדמים, כשכעת ברור שתפקידה הוא להביא תמיכה לשעון. למרות שגרסה 8.2 עדיין לא שוחררה לקהל ובאופן רשמי היא עדיין נמצאת בפיתוח, אפל שיחררה אמש את הבטא הראשונה של גרסה 8.3 לקהל המפתחים שלה תחת המספור 12F5027d. גרסה זו מגיעה ביחד עם בטא 6.3 של Xcode וכן עם גרסה חדשה של שפת הפיתוח Swift שכעת הגיעה לגרסה 1.2. באופן מעניין גרסה 8.3 מביאה עימה מספר פיצ'רים ושיפורים למערכת ההפעלה כשביניהם ניתן למצוא:

  • הורדת תגית הבטא משירות iCloud Photo Library.
  • תמיכה אלחוטית דרך בלוטות' עם CarPlay, כך שבקרוב ניתן יהיה לחבר את מכשיר האייפון למערכות המדיה של הרכב שתומכות ב- CarPlay באופן אלחוטי, כשעד כה החיבור הוא חוטי בלבד.
  • מקלדת אמוג'י משופרת שאגדת את האייקונים בקטגוריות ומאפשרת גלילה נוחה יותר. מקלדת זו מזכירה מאוד את מקלדת האמוג'י שאפל הציגה בבטא האחרונה של 10.10.3, ששוחררה בשבוע שעבר, אולם בניגוד לזו של 10.10.3 היא לא מכילה אפשרות בחירה לגוון העור של האייקונים. פיצ'ר נוסף חדש הוא תמיכה לאימות בשני שלבים לחשבונות ג'ימייל באופן מובנה.

iOS 83 emoji

 

iOS 83 Carplay

נראה כי התוכניות של אפל עבור iOS 8 לא יסתיימו עם גרסה 8.3. לפי דיווח של האתר 9to5mac, אפל עובדת כבר על הגרסה הגדולה הבאה של iOS 8, שתהיה גרסה 8.4. על פי הדיווח של האתר, גרסה זו אמורה להשתחרר מספר שבועות או חודשים קצרים אחרי השקת השעון, כך שאין לצפות לגרסה זו בעתיד הקרוב, אלא סביר להניח שגרסה זו תושק לכיוון אמצע השנה. הדיווח של 9to5mac בנושא מציין שאפל שוקלת את האפשרות שגרסה 8.4 תביא עימה את הגרסה החדשה של שירות המוזיקה של ביטס, שצפוי לעבור שינויים נרחבים ולמעשה להיטמע לתוך iOS ואיטיונס. על פי הדיווח בנושא, השירות המחודש צפוי להגיע עם תג מחיר נמוך יותר וכן מספר פיצ'רים שישלבו בין הטכנולוגיה, המשאב האנושי והניסיון של שירות המוזיקה של ביטס עם הידע, הטכנולוגיה והניסיון של אפל בתחום, במה שצפוי להיות שירות מוזיקה בסטרימינג שיציג תחרות רצינית ומשמעותית לשירותי סטרימינג פופולריים כמו Spotify ופנדורה. מעבר לכך עדיין לא ברור מה גרסה 8.4 עשויה להכיל.

באופן מעניין למדי נראה שלמרות שאפל עובדת על מספר של גרסאות די גדולות של iOS 8 במקביל, החברה גם פועלת כבר ובאופן הולך וגדל על העדכון הגדול הבא של מערכת ההפעלה הניידת שלה – iOS 9. באמצע חודש ינואר האתר Apple Insider דיווח שהוא רואה תנועה הולכת וגוברת מכיוון קופרטינו של מכשירי iOS שפועלים על iOS 9, בדיווח האתר ציין כי עדיין לא ידוע מה אפל הולכת להציג בגרסה הבאה של מערכת ההפעלה הפופולרית שלה, אולם נראה כי דיווח חדש של האתר 9to5mac (שוב) חושף מידע ראשון בנושא. אחת התלונות הגדולות ביותר כנגד iOS 8 הייתה חוסר היציבות של הגרסה, באגים ונפח עצום שיצר בעיה עבור משתמשי אייפון, אייפד ואייפוד טאץ' עם נפח של 16GB ומטה להתקין את העדכון שדרש כ- 5GB פנויים על המכשיר. אפל התייחסה לנושא הנפח בעדכון 8.1.3, ובבאגים השונים בגרסאות התחזוקה השונות ששוחררו מאז השקתה של iOS 8. הדיווח של 9to5 מגלה שאחד מה"פיצ'רים" של iOS 9, הוא התמקדות ביציבות ושיפור חווית השימוש במערכת ההפעלה, באופן דומה לאיך ש- OS X Snow Leopard הוצגה בשנת 2009. דבר שתחילה הדהים את המשתמשים והמפתחים, אולם בהמשך גרם לכך שגרסה זו זכורה עד היום בתור גרסה שנועדה להביא "שיפורים שמתחת למכסה המנוע", גם אם בפועל אותם שיפורים היו פרויקטי פיתוח עצומים בהיקפם ומשמעותיים מאוד.

כך שאחרי iOS 7 שהביאה שידרוג משמעותי מבחינת ממשק המשתמש והעיצוב של מערכת ההפעלה, iOS 8 שהביאה פיצ'רים חדשים ושדרוגים עמוקים בתשתית של מערכת ההפעלה עם Extensions, נראה ש- iOS 9 (המפותחת תחת הקוד Monarch) תביא עימה מספר פיצ'רים, אולם בעיקר שיפורים "מתחת למכסה המנוע" שיכללו: תיקוני באגים נרחבים, שיפור היציבות וחווית השימוש וכן המשך צמצום הנפח שמערכת ההפעלה תופסת, עבור משתמשים של מכשירי ה- iOS עם נפח של 16GB ומטה. בהתאם לכך לא ברור האם iOS 9 תגיע לכל מכשירי ה- iOS שזכו לקבל את iOS 8, כשביניהם ניתן למצוא מכשירים ישנים ומתיישנים כמו האייפד מיני הראשון, האייפד 2 והאייפון 4s, כשכעת ליין מכשירי ה- iOS העדכני עושה שימוש במעבדי ה- A7 וה- A8 המבוססים על ארכיטקטורת 64 ביט, אותה אפל דוחפת באופן ניכר גם מהצד של קהילת המפתחים, עם דרישה שכל האפליקציות החדשות המוגשות לאפסטור יבנו עם תמיכה ב- 64 ביט, כשהחל מהשבועות הקרובים דרישה זו תחול גם לגבי עדכונים לאפליקציות קיימות. מה שכן iOS 9 לא יהיה רק עדכון של תיקון באגים ושיפור יציבות, כשנראה שאפל כן תציג מספר פיצ'רים חדשים, שיהיה מעניין לראות מה הם יהיו. יתכן מאוד שעדכון זה יביא לשיפורים בשירות המפות של אפל, עם הוספה של מידע לתחבורה ציבורית, שלפי השמועות צוות פיתוח שירות המפות עובד עליו מזה זמן רב, כשהוא מנסה להטמיע את הטכנולוגיה והשירותים של אפליקציות כמו HopStop ו- Embark, אותן אפל רכשה בשנתיים האחרונות.

 

מקורות: Macrumors, 9to5mac, Apple Insider ושוב פעם 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho