הפטנטים של אפל | אייפון עמיד בפני מים

ע״י

רישום פטנט חדש מגלה שאפל חוקרת דרך להגן על מכשירי המובייל שלה ובפרט על האייפון מפני מים.

 

 

iPhone-6-Water

בשנתיים האחרונות נראה כי מכשירי סמארטפון עמידים בפני מים הפך להיות כמעט טרנדי, כשמספר מצומצם של יצרניות סמארטפונים הציגו חלק מליין המכשירים שלהם, עם עמידות בפני אבק ו/נוזלים. דוגמאות לכך הם מכשירים נבחרים מליין ה- Xperia של סוני וכן מכשירי הגאלקסי S5 (וגם ה- Galaxy S4 Active). סמסונג אף ניצלה יכולת זו ללעוג למכשירי הסמארטפון המתחרים של אפל (5s) ו- HTC (ה- M8) בפרסומת קצרה בו החברה "ביצעה" את מבחן דלי הקרח (למען נפגעי מחלת ה- ALS) שהפך לפופולרי ברשת על מכשיר הגאלקסי 5S, תוך כדי שהיא מתרברבת בעמידות של מכשיר הגאלקסי, שהושק עם תמיכה בפני מים בהתאם לתקן IP67 שמאפשר למכשיר לשהות עד כ- 30 דקות במים. תקן שהוא המתקדם ביותר מבין תקני ה- IP השונים המתייחסים לעמידות בפני אבק ונוזלים מתייחס לעמידות של המעטפת של המכשיר בפני נוזלים. השנה עם חשיפת מכשירי הגאלקסי S6 והגאלקסי S6 Edge, סמסונג בחרה ללכת על איכות חומרים טובה יותר ולא על פלסטיק (זול) ובכך לוותר על העמידות של המכשירים בפני מים. בחירה זו בין איכות חומרים ועיצוב פרימיום, אל מול שימוש בפלסטיק ועמידות למים יוצרת דילמה לא קטנה של עיצוב אל מול פונקציונליות, אולם רישום פטנט חדש של אפל מגלה שיתכן מאוד ושאפשר להנות מכל העולמות.

הפטנט שנקרא בשם "Methods for shielding electronic components from moisture" או בעברית: "שיטות להגנה של רכיבים אלקטרוניים מפני לחות" מתאר שיטה בה ההגנה על הרכיבים האלקטרוניים לא נעשית ברמת המעטפת של המכשיר, אלא ברמת הרכיבים עצמם, זאת באמצעות עטיפת הרכיבים האלקטרוניים החשובים בשכבה של חומר הידרופובי והגנה של נקודות הלחמה חשופות באמצעות מעטפת של סיליקון. באופן זה ניתן להגן על הרכיבים האלקטרוניים מפני לחות ו/או נוזלים גם במכשירים בעלי שטח נדל"ן מצומצם למדי, הודות לעובדה שהציפוי המתוחכם מעבה את הרכיבים הפנימיים ב- 1 מיקרון עד 10 מיקרון. השיטה המתוארת ברישום הפטנט מאפשרת להוסיף את המעטפת החסינה למים שנעשית דרך הזרקת חומר פלסמה, גם למעגלים מורכבים מורכבים ואפילו כאלה שכבר הורכבו עליהם מגני EMI המגינים מפני הפרעות אלקטרומגנטיות, דבר שהוא חשוב מאוד במכשירים בעלי קישוריות אלחוטיות שונות. כדי להתמודד עם בעיה זו רישום הפטנט של אפל מציין שיטה לחירור מגיני ה- EMI באופן כזה שיאפשר את הזרקת הפלסמה מבלי לשבור את ההגנה של לוחיות ה- EMI על הרכיבים.

Apple waterproof patent

אופציה נוספת היא הסרת הלוחיות באופן עדין במהלך הוספת השכבה ההידרופובית והחזרתן למקומן בעת סיום התהליך.

בשנתיים האחרונות לאור העובדה שמכשירי סמארטפון מתחרים הגיעו עם עמידות כזו או אחרת בפני נוזלים, אפל זכתה ללא מעט ביקורות על כך שמכשירי הסמארטפון שלה לא מגיעים עם הגנה זו. עם מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס התגלה שאפל החלה בציפוי של הרכיבים הפנימיים בחומר מבודד, כך שנראה שבמקרים של התזת מים הרכיבים הפנימיים לא נפגעים. אולם עדיין לא מדובר בהגנה מלאה מפני נוזלים, לפחות לא כזו הדומה לתקן ה- IP67 של הגאלקסי S5 ולמעשה חומר זה הופך את התיקון של מכשירי אייפון 6 או 6 פלוס שנפלו למים וספגו נוזלים, למסובך יותר וכמעט בלתי אפשרי. רישום פטנט לא מחייב שמכשירי האייפון הבאים יהיו עמידים בפני מים ויתכן מאוד שיקח זמן עד שאפל תטמיע את הטכנולוגיה הזו במכשירי הסמארטפון שלה, אם בכלל.

מה שכן אין ספק שפיתוח השעון דחף את התייחסותה של החברה לעמידות בפני נוזלים, כשלפי הדיווחים האחרונים עולה שהשעון יהיה עמיד בפני נוזלים, זאת לפי דבריו של טים קוק שציין לאחרונה שהוא עונד את השעון במהלך כל היום, גם במקלחת, דבר שעל פי הנראה לא היה אפשרי כאשר אפל הציגה את השעון בחודש ספטמבר, אז החברה ציינה שעמידותו של השעון בפני מים היא מוגבלת ושהוא יהיה מסוגל להתמודד עם התזת נוזלים, אולם שלא יהיה ניתן להכנס עם השעון למקלחת או לבריכה. מאז נראה שיפרה את העמידות של השעון בפני נוזלים ויתכן מאוד ששיפורים אלו יגיעו גם לדגמים הבאים של מכשירי האייפון.

 

מקור: Apple Insider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho