הפטנטים של אפל | להקליד מהאוויר

ע״י

אפל זכתה בפטנט המציג טכנולוגיה של חברת פריים סנס הישראלית, אשר בעזרת שימוש במצלמה תלת מימדית, מאפשר להקליד בדרך חדשה לגמרי.

 

11853-5265-Screen-Shot-2015-02-17-at-124756-PM-l

משרד הפטנטים האמריקאי זיכה את אפל ביום שלישי האחרון בפטנט של חברת פריים סנס הישראלית, וזאת לאור קנייתה של פריים סנס על ידיי אפל בחודש נובמבר 2013. הפטנט, שנחשף לראשונה על ידי האתר AppleInsidr, שמספרו 8,959,013 מתואר כ-״מקלדת וירטואלית עם ממשק תלת מימדי ללא מגע״. הפטנט עצמו מתאר מקלדת וירטואלית אשר דרך ההקלדה שלה הינה באוויר (ולא על משטח כלשהו כפי שיש כיום עם מקלדות הלייזר הוירטואליות) כאשר פעולה זו מתקבלת על ידיי שימוש במצלמה תלת מימדית המסוגלת לזהות הן קווי אורך ורוחב, והן קווי עומק. במילים אחרות – מצלמת הקינקט של מיקרוסופט למכשירי האקס בוקס. המצלמה הנ״ל אמורה לקלוט את תנועות הידיים של המשתמש ואף את תנועת האצבעות שלו, ובכך תדע לתרגם את הכפתור אותו המשתמש ״לחץ״ במלקדת זו ולהעביר מידע זה למחשב עצמו.

מצלמת התלת מימד של פריים סנס. מקור: AppleInsider.

מצלמת התלת מימד של פריים סנס. מקור: AppleInsider.

אפל עצמה מציינת כי הפטנט הנ״ל יוכל לתפוס מידע תלת מימדי על ידיי סריקה של ״מרחב אינטראקטיבי״ אשר ממוקם בקידמת המסך, ובכך בעצם אפל תאפשר (בתאוריה) למשתמשים לבצע פעולות על מחשבי המק, ומכשירי הטלוייזיה (ככל הנראה בעלי מכשיר AppleTV) על ידיי שימוש במחוות באוויר בלבד ללא הצורך לגעת במקלדות / שלטים / מסכי מגע פיזיים, כשאפל תוכל לשלב את החומרה הדרושה שהיא למעשה מצלמה מתקדמת בעלת מספר עדשות (לפחות 2) בקדמת מסכי המק הנוכחיים, כתחליף למצלמת ה- iSight. כאמור, טכנולוגיה זו הינה דומה מאוד למצלמות הקינקט הקיימות של מיקרוסופט, אשר את הדור הראשון שלהן בנתה אותה פריים סנס הישראלית בעבור ענקית התוכנה מרדמונד, אך מבדיקה מעמיקה של יכולותיה של מצלמת הקינקט, הן בדורות הראשונים והן בדורות הנוכחיים, זו אינה יכולה לספק זיהוי מדוייק של מחוות כפי שמוצג בפטנט הנ״ל, וכפועל יוצא מכך נותן לאפל בעצם את הזכות לבנות מצלמה בעלת דיוק רב אשר תזהה מחוות עד לרמת תזוזת האצבעות – רמת דיוק גבוהה במיוחד, אשר תשולב ככל הנראה במחשביה העתידיים של אפל, במכשירי המדיה הסלונית שלה ואולי אף תגיע לשוק הטאבלטים והסמארטפונים.

על מנת לסייע בהקלדה מדוייקת אף יותר, אפל הולכת (ככל הנראה) להשתמש בטכנולוגיה הדומה לחיזוי האוטומטי אותו הציגה במערכת ההפעלה iOS 8 אשר מציע להשלים מילים תוך כדי למידת צורת וסגנון הכתיבה של המשתמש באותו חלון שיחה, ובכך יוצרת פרופיל בעבור כל אחת ואחת מחלונות השיחה הקיימים על מנת לסייע בכתיבה זריזה יותר של הודעות סמס. שימוש בשירות מעין זה עם המקלדת הוירטואלית החדשה, יאפשר למשתמשים להקליד במהירות רבה יותר ובדיוק רב במיוחד, ובכך יחסוך בצורך להקליד על מקשים פיזיים / לבצע מחוות פיזיות על גביי מסכי המגע. איירון מן – הטכנולוגיה שלך מגיעה לעולם האמיתי.

הפטנט הנ״ל אשר אפל זכתה להכניס לשורותיה, נזקף לזכותם של עובדי חברת פריים סנס: מיכה גלאור, אופיר אור, שני ליטבק וארז סאלי. הפטנט הראשון שהוענק לאפל לאחר רכישתה של חברת פריים סנס מתאר פתרון מיפוי תלת מימדי בעבור קלט מחוות מתקדמות. חברת פריים סנס עצמה הוקמה בשנת 2005 בישראל על ידיי אביעד מייזלס. החברה זכתה לאקזיט הראשון שלה בשנת 2010 כאשר קיבלה לידייה את פיתוחה של מצלמת הקינקט בעבור מיקרוסופט, ונקנתה על ידיי אפל בשנת 2013 בסכום המשוער של כ- 360 מיליון דולרים.

מקור: AppleInsider
תרגום, עריכה ותוספות: ebest