דיווח | אפל דוחה את ייצור האייפד הגדול ושוקלת להוסיף לו USB 3.0

ע״י

בלומברג מדווחים שאפל דוחה את ההשקה והייצור של האייפד בעל מסך ה- 12 אינץ', כשבמקביל הג'ורנל מציין שאפל שוקלת להוסיף לו מחברים נוספים.

 

 

iPads

רשת בלומברג מדווחת שלפי מקורותיה עולה שאפל החליטה לדחות את תחילת הייצור ההמוני של דגם האייפד הגדול יותר (האייפד פרו או פלוס), שלפי השמועות יגיע עם מסך של 12.9 או של 12.2 אינץ', לחודש ספטמבר כשהסיבה לכך הן בעיות בייצור ובתפוקה של מסכי הרטינה הגדולים יותר והדקים. לא מדובר בדיווחים הראשונים לגבי דחייה בהשקת האייפד פלוס, כשהשמועות הקודמות בנושא ציינו שאפל תכננה להשיק את הדגם הגדול יותר בתחילת 2015, אולם הביקוש הגדול למכשירי האייפון 6 פלוס וכן ההכנות להשקת השעון התבררו להיות נקודות פוקוס בעלות חשיבות גבוהה יותר עבור אפל. בהמשך האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI Securities ציין שלפי מקורותיו המכשיר יושק במחצית השניה של 2015, בגלל בעיות תפוקה וייצור הקשורות בייצור המסכים וכעת הדיווח של בלומברג מאשש את הטענה הקודמת של Kuo, שאף הוסיף וציין שלדעתו השקת האייפד הגדול יותר לא תעזור למכירות ההולכות וקטנות של ליין מכשירי הטבלט של אפל.

ואכן Kuo צדק. לפחות לעת עתה. השקת האייפד אייר 2 לצד דגם המיני המשודרג קלות לא הצליח להגדיל את היקף המכירות של מכשירי האייפד ברבעון האחרון של 2014, רבעון בו ליין האייפון וליין המק שברו שיאים בהיקף המכירה, בהכנסות וברווחים. אחת הסברות היא שהשקת דגם גדול יותר של אייפד עשויה לעזור מעט למכירות של ליין הטבלטים, ובעיקר במגזר הארגוני, כשאייפד עם מסך גדול יותר לצד אפליקציות ארגוניות ייעודיות כמו אלו שאפל ו- IBM עובדות עליהן, כחלק מהשותפות העסקית של שתי החברות במגזר הארגוני, שכבר הספיקה להיות פורה עם הצגתן של מספר אפליקציות, עשויה להגדיל את היקף המכירות של האייפד במגזר זה, שבשונה מהמגזר הצרכני בו מכשירי סמארטפון עם מסכים גדולים עשויים לנגוס בנתח השוק של טבלטים, שהרי במגזר הארגוני מכשירים אלו משמשים ככלי עבודה ניידים בין אם מדובר במשרד או בשטח.

דו"ח של חברת IHS Technology ציין כי היקף השימוש במכשירי טבלט במוסדות ארגוניים הכוללים גם ארגוניים ממשלתיים צפויים לעלות בשנים הקרובות עד לכדי היקף מכירות של למעלה מ- 100 מיליון יחידות בשנה – בשנת 2018, לעומת רק 19 מיליון יחידות בשנת 2013. דיעה זו גם שוקפה במכתב "פומבי" אותו שלח המיליארדר קארל אייקן לטים קוק בשנה שעברה, בו ציין אייקן שלדעתו אחת הסיבות ששווי המניה של אפל לא משקף את הערך האמיתי שלה, אלא הוא נמוך יותר, נובעת בגלל היקף המכירות הקטן של האייפד וכי למכשיר הטבלט יש הזדמנויות מצוינות בשוק הארגוני. יש לציין שלצד פוטנציאל זה, לדגם גדול יותר של אייפד יש פוטנציאל גדול גם בשוק המקצועי, כאשר אמנים מתחומי הגרפיקה והציור יוכלו לעשות שימוש בקנבס הדיגיטלי הגדול יותר, על אחת כמה וכמה אם אפל תספק לאייפד פלוס עט סטיילוס ייעודי, כפי שהשמועות גורסות. כמו כן לאור העובדה שחלק ניכר מהשימוש במכשירי הטבלט הוא לצרכי מדיה, שהרי יתכן ומסך גדול יותר יקסום גם ללא מעט צרכנים, אולם נראה שכדי לגלות זאת נצטרך לחכות לאירוע האייפדים באוקטובר.

האייפד פלוס/פרו בהשוואה לאייפד אייר 2 והאייפד מיני 3 (Martin Hajek)

האייפד פלוס/פרו בהשוואה לאייפד אייר 2 והאייפד מיני 3 (Martin Hajek)

דיווח זה גם מסיר את השמועות לגבי אפשרות שאפל תציג את הטבלט הגדול יותר באירוע המדיה שיתקיים בעוד מספר ימים ויתמקד בעיקר בשעון. בעיקרון יש הגיון רב מאחורי דחייה בהשקת האייפד פלוס לאירוע האייפדים באוקטובר, כשדחייה זהו תתן לאפל זמן לשפר את נושא תפוקת הייצור והאיכות של המסכים הנדרשים וכן להציג את המכשיר עם רכב ה- A9 או ה- A9X, דבר שישים את החומרה של הטבלט לשקולה לזו של דגם האייפד אייר הבא וליין מכשירי האייפון. במקביל לדיווח של בלומברג, הוול סטריט ג'ורנל מציין שלפי מקורותיו אפל עדיין חוקרת את האפשרות להוסיף לטבלט המגודל, שיגיע עם מסך של 12.9 אינץ', מחברים נוספים כמו למשל USB 3.0 שיאפשרו חיבור נוח ומהיר של אבזרים פריפריאליים כמו מקלדות, עכברים וקלטי מידע (אולי Disk On Key?). בנוסף הדיווח של הג'ורנל מציין שאפל חוקרת טכנולוגיה שתאפשר טעינה מהירה יותר של הטבלט שיגיע גם עם סוללה גדולה יותר שתאפשר חיי סוללה של לפחות 10 שעות, סטנדרט אותו אפל קבעה עבור מכשירי האייפד מיומם הראשון. הדיווח של הג'ורנל קצת תמוה לאור העובדה שהאייפד מגיע עם קישוריות בלוטות' שמאפשרת לחבר אליו מקלדות חיצוניות ואביזרי קלט שונים שנתמכים, אם כי עד כה אפל נמנעה מלהוסיף אפשרות של חיבור ישיר למכשיר, כשאפילו העברת תמונות או מידע דרך כרטיסי SD נעשית דרך מחבר ייעודי המתחבר למחבר הברק (ובעבר 30 הפינים) של המכשיר.

 

מקורות: בלומברג והוול סטריט ג'ורנל
עריכה, תוספות ותרגום: natisho