נקמה מתוקה

ע״י

דיווחים מגלים שאפל מגייסת עובדים מסמסונג עם ידע בפיתוח שבבים וסוללות. סמסונג לא נשארת חייבת.

 

 

AAPL vs Samsung

היריבות המשפטית בין אפל לבין סמסונג שהתחוללה בבתי משפט ברחבי העולם הגיעה בשנה שעברה לסיומה, כשנראה שאפל הבינה שתביעות משפטיות לא יגרמו לסמסונג לשנות באופן מהותי את דרכיה, ולהעתיק מאפל. זאת אחרי שבשתי המשפטים הגדולים ביותר בסבב התביעות ההדדי בין החברות, סמסונג הפסידה וחויבה לשלם סכום כולל של כמיליארד דולר – סכום לא מבוטל, אולם כזה שמהווה טיפה בדלי ההכנסות של אפל. כעת ימים ספורים לפני שסמסונג צפויה לחשוף את מכשיר הגאלקסי S6 החדש שלה, שבתקווה ישנה את מגמת המכירות של מכשירי הסמארטפון של החברה ויצית מחדש את התחרות מול מכשירי האייפון ובעיקר דגמי ה- 6 וה- 6 פלוס, שהצליחו להביא לירידה בהיקף המכירות של ליין הגאלקסי (אפילו בשוק הביתי של סמסונג), מגיעים דיווחים לפיהם התחרות בין אפל לבין סמסונג עברה לתחום העובדים. דיווח זה מגיע מה- Korea Times שמצוטט באופן אנונימי בכירים מסמסונג, כי בתקופה האחרונה אפל גייסה לשורותיה מספר עובדים מחטיבת האלקטרוניקה של סמסונג, המתמחים בנושא השבבים בכלל ובפרט בתחום עיבוד אותות חוזי, תוך כדי שהיא מפתה אותם במשכורות גבוהות ובתנאים שכוללים חופש פעולה רחב יותר, מזה שהם זכו אליו בסמסונג. מעצם העובדה שלמהנדסים הקוריאניים אין מחסום שפה משמעותי, עובדים אלו עברו לעבוד בקופרטינו וככל הנראה בקבוצת הפיתוח של רכיבי ה- Ax הכוללים בתוכם מעבד אותות חוזי (ISP) מהטובים בשוק המובייל, שרכיבים אלו אחראים בין היתר להפקת התמונות המצוינות של מצלמת האייפון והאייפד.

לאור העובדה שיכולותיה של סמסונג בתחום פיתוח וייצור השבבים הם בין הטובים ביותר בעולם, קל להבין מדוע אפל מנסה לקטוף את עובדי חטיבת האלקטרוניקה של ענקית הטכנולוגיה הקוריאנית, שעדיין מהווה חלק חשוב בייצור רכיבי ה- Ax עליהם מתבססים מכשירי המובייל של אפל. בשנים האחרונות סמסונג צברה ניסיון רב בתחום הצילום כשהמצלמות הדיגיטליות של החברה, הפכו להיות טובות יותר ויותר (אם כי עדיין אין מה להשוות בינן לבין המצלמות של קנון, ניקון או סוני). הדיווח גם מציין שהתיאבון של אפל לגיוס עובדים מסמסונג נדד גם לתחום הסוללות, כאשר בנוסף לגיוס מהנדסים המתמחים בפיתוח וייצור שבבים, אפל גם גייסה מספר מהנדסים שעבדו בסמסונג על פיתוח וייצור סוללות חשמליות, מחטיבת ה- SDI המתעסקת בייצור פתרונות אנרגיה. הדיווח של ה- Times מציין שיתכן מאוד והעסקת עובדים אלו קשורה בדיווחים האחרונים לפיהם אפל מרכיבה צוות (לא כל כך) סודי לפיתוח מכונית חשמלית, כשצוות זה כבר כולל כמה מאות עובדים, חלקם ממחלקות פנימיות באפל ובעיקר מחלקות האייפוד וכן עובדים חדשים שגויסו בחודשים האחרונים, מחברות רכב שונות כשבראשן טסלה.

Samsung SDI

אולם סמסונג לא נותרה חייבת. חטיבת ה- SDI של ענקית הטכנולוגיה הקוריאנית, רכשה את חברת Magna International – יצרנית סוללות שמוכרת בזכות פעילותה בתחום הרכבים החשמליים כשבין היתר החברה מוכרת סוללות חשמליות לרכבים החשמליים של טסלה. שמה של Magna עלה לאחרונה לכותרות בהקשר פיתוח הרכב החשמלי של אפל, כשלפי הדיווחים בכירים באפל נפגשו עם בכירים בחברת Magna כדי לדון על שותפות או רכישה אפשרית. סמסונג מבחינת ציינה כי הרכישה נועדה לחזק את חטיבת ה- SDI שלה, שכאמור כבר היום פועלת בתחום הרכבים החשמליים, כשיתכן מאוד שסמסונג קוראת את המפה והיא מעוניינת להתברג עמוק בתוך תחום הסוללות שמהוות מרכיב קרדינלי ברכבים חשמליים. אם אפל אכן מעוניינת להכנס לתחום הרכבים החשמליים, נראה כי לאור רכישתה של Magna, מערכת היחסים עם סמסונג תמשך, אלא אם כן אפל תחבור לחברת טסלה ותשקיע במפעל ה- Gigafactory שאילון מאסק, מנכ"ל טסלה, מעוניין לבנות, במטרה לספק את תצרוכת הסוללות החשמליות שהחברה שלו זקוקה להם כיום ותזדקק להם בהיקף נרחב עוד יותר בשנים הבאות.

בינתיים נראה כי ריקוד היריבות – שותפות בין אפל לבין סמסונג ימשך.

 

מקורות: סמסונג SDI וה- Korea Times
עריכה, תרגום ותוספות: natisho