הפטנטים של אפל | לחצן בית שהופך לג'ויסטיק

ע״י

פטנט חדש מגלה שאפל חוקרת כיצד להפוך את לחצן הבית לג'ויסטיק, כשבמקביל חשיבותו של ה- Touch ID עבור ליין מכשירי ה- iOS צפוי לגדול.

 

 

Home button Joystick patent

מאז השקתו האייפון הפך להיות הרבה יותר מרק טלפון או מכשיר תקשורת וכשאפל השיקה את האפסטור, כבר נראו הסמנים לכך שהאייפון והאייפוד טאץ' צפויים להפוך להיות לקונסולות משחקים ניידות. מאז נראה שאפל זנחה את מכשירי האייפוד טאץ' שלא זכו לעדכונים שוטפים, כשהדגם האחרון הושק בשנת 2012, והחברה התמקדה יותר במכשירי האייפון והאייפד, כשהיא משפרת את ביצועי הגרפיקה שלהם משנה לשנה ונותנת לקהילת המפתחים כלים משמעותיים לפתח משחקים מרהיבים יותר וטובים יותר בזכות טכנולוגיות כמו: Metal ועוד. ואכן קהילת המפתחים נענתה להזמנה ובשנים האחרונות ניתן לראות כיצד האפסטור מתמלאת במשחקים מרהיבים יותר, בין אם מבחינת הגרפיקה, הסאונד או המשחקיות עצמה. אולם ממשק המולטי טאץ' של האייפון והאייפד, שהפכו את הסמארטפון והטבלט לכה פורצי דרך וחדשניים, התגלו להיות בעייתיים מאוד בנושא המשחקים, כשהעובדה שבאייפון ובאייפד אין לחצנים פיזיים הופכת את פיתוח הממשק ואת המשחק עצמו למאתגר הרבה יותר. בשנים האחרונות אפל ניסתה להתמודד עם הנושא על ידי הצגת תמיכה לקונטרולרים פריפריאליים, אולם נראה כי יצרניות החומרה לא מיהרו לקפוץ על הנושא שעדיין נותר אחת המגבלות הגדולות ביותר של האייפון והאייפד בתחום המשחקים.

פטנט חדש שהתגלה לאחרונה על ידי האתר Patently Apple מגלה קונספט מעניין אותו אפל רשמה המציג כיצד לחצן הבית של האייפון או האייפד יכול להפוך לשנות את התפקוד הפורמלי שלו ולהפוך להיות ג'ויסטיק קטן המשמש עבור משחקים. הפטנט שנרשם תחת השם "multi-function input device" מגלה כיצד לחצן הבית יוכל לשמור על התפקוד הרגיל שלו שכולל את חיישן ה- Touch ID, אולם על ידי לחיצה חזקה עליו הלחצן יצא ויבלוט החוצה ובכך יהפוך להיות ג'ויסטיק קטן. לחיצה נוספת על הלחצן תחזיר אותו למקומו ולתפקידו בתור לחצן הבית. רישומי הפטנטים מגלים שהג'ויסטיק הוא בעל פרופיל נמוך למדי, זאת כדי שהחומרה תוכל להכנס בתוך השטח המצומצם של לחצן הבית, אולם לטענתה של אפל הדבר עשוי להספיק עבור גיימרים שמצמצמים את חווית המשחק שלהם על מכשירי האייפון והאייפד, בגלל חסרונם של לחצנים פיזיים. כמו כן נראה כי הלחצנים הוירטואליים הממוקמים על המסך של המכשיר חוסמים חלק מהתוכן של המסך והדבר משבש את חווית המשחק אפילו עוד יותר.

home_button_joystick

קשה להאמין שאפל תציג את הטכנולוגיה הזו במכשיר האייפון הבא, או אולי בכלל. אבל הדבר מגלה שאפל חוקרת כל מיני אפשרויות ופונקציונליות כמענה לשימושים השונים והמגוונים של מכשירי המובייל שלה. כמו כן נראה כי הפיכת לחצן הבית לג'ויסטיק היא אתגר גדול הרבה יותר לנוכח המצאותו של חיישן ה- Touch ID אותו אפל הציגה במכשירי האייפון עם דגם ה- 5s ובמכשירי האייפד עם האייפד אייר 2 והאייפד מיני 3. לאחרונה התגלה שאפל חוקרת אפשרות של העברת החיישן הביומטרי למסך המולטי טאץ' של המכשיר, אולם עד אז נראה כי החיישן ימשיך להיות ממוקם בלחצן הבית. בנוסף השנה החשיבות של החיישן גדלה באופן ניכר, עם השקת שירות התשלומים Pay  שמסתמך באופן ניכר על החיישן הביומטרי הן לאישור טרנזקציות רכישה פיזיות בחנויות והן לאישור רכישה של טרנזקציות וירטואליות של רכישות שנעשות דרך אפליקציות או ברשת. החשיבות של החיישן עם שירות התשלומים צפויה להביא את אפל להמשיך ולשפר את החיישן, זאת כשלפי האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI Securities עולה שמכשירי האייפון הבאים (6s) יגיעו עם חיישן ביומטרי משופר שיאפשר זיהוי מהיר ומדויק יותר ורמת אבטחה גבוהה יותר. למעשה אם הדיווח יתברר כנכון יהיה מדובר באיטרציה השלישית של החיישן, זאת כשעל פי הנראה מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס זכו לקבל חיישן משופר מזה של מכשיר האייפון 5s ונראה שהמגמה הזו תמשיך גם עם מכשירי האייפון הבאים.

kgi-touch-id-report

כמו כן Kuo צופה שהיקף מכשירי ה- iOS שאפל תשיק עם החיישן יעלו לכדי 260 מיליון מכשירים במהלך 2015, כשנכון לעכשיו אפל עדיין מוכרת מספר מכשירי iOS שלא מגיעים עם החיישן הביומטרי ביניהם: האייפון 5c, האייפד אייר (דור 1), האייפוד טאץ' דור 5 ועוד. סביר להניח שבמהלך הסתיו הקרוב, בו אפל תציג את הליין הבא של מכשירי האייפון והאייפד, היקף המכשירים שלא מגיע עם החיישן יצטמצם עד לכדי אפס כשברור שאפל רואה חשיבות רבה בהמצאותו של החיישן הן עבור חווית השימוש במכשירי המובייל שלה והן עבור השירותים של החברה ובראשם  Pay .

 

מקורות: Macrumors ו- Patently Apple
עריכה, תרגום ותוספות: natisho