שמועה | Touch ID יגיע למק

ע״י

שמועה חדשה טוענת שאפל תביא את טכנולוגיית ה- Touch ID לפלטפורמת המק ובכך טביעת האצבע תחסל לגמרי את הצורך בססמאות.

 

 

touchid

האתר הטיוואני Apple.club פרסם לאחרונה דיווח הטוען שלפי מקורותיו החיישן הביומטרי של אפל שנמצא בשימוש במכשירי האייפון והאייפד צפוי להגיע בעתיד הקרוב גם למחשבי המק, כאשר הראשון לקבלו יהיה המקבוק אייר החדש והשמועתי כשהחיישן יהיה ממוקם במרווח שבין הטרקפד לבין המקלדת. הדיווח ממשיך ומציין כי אפל תוסיף את החיישן גם בדגם הבא של מחשבי המקבוק פרו, כשעבור המחשבים הנייחים של החברה החיישן יגיע באמצעות דגמים חדשים של עכבר ה- Magic Mouse וה- Magic Trackpad. לטענת האתר הטיוואני הסיבה העקרית להבאתו של החיישן נעוצה בשירות ה- Pay , כשאפל מעוניינת לדחוף את שירות התשלומים החדש שלה שזכה להצלחה מרשימה בחודשים הראשונים להשקתו, ולאפשר את השימוש בו גם בשימוש במחשבי המק לצרכי רכישה מקוונת. משמעות הדבר היא שהחיישן יעבוד על מחשבי המק באותו האופן בו הוא עובד על מכשירי האייפד, שלא מגיעים כמו מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס עם רכיב NFC המאפשר רכישה באופן פיזי, אלא ניתן להשתמש בהם עם החיישן לביצוע רכישות מקוונות דרך אתרים התומכים בשירות התשלומים של אפל, או דרך אפליקציות שהטמיעו לתוכן יכולת זו (כמו למשל אפליקציות: האפלסטור של אפל, Staples ועוד).

למרות שלאפל יש היסטוריה די ארוכה בה החברה מציגה טכנולוגיה מסוימת על מכשירי האייפון ובהמשך מייבאת אותן לשאר ליין המוצרים שלה, עד כה אפל מיעטה לעשות זאת בגבול שבין פלטפורמת iOS לבין פלטפורמת OS X. כך למשל סירי – העוזרת הוירטואלית שהושקה עם iOS 5 ומכשיר האייפון 4s, הגיעה בסופו של דבר גם למכשירי האייפד והאייפוד טאץ', אולם עדיין לא ל- OS X ולמחשבי המק. באותו האופן אפל הרחיבה לאחרונה את הנוכחות של חיישן ה- Touch ID על פלטפורמת iOS, כשדגמי האייפד אייר 2 והאייפד מיני 3 זכו לקבל את החיישן, אך כפי שסירי לא הגיעה עדיין למק האפשרות שאפל תייבא את החיישן הביומטרי לפלטפורמת המחשוב השולחנית שלה היא בהחלט לא וודאית. מנגד בשנים האחרונות אפל כן הציגה שירותים מסוימים שהוצגו תחילה על פלטפורמת iOS ולאחר מכן הגיעו לפלטפורמת המק, בין אם מדובר בשירות המפות שהוצג תחילה על מכשירי האייפון, האייפד והאייפוד טאץ' ועשה את דרכו גם למערכת ההפעלה OS X, במרכז ההתראות, iBooks ולאחרונה גם באפליקציית התמונות. מה שכן נראה כי מהלך שכזה רווי בקשיים טכניים, שהרי לפי הדיווחים נראה כי המקבוק אייר החדש יגיע עם שטח נדל"ן מצומצם למדי, ולפי הדיווחים נראה כי המרווח בין הטרקפד לבין המקלדת יהיה קטן מדי עבור החיישן. כמובן שישנה אפשרות שאפל תמקם את החיישן בטרקפד עצמו, שהרי פטנטים שהתגלו בנושא מראים שאפל חוקרת כיצד ניתן להטמיע חיישן ביומטרי במסך מולטי טאץ', והרי טרקפד מולטי טאץ', לא שונה באופן ניכר.

בעיה נוספת שהדבר מציג הוא סיבוכיות בהטמעת החיישן הביומטרי ב- Magic Mouse וב- Magic Trackpad, שיצריכו להטמיע בתוכם את הרכיב המאובטח ששומר את טביעות האצבע, או לחילופין לבצע תקשורת מאובטחת אל מול מחשב המק אליו הם מחוברים.

Apple Pay

למרות הקשיים הטכנולוגיים ייבוא ה- Touch ID למחשבי המק עשוי להתגלות בתור צעד אסטרטגי משמעותי עבור אפל, שכבר היום רואה כיצד החיישן הביומטרי יוצר עבור מכשירי ה- iOS חווית שימוש עליונה בנוסף להיותו גורם מבדל כשיצרניות הסמארטפונים המתחרות עדיין לא הצליחו לחקות את ההצלחה והאיכות של ה- Touch ID למרות ניסיונות חוזרים ונשנים, מאז הצגתו. כמו כן החיישן התגלה להיות נכס צאן ברזל בפלטפורמת iOS, כשמעבר לעובדה שהוא משפר את חווית השימוש בין אם לפתיחת המכשיר מנעילה או ביצוע רכישות בחנויות התוכן המקוונות של אפל, גרסה 8 הפכה את החיישן לשימושי אפילו עוד יותר כשהיא אפשרה לקהילת המפתחים של אפל להשתמש ביכולות החיישן עם האפליקציות שלהן מה שמצמצם באופן ניכר את הצורך של המשתמש לזכור ססמאות ולהקלידן באפליקציות השונות. מעבר לכך החיישן משחק תפקיד מרכזי בשירות התשלומים כשלכשעצמו הוא עוד גורם משפר ומבדל בחווית השימוש בפלטפורמה הניידת של אפל. כך שבמידה ואפל תחליט איך, מתי וכיצד להביא את החיישן גם לפלטפורמה השולחנית שלה, הדבר עשוי להתגלות כצעד חכם מאוד שיקשור בין חוויות השימוש של iOS ו- OS X ויעמיק את הקשר בין המשתמשים לבין ליין המוצרים של אפל.

 

מקור: Apple.club
עריכה, תרגום ותוספות: natisho