המנסר מוגאס | טים קוק בישראל ותסמונת הטוקבקיסט הישראלי

ע״י

המנסר לוקח את הגעתו השמועתית של טים קוק לישראל ומנסר את ישראל ישראלי ושוק ההייטק המקומי.

 

המנסר מוגאס

אצל המנסר מוגאס, אין פרות קדושות.
לא משנה מה הנושא או מי זה שעומד מאחוריו, אם נושא מסויים דורש לטעום מנחת להבה של הלגה (המסור החשמלי הנאמן של המנסר), זה יקרה – ובצורה ראוותנית ביותר. בדרך כלל, המנסר מתמקד בשחיטה של כתבות לא אובייקטיביות בעליל בעניינה של אפל בעולם חדשות המיינסטרים. אך המנסר שומר לעצמו את הזכות לגוון קצת, ומכיוון שכבר צוין לעיל שאצל המנסר אין פרות קדושות – הפעם המנסר בחר לו פרה שמנה ביותר כקורבן להעלות למזבח המנסרה: את ישראל ישראלי, שחושב שהוא מבין חצי דבר בטכנולוגיה. אתם ודאי מכירים מלא כאלו: ישראלים מן המניין שחושבים שהם מבינים חצי דבר בכל הקשור לעולם הטכנולוגיה, כשלמעשה הם לא מבינים מהחיים שלהם ומדברים מאחוריהם.

הרשימה הזו כוללת גם הרבה מהכתבים בתקשורת המיינסטרים הטכנולוגית, מה שרק מאשש את העובדה שבלוגוספירת המיינסטרים הישראלית שקולה לשירותים ציבוריים המתפקדת כמעצבת דעה ציבורית – אך המיקוד של הניסור הנוכחי הוא לא הכתבים הללו, אלא ההבנה הבסיסית של ישראל ישראלי בנושאי טכנולוגיה. ומה הופך את המנסר לסמכות שיכולה לשפוט את ישראל ישראלי?  – ובכן, התשובה נמצאת בשם ״המנסר מוגאס״: המנסר אולי חי כאן ביניכם בארץ הקודש כרגע, אך עצם יכולתו לחיות בשני מישורים במקביל הופכת אותו לסמכות האידיאלית לנסר לכם 5 חורים חדשים באחוריים, ויפה שעה אחת קודם. אז לאחר ההקדמה היפה הזו, הגיע הזמן לתת להלגה לעשות את מה שהיא עושה הכי טוב:
לנסרררררררררר!

גודל האכזבה כגודל הציפיה, או: כל השטרונגול שב-Cook
הידיעה החמה של השבוע מגיעה אלינו דרך אתר כלכליסט (בדרך כלל קלקליסט, אבל לזכותם יאמר שלא הפעם, ובאופן כללי גם לא בעניין ביקורו של טים קוק בישראל – הם אפילו מפרגנים לו. מה אני אגיד לכם? – גם שעון מקולקל מדייק פעמיים ביום), אשר מדווח לנו כי המנכ״ל של חברת אפל – טים קוק בכבודו ובעצמו – צפוי להגיע השבוע לביקור בארץ הקודש. אומנם כלכליסט מציין כי טרם התקבל אישור סופי לביקור (כלומר, נכון לעת עתה הכל בגדר ספקולציות), אך נאמר שמטרת הביקור האמור של קוק היא ״חנוכת משרדי החברה החדשים בהרצליה פיתוח, כמו גם פגישה עם בכירים בתעשיית ההיי-טק בישראל״:

בלעדי לכלכליסט: אפל ישראל נערכת לביקור של המנכ"ל טים קוק בארץ

מה זה אומר בפועל?
ובכן, בהנחה וקוק אכן מתכוון להגיע לישראל, מה שזה אומר בפועל הוא בדיוק מה שרשום: קוק מגיע ארצה בכדי לחנוך את משרדי החברה בהרצליה – משרדים אשר כל קשר בינם לבין נוכחות פיזית
קמעונאית של אפל בארץ הקודש הוא קלוש ביותר. למעשה, סיפור הנוכחות של אפל בארץ הקודש הוא בעצם תמונת המצב של תעשיית ההיי-טק הישראלית בכללותה: עם כל הדיבורים הללו על ״הראש היהודי״ ועם כל הגאווה הישראלית המנופחת שלנו בגין תרומותינו לענף ההיי-טק בעולם – אנחנו למעשה לא יותר מאשר הפועלים הסינים, ההודים והתאילנדים של עולם ההיי-טק: מיקור חוץ זול שנעשה במדינה שנותנת הרבה יותר מידי הנחות לתאגידי על על חשבון התשתית המקומית, וכל חשבון הזכויות של העובדים המקומיים. הידד לקפיטליזם, ותחזרו אחרי בסינית: קאו ני מאדה בי.

כל הפיתוחים שנעשים בישראל? – כולם נעשים עבור חברות גדולות בחו״ל, ומעט מאוד מהם זוכים ליישום כאן בארץ הקודש. בכלל, בכל הקשור לטכנולוגיה מקומית – ישראל היא הדוגמה החיה למשפט ״הסנדלר הולך יחף״: תשתית רשת האינטרנט בישראל עדיין פועלת ברובה על טכנולוגיית ADSL המיושנת, בשעה שבחו״ל כבר משתמשים באינטרנט מהיר בכבלים כבר כמעט קרוב לעשור. אתרי האינטרנט של משרדי ההממשלה והרשויות המקומיות עדיין משתמשים באינטרנט אקספלורר 8 כדפדפן ברירת המחדל שלהם לגלישה אידאלית, כאילו שכל עם ישראל עדיין גולש מעל גבי ווינדוס XP ולא מכיר את כרום או פיירפוקס ואפילו תשתית האפליקציות המקומית לסמארטפונים ולטאבלטים מעוררת חמלה וגיחוך לעומת היכולות המרשימות וההיצע המרשים עוד יותר שקיים בחו״ל.

Tim Cook

אבל כל אלו רק על קצה המזלג, שכן לא חסרות דוגמאות מרחבי העולם הטכנולוגי הנאור שממחישות בדיוק עד כמה כל ענף הטכנולוגיה בישראל לוקה בחסר, ופשוט עלוב לעומת היכולת הטכנולוגית שלנו בפועל. רבותיי, אסכם לכם את כל העניין בצורה כזו: בחו״ל אפשר לעלות לרכבת התחתית ולשלם על הנסיעה באמצעות אפליקציה בסמארטפון. לא רק שבישראל – קדחת, אלא שבינתיים, נראה שאפילו אתיופיה הולכת להקדים אותנו במובן הזה, שכן באדיס אבבה כבר מתכננים את החניכה הקרובה של הרכבת התחתית שלהם. האם אני באמת צריך להוסיף לנו מלח על הפצעים מעבר לכך?

ואילו אנחנו בישראל מעודדים את המגמה הזו בכך שאנחנו ממשיכים לייצא את כל המשאבים והאינטלקט לחו״ל, שעה שאנחנו ממשיכים לחלום בהקיץ על האקזיט. מעניין למה… אז פלא שמגיעה חברה כמו אפל לישראל, ורואה רק את היתרון שבניצול המשאבים שלנו למחקר ופיתוח, אך עדיין ממאנת להשקיע בנו מבחינה קמעונאית? – ממש לא, שכן זו הרי הצורה המקובלת לעשיית עסקים בתחום הטכנולוגיה בישראל: כולם מרוויחים, פרט לעובד הפשוט ולמשתמש הקצה בשוק המקומי. אז גם אם הכצעקתה וטים קוק אכן מגיע לביקור בישראל, אל תפתחו ציפיות למשהו יוצא דופן בביקורו (כגון הכרזה על פתיחה של סניף אפל סטור רשמי) – כי זה פשוט לא הולך לקרות.

תסמונת הטוקבקיסט, או: שמשון דער גיבער מיט דה טוכעס אריבער
אך את העדות האמיתית לכך שהראש היהודי טחוב עמוק במעלה האחוריים הישראליים, ניתן למצוא דווקא בקו המנחה הזה שבין נושא הכתבה (מגמתית או לא), לבין מכלול התגובות הרעשנויות שבהן מנסה ישראל ישראלי להוכיח שדווקא הוא זה אשר יודע יותר טוב מכל אחד אחר לגבי הנושא האמור – זאת כאשר כל תגובה ותגובה (כולל החכמות והרהוטות יותר שבהן) מלאה בכמות מזוקקת וטהורה של ארס, שנאה וחשיבות עצמית. לרוב, התגובות הללו הן כה עילגות ובהמתיות – עד כי קצרה ידו של הדמיון מלהכיל את האפשרות שמדובר בבני אדם שאשכרה סיימו 12 שנות לימוד תחת עינו הפקוחה של משרד החינוך הישראלי. כן, אם כך אני מאמין שביססנו את העובדה שגן החיות הלאומי לא נמצא ברמת גן, אלא בטוקבקים שברחבי הבלוגוספירה הישראלית.

אך למרבה האירוניה, ודווקא במקרה הכתבה הזו של כלכליסט, התגובות מספרות סיפור אחר לחלוטין. הן מתחילות עם דוגמא קלאסית לאופטימיות שכבר כה נדירה באזורנו:

תמים
ממשיכות עם טמטום במסווה של תמימות:


מפליגות למחוזות רחוקים וקיצוניים של טמטום וחוסר הבנת המציאות בפועל:

טוקבק4

טוקבק3

ולצד הלצה שמעלה חיוך וגיחוך:

טוקבק6

גם מגיעות בסופו של דבר לפואנטה נכונה ותמציתית:

טוקבק5

אז לחוד מהאירוניה שדווקא בכלכליסט, התגובות היותר ״פרו-אפליסטיות״ זוכות ליותר לייקים – הארוניה הכפולה היא שהאמת במלואה בסיפור הזה מגיעה דווקא מצד אחד המגיבים בתגובות. מה אני אגיד לכם? – כנראה שעדיין יש לנו תקווה בסופו של דבר, כי מסתבר שבכל זאת נותר עדיין צדיק אחד בסדום. אותו צדיק טוען (במילים אחרות, ובצדק) שנוכחות המחקר והפיתוח של אפל לא באמת מעניינת פה אף אחד (פרט לאלו שעובדים במרכזים הללו), שכן איו לה כרגע השפעה ניכרת שניתן לכמת על משתמש הקצה. מה שמשתמש הקצה האפליסטי הישראלי רוצה וצריך כרגע, יותר מכל דבר אחר, זו נוכחות קמעונאית של אפל בישראל – שלא רק שתסייע בתקווה להורדת המחירים הלא שפויים של מוצרי אפל בישראל, אלא שגם תלמד את הצרכן הישראלי כיצד שירות אמיתי נראה.

כל עוד זה לא קורה, אזי שטים קוק וכל צמרת הניהול של אפל יכולים להמשיך ולהגיע לישראל על סרט נע, השכם וערב, ולהביא איתם את פוחלצו המרקד של סטיב ג׳ובס מבחינתי – וזה עדיין לא ישנה דבר. עולם היי-טק הישראלי ימשיך להיות – מבחינתה של אפל ומבחינתן של חברות גדולות אחרות –  בסך הכל עוד מחוז נוסף בסין, שמייצר עבורן את כל הטכנולוגיות במחירים זולים לצד הרבה הטבות שהן מקבלות מצד הממשלה המקומית על שהואילו בטובן להשקיע כאן. הגעתו של טים קוק לא מביאה עמה את הבשורה – הוא בסך הכל מגיע בכדי להחדיר קצת מורל בעבדים המקומיים, ובכדי לוודא שלאף אחד מהם אין במקרה נטיות התאבדותיות. סה טו. אין על מה לדווח כאן, רבותיי – אלא אם כן קוק יחליט להכריז תוך כדי הביקור הזה על פתיחה של נוכחות קמעונאית של אפל בישראל. ואם זה אכן יקרה תוך כדי ביקורו של קוק בישראל – כנראה שאני צנצנת.