אפל מתחילה לקחת ברצינות את הענן

ע״י

בשנה האחרונה אפל משקיעה לא מעט בתחום ה- Data והענן ומסיבה טובה, שהרי הענן הוא מרכיב חיוני ברגל השלישית של: חומרה, תוכנה ושירותים.

 

 

iCloud

במשך שנים סטיב ג'ובס התהדר בכך שהשליטה של אפל בחומרה ובתוכנה של המוצרים שלה, הם המפתח להצלחת המוצרים של החברה כשהחומרה האיכותית והמעוצבת למשעי משולים לגוף של המוצר והתוכנה בעלת הממשק האינטואיטיבי, הנקי והפשוט להבנה ושימוש הם הנפש של המוצר. בשנים האחרונות טים קוק הרחיב זאת כשהוא הוסיף רגל שלישית והיא: שירותים – מונח די נרחב, שרבים משייכים אותו באופן ישיר לשירותי רשת, כמו השירותים שגוגל מציעה בענן: אימייל, תוכנות משרדיות, אחסון ועוד. במשך שנים היכולות של אפל בתחום השירותים היה ידוע לשמצה, כשנראה שבעוד החברה מייצרת מוצרים סקסיים שמגיעים עם מערכת הפעלה/ ממשק נוח ואינטואיטיביים, אפל לא מסוגלת להציג שירותי רשת איכותיים. dot Mac מעולם לא היה מוצלח במיוחד ואילו MobileMe התגלה בתור חרפה. אולם ההבנה לחשיבותם של השירותים עבור ליין המוצרים שלה, גרם לאפל שלא להרפות ובשנת 2011 החברה מיתגה מחדש את שירותי הענן שלה תחת השם iCloud. שירותי ענן אלו שהוצגו בקינוט האחרון של ג'ובס כללו מספר חלקים ביניהם: אימייל, סינכרון אנשי קשר, פתקים, התזכורות ותוכן מהיומן. אליהם התווספו החנויות המקוונות של אפל: האפסטור, איטיונסטור ו- iBookstore ששומרות את התוכן שנרכש על ידי המשתמש ומאפשרות לו לגשת ולהוריד אותו כאוות נפשו ללא תשלום נוסף, שכשמדובר בספרים מ- iBookstore שירות הענן מסנכרן גם דברים כמו סימניות. יכולת נוספת היא iCloud Backup שמגבה את מכשירי ה- iOS לענן באופן אוטומטי עם חיבור המכשיר לשקע הטענה במקום בו יש קישוריות WiFi.

אבל זה לא הכל. אפל הוסיפה גם את Documents in the Cloud שהם למעשה גיבוי של מסמכים מחבילת אפליקציות ה- iWork שכוללות את: Pages, Keynote ו- Numbers וסינכרון בין התכנים של חבילת האפליקציות המשרדיות של אפל בין המכשירים השונים דרך הענן. בהמשך אפל ייבאה את האפליקציות הללו לענן מתוך כוונה לאפשר למשתמשים לבנות מסמכים, מצגות וגליונות אלקטרוניים ישירות בענן, זאת בנוסף ליכולת הסינכרון של תכנים אלו ישירות ממכשירי ה- iOS והמק. באופן זה אפל אפשרה לראשונה גם למשתמשי ה- PC לעשות שימוש באפליקציות אלו ולאחרונה החברה אף הרחיבה זאת כשלאחרונה החברה אפשרה גם למשתמשים שאינם נמנים עם קהל המשתמשים של מוצרי החברה ואפילו משתמשים שאין להם בכלל חשבון Apple ID, להשתמש באפליקציות ה- iWork בגרסת ה- iCloud שלהן. נכון לעכשיו אפשרות זו זמינה רק באתר הבטא של iCloud, אולם על פי הנראה במידה והכל ילך כשורה הדבר יגיע לגרסה הפומבית של iCloud. החלק האחרון של iCloud כלל את Photo Stream, שניסה לתת מענה לסינכרון התמונות והמדיה בין מכשירי המובייל לבין המחשב השולחני על ידי שמירה של 1000 התמונות האחרונות שצולמו וסינכרונם ה(כמעט) מידי בין המכשירים השונים.

סטיב ג'ובס ציין שאפל רצינית מאוד לגבי iCloud ואכן למרות ששירות הענן קרטע לא מעט בשנים הראשונות לחייו, אפל המשיכה להשקיע בו, תוך כדי שהיא מרחיבה את היכולות שלו ומשנה אותן. Photo Stream הפך לאחרונה להיות iCloud Photo Library, כשבמקביל אפל גם הוסיפה ליכולות הסינכרון גם את iCloud Keychain ששומר ומסנכרן מידע כמו: ססמאות ופרטי כרטיסי האשראי בין המכשירים השונים, לכניסה מהירה, קלה ונוחה לאתרים וביצוע רכישות מקוונות. אפל גם הציגה את iCloud Drive – כלי אחסון לאפליקציות השונות ומתן מענה לגישה לתכנים בין אפליקציות ושירותים שונים וכן סינכרון טאבים בדפדפן הספארי גם התווסף לארסנל היכולות של iCloud שבין היתר אחראי גם על שירותי התקשורת המקוונים של אפל: iMessage, התראות הפוש ו- FaceTime. כל היכולות והפיצ'רים הללו (ועוד) של iCloud שהתווספו והתרחבו מגלים שנושא השירותים הוא קרדינלי מאוד עבור ליין המוצרים של אפל, גם אם החברה לא רואה משירותים אלו רווח משמעותי, זאת כשלאחרונה החברה הוזילה באופן משמעותי את חבילות נפח האחסון של iCloud להרחבה מעבר לנפח החינמי (5GB) שהחברה מציעה למשתמשים. אבל זה רק קצה הקרחון…

בשנה האחרונה אפל הציגה מספר שירותים נוספים שגם קשורים לענן המידע של החברה: Healthkit שמאגד ומסנכרן בין המידע הבריאותי של המשתמש, Homekit שעושה פעולה דומה עבור מוצרי הבית החכם, Apple Pay – שירות התשלומים החדש שמצטרפים אל סירי – העוזרת הוירטואלית של אפל שחיה בענן ושואבת ממנו את המידע שניתן למשתמש בכל זמן ובכל מקום. כל אלו יוצרים קו מקשר בין המידע, התוכן וחווית המשתמש לצד החומרה והתוכנה ובהתאם לכך נראה שאין לאפל מנוס מאשר להשקיע בתחום השירותים והענן באופן נרחב. אולם נראה כי למרות החשיבות של שירותי הענן של אפל החברה עד כה די התקשתה בנושא. דיווח שפורסם באתר The Information לפני מספר חודשים גרס שקצב הפיתוח של פלטפורמת שירותי הענן של אפל, זוכה לעיכובים משמעותיים בגלל בעיות ארגוניות בחברה ומהעובדה שפיתוח היכולות של iCloud נעשה בצוותים מבודדים שלא תמיד יש ביניהם קשר. כך לדוגמא פיצ'ר ה- iCloud Photo Library שהיה אמור להגיע באופן רשמי עם השקתה של iOS 8, הושק תחת תגית הבטא, ורק בגרסה 8.3 השירות צפוי לצאת מתגית זו. אבל אפל עדיין לא מוותרת ונראה שהחברה המתחילה להרים את נושא הענן ולקחת אותו סוף כל סוף ברצינות המתאימה.

iCloud drive

בשבועות האחרונים אפל שיחררה את הבטא הראשונה של 10.10.3 שמכילה את אפליקציית התמונות החדשה עבור משתמשי המק, שמביאה את חווית iCloud Photo Library וניהול התמונות וסינכרונן בענן בשלמותו עבור משתמשי המק. בהמשך החברה הודיעה שהיא תמיר את מפעל הספיר אותו GT ניהלה לחוות שרתים עצומה שתשמש כמרכז הבקרה של פעילות ה- Data Center של אפל, בעלות פיתוח של כשני מיליארד דולר. בהודעה הרשמית של אפל בנושא, החברה ציינה שחוות השרתים תתופעל ב- 100% על ידי אנרגיה ירוקה. אל מרכז מידע זה יצטרפו 2 מרכזי Data נוספים שהחברה תפתח במחוז Galway שבאירלנד ובמרכז מחוז Jutland שבדנמרק, שבדומה לחוות השרתים שהחברה תפתח במסה אריזונה, גם חוות שרתים אלו יתבססו על אנרגיה ירוקה. בסך הכל היקף ההשקעה של אפל בחוות השרתים באירופה יגיע להיקף של כ- 2 מיליארד דולר, מה שיביא לסך השקעה כולל של 4 מיליארד דולר בחוות השרתים הנ"ל. מרכזים אלו צפויים לשפר את שירותי הענן של אפל בתחומים שונים כגון: האפסטור, האיטיונסטור, iMessage, שירות המפות וסירי לקהל המשתמשים האירופאי (והאזורים הקרובים), עם פתיחתם בעוד כשנתיים.

iCloud iWork

עם היקף השקעה שכזה וחשיבות הולכת וגוברת של נושא השירותים עבור ליין המוצרים של אפל, נראה כי החברה סוף כל סוף לוקחת ברצינות את נושא השירותים וטוב שכך.

 

מקורות: The Information, אפל ו- Techcrunch
עריכה, תרגום ותוספות: natisho