הצעדים הנואשים של HTC

ע״י

יצרנית הסמארטפונים הקטנה משנה את עורה ומלהיות שקטה ומבריקה הופכת ולמרעישה והזויה, בניסיון להציל את עורה.

 

 

HTC quietly worried

לא כולם מכירים את חברת HTC, יצרנית סמארטפונים קטנה יחסית אולם כזו שהחלה את דרכה בעולם הטכנולוגיה עוד בסוף שנות ה- 90', כשבשנותיה הראשונות החברה ייצרה מכשירי PDA ומחשבים ניידים בעלי קישוריות סלולרית ואלחוטית, דבר שהוביל את החברה לתחום הסמארטפונים. כך שכבר בתחילת שנות ה- 2000 החברה ייצרה מכשירי סמארטפון ובעיקר כאלה שהתבססו על מערכת ההפעלה של מיקרוסופט – Windows Mobile, אלא ש- HTC הלבישה על מערכת ההפעלה הניידת והזוועתית של מיקרוסופט ממשק שזכה לביקורות מרשימות ולמעשה הפך את מכשירי הסמארטפון הללו, לכמעט נוחים לשימוש. פועלה של HTC בזירת הסמארטפונים הקנה לה שם דבר ולא בכדי גוגל בחרה ב- HTC להיות יצרנית הסמארטפונים הראשונה להציג את מערכת ההפעלה אנדרואיד לעולם והדבר היווה מקפצה משמעותית עבור החברה, שבשנת 2011 הפכה להיות יצרנית הסמארטפונים השלישית בגודלה בעולם, אחרי סמסונג ואפל, תוך כדי שהיא עוקפת את נוקיה. מה שכן נראה היה ש- HTC הקטנה יחסית לא הצליחה להתמודד אל מול אפל וסמסונג ומשאבי השיווק שלהן ובמהלך 2012 החברה איבדה את רוב נתח השוק שלה בארה"ב, למכשירי האייפון והגאלקסי. דבר שהביא את החברה לבצע שינוי משמעותי באסטרטגיה שלה ולהחליט על התמקדות במספר מצומצם יותר של מכשירים, כשבראשם יעמוד מכשיר דגל חדש, הלוא הוא ה- (One (M7 שזכה לשבחים רבים בזכות העיצוב שלו שהיה הראשון בליין מכשירי ה- One של החברה, שרק לאחרונה הציגה את הדגם החדש תחת השם One M9.

אולם למרות שימוש בחומרה איכותית, עיצוב מרשים וחומרים איכותיים נראה ש- HTC עדיין התקשתה להחזיר עטרה ליושנה, כשיצרנית הסמארטפונים הטיוואנית לא הייתה מסוגלת להתמודד מול משאבי השיווק העצומים של סמסונג. נראה היה שזה היה הקש ששבר את גב הגמל של HTC שבמשך שנים השתמשה במוטו: Quietly Brilliant שנועד להדגיש באופן מתוחכם את פועלה של HTC, כשליין מכשירי הסמארטפון שלה התעלה מבחינות רבות על זה של יצרניות סמארטפונים המבוססים על אנדרואיד אחרות, ובעיקר מכשירי הגאלקסי של סמסונג. מסיבות אלו ההייפ סביב מכשיר ה- M9 היה גדול למדי, כשהשמועות גרסו ש- HTC תציג עיצוב חדש ומרשים עוד יותר למכשיר הדגל החדש שלה וברשת אף הודלפו מספר תמונות שניסו להראות את העיצוב החדש. HTC ניצלה את המומנטום, אולם במקום למנף אותו בצורה חיובית, גאה ו"שקטה באופן מבריק" החברה בחרה להעיף את הענווה קיבינימאט ולהשיק קליפ ראפ בשם "Hold The Crown" שמלגלג על מכשירי האייפון וליין הגאלקסי אולם באופן שהוא רחוק מלהיות מצחיק או אפילו הגיוני.

למעשה הפעולה של HTC עם קליפ הראפ המגוחך הזה, מזכיר את הניסיון של בלקברי לחזר אחרי קהילת המפתחים שלה עם הצגת פלטפורמת בלקברי 10, עם קאבר לשיר Keep on Loving You של להקת REO Speedwagon. באופן מצער נראה כי הדימיון בין שתי החברות עשוי להיות גדול אפילו עוד יותר… זאת כשנראה שיצרנית הסמארטפונים הטיוואנית הקטנה איבדה השנה את אחד היתרונות העקריים שלה, זה שבידל אותה משאר יצרניות מכשירי האנדרואיד והוא עיצוב פרימיום. לא רק שה- M9 מציג עיצוב כמעט זהה לחלוטין לזה של ה- M8, למעט הבדל קל בצבעים ובמיקום של לחצן הכיבוי, אלא נראה שהדבר העקרי שהחברה עשתה בדגם החדש של מכשיר הדגל שלה הוא שדרוג החומרה והמצלמה. אולם הביקורות ברשת מגלות שמצלמת ה- 20MP של ה- M9 לא עומדת בציפיות. וכך נראה שהדבר היחיד שעומד לזכותו של ה- M9 הוא ממשק ה- Sense שזוכה לאהדה רבה בקרב משתמשיו, אולם יתכן מאוד שהוא לא יספיק אל מול מכשירי הגאלקסי S6 והגאלקסי S6 Edge שזכו לא רק לשדרוג משמעותי בחומרה, שהופכת אותם למכשירי האנדרואיד החזקים ביותר בשוק כיום, אלא גם בשיפור משמעותי בעיצוב שלהם. שיפורים אלו לצד מכונת השיווק המשומנת של סמסונג עשויים להפוך את ה- M9 לכמעט ולא רלוונטי.

לאור התחרות העזה בזירת הסמארטפונים, שנת 2015 עשויה להיות שנה מכריעה עבור HTC, אולם לא משנה מה יהיו התוצאות מבחינתה, את ההערכה שלי החברה שהיא כבר לא שקטה ולא כל כך מבריקה, איבדה.

 

מקור: The Verge
עריכה, תרגום ותוספות: natisho